مراحل هفت‌گانه اصلاح ساختار مشاوران املاک کشور

0

حجم دعاوی حقوقی ناشی از قراردادهای منعقد‌شده در مشاوران املاک نشان می‌دهد که تعهدات حقوقی مشاوران املاک در مقایسه با آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد فاصله زیادی دارد. طبق مدارک دفاتر اسناد رسمی، هرگونه تردید و انکار نسبت به مفاد اسناد دفاتر رسمی ممنوع است؛ اما قراردادهایی که در بنگاه‌های املاک تنظیم می‌شود به شکل قراردادهایی عادی است که میان افراد حقیقی به‌شکلی بی‌واسطه تنظیم می‌شود. در شرایط حاضر بسیاری از مشاوران املاک به حق‌الزحمه رسمی خود قانع نیستند. البته این نرخ سال‌هاست که به‌رغم افزایش تورم ثابت مانده است؛ اما از سوی دیگر با توجه به اینکه حق‌الزحمه مشاوران املاک درصدی از قیمت یا اجاره مسکن محاسبه می‌شود در بلندمدت بر حق‌الزحمه دریافتی آنان تأثیر گذاشته است.

زیرساخت‌‌های آموزشی
یکی از چالش‌های مهمی که در این عرصه به چشم می‌خورد نبود آموزش و فرایند شرح مؤلفه‌های بنیادین است؛ روالی که در کشو‌ر‌های پیشرفته سال‌هاست که پشت سر گذاشته شده است. تنها در کشور آمریکا بیش از یک‌هزار دانشگاه، دانشکده و مدرسه عالی، کالج به ارائه ۹ دوره‌ املاک و مستغلات پرداخته می‌شود. در این حوزه نیازی مبرم به برپایی دوره‌های تخصصی کارشناسی و حتی تحصیلات تکمیلی در رشته املاک و مستغلات به چشم می‌خورد. بر این اساس ضروری است که دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی برای این افراد در مراکز آموزشی برگزار و تمدید جواز کسب ایشان بسته به گذراندن این دوره‌ها در نظر گرفته شود. شواهد نشان از آن دارد که ساختار مشاوران املاک در شرف یک پوست‌اندازی است تا سرانجام شاکله سنتی این خانواده دست‌خوش تغییر قرار گیرد. ناگفته عیان است که وزارت راه و شهرسازی به ابزار لازم برای اعمال اصلاحات در این صنف مجهز و مسلط نیست. همچنین ارتباط این صنف با وزارت صنعت، معدن و تجارت به مراتب بیشتر است و لازم است تمهیدی درست و قانونمند در راستای اصلاح برداشته شود. در مجموع لزوم اصلاحات نهادی در این صنف مشهود است و باید هرچه زودتر چاره‌ای اندیشیده شود.

مراحل اصلاح
سلسله مراحل اصلاح ساختار جامعه مشاوران املاک باید به ترتیب و قاعده‌مند صورت پذیرد. به‌منظور افزایش تعهد مشاوران املاک نسبت به طرفین قرارداد، بخشی از حق‌الزحمه آنان باید مرحله ثبت نهایی معامله در دفاتر ثبت اسناد پرداخته شود. همچنین تجمیع مشاوران املاک و تشکیل برندهایی با نام شرکت‌های زنجیره‌ای املاک صورت پذیرد گام بسیار مهمی در مسیر بهبود وضعیت بی‌اساس کنونی خواهد بود. از منظری دیگر نقش مشاوران املاک باید به‌گونه‌ای اصلاح شود که علاوه بر ایفای نقش واسطه‌گری، قابلیت ارائه خدمات حقوقی، مالیاتی، مالی، فنی و… به هر دو طرف قرارداد را داشته باشند. چنانکه پیش‌تر گفته شد، ساماندهی و بازنویسی نرخ‌های حق‌الزحمه مشاوران املاک و نحوه اخذ آن در سراسر کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید در ادامه این تغییرات دنبال شود. الزام قانونی ثبت همه قراردادها اعم از اجاره، خرید و فروش، پیش‌فروش و… اولویت دیگری است که در رفع کاستی‌های سامانه ثبت معاملات و املاک سراسر کشور نقشی کلیدی دارد. در پایان باید به برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی و آزمون ورودی متشکل از موضوعات حقوقی، فنی، اقتصادی، رایانه‌ای و مالیاتی برای اخذ پروانه کسب مشاوران املاک اشاره کنیم. به منظور ایجاد انگیزه در مشاوران املاک در بهبود خدمت‌رسانی، باید رتبه‌بندی مشاوران املاک با معیار‌هایی همچون سطح تحصیلات، سپری‌کردن دوره‌های آموزشی، رعایت اصول اخلاقی، به‌کار‌گیری از فناوری اطلاعات، کیفیت و کمیت خدمات مربوط انعقاد و پس از انعقاد مبایعه‌نامه، تعداد پرسنل شاغل در یک بنگاه، کیفیت فضای بنگاه، سابقه کار و… انجام شود.

توسعه در فضای مجازی
توسعه فضای مجازی و سو‌گیری بازار‌های مختلف به استفاده از این فضای گسترده رفته‌رفته به ظهور الگویی پایدار و قاعده‌مند تبدیل شده است. طیف کثیری از کسب‌و‌کار‌های نوپا و حتی ریشه‌دار در تلاشند تا با شیبی ملایم فعالیت‌های اقتصادی خود را به سوی این کهکشان جذاب حرکت داده و بازارشان را در این فضا جست‌و‌جو می‌کنند. بخش ساختمان و به‌ویژه حوزه املاک یکی از پیشگامان این عرصه بود که با ورود به فضای مجازی، مولد مشاغل و راهکار‌هایی بدیع و خلاقانه شد. به‌طور کلی تردیدی نیست که بسیاری از اصناف باید فعالیت خود را بازبینی و نوسازی کنند تا هرگز با روند حذف یا جایگزینی مواجه نشوند. مشاوران املاک در شرایط کنونی با وضعیتی مشابهی مواجه هستند که یا در مسیر اصلاح ساختار گام بردارند یا تن به نابودی و تغییر فعالیت اقتصادی دهند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.