مردم دیگر توان خرید آپارتمان‌های بزرگ و مناسب را ندارند

0

رییس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان خوزستان گفت: با توجه به رکود به‌وجود آمده در بازار مسکن، مردم دیگر نمی‌توانند خریدار آپارتمان‌های بزرگ و مناسب باشند.
اسحاق رحمانیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت : دلیل رکود بازار مسکن، تزریق بسیار پول و دادن وام‌های زودبازده توسط دولت در گذشته است، به‌ شکلی که تاکنون بازگشت چندانی به خزانه‌ی بانک‌ها نداشته و ‌توان دادن وام‌ را از بانک‌ها تا حدی گرفته است.
وی افزود: در واقع پایین آمدن سهم بانک‌ها در خرید مسکن، یکی از دلایل عمده در رکود بازار مسکن است.
وی افزود: قدرت خرید مردم بسیار پایین آمده و این موضوع در حالی‌ است که مبلغ وام‌ها در مقایسه با قیمت خانه بسیار ناچیز شده است. در گذشته۷۰ تا ۸۰ درصد از مقدار هزینه خرید خانه از طریق وام بانک‌ها تامین می‌شد ولی هم‌اینک این رقم به حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.
رحمانیان تصریح ‌کرد: یکی دیگر از دلایل بالا بودن قیمت مسکن، افزایش مصالح ساختمانی است که به‌عنوان نمونه می‌توان به افزایش قیمت فولاد و سیمان اشاره کرد، که به شکل چشم‌گیری در سال‌های اخیر در حال افزایش بوده است.
وی در مورد راهکارهای خروج بازار مسکن از شرایط رکود گفت: افزایش مقدار وام‌ها برای خرید خانه و جلوگیری از ساخت و سازهای بی‌رویه یکی از راه‌های موثر در شکست رکود بازار مسکن است.
وی افزود: ما در سال ۸۵ ساخت بیش از ۵۰۰۰ واحد مسکونی را آغاز کرده‌ایم؛ در سال ۸۶ نیز این روند تداوم داشت ولی در سال ۸۷ به دلیل رکود بازار مسکن، این طرح متوقف شده است.
رحمانیان خاطرنشان‌ کرد:۶۰ درصد از مشاغل و تولیدات موجود در کارخانه‌ها در بخش مسکن مصرف می‌شود.
رییس انجمن صنفی انبوه‌سازان خوزستان یادآورشد: براساس آمار سال گذشته ۱۶ میلیون جوان با میانگین سنی ۱۸ تا ۲۵ سال در کشور وجود دارد. زمانی که این تعداد به حداقل هشت میلیون زوج تبدیل شوند، نیاز به مسکن دارند و اگر بتوانیم وسایل زندگی این جوانان را تهیه کنیم، یعنی بازار را زنده کرده‌ایم و به این صورت گردش مالی به‌وجود می‌آید.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.