مرکز فناوری یوکس شرکت نت‌ای پورتر

0
مرکز فناوری یوکس شرکت نت‌ای پورتر
مرکز فناوری یوکس شرکت نت‌ای پورتر

آشنایی با شرکت طراح
شرکت گریم‌شاو (Grimshaw) برپایه تحلیل و اکتشاف بنا شده است. طراحان این شرکت تلاش می‌کنند با به‌کارگیری خلاقیت و تجربه و دانش‌شان، طرح‌هایی ماندگار، بامعنا و ارزشمند ارائه کنند که در کنار جلب رضایت مشتری بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد. این شرکت در سال ۱۹۸۰ توسط سر نیکولاس گریم‌شاو تاسیس شد. از سال ۲۰۰۷ این شرکت به شکل کنونی درآمده و دفاتر مختلفی در نیویورک، لندن، ملبورن، سیدنی، کوالالامپور و دوحه دارد. بیش از۵۰۰ نفر در گریم‌شاو مشغول به کار هستند.
گریم‌شاو تا به حال در نقاط مختلف دنیا در عرصه ساخت‌وساز فعالیت کرده و کارنامه شرکت پر است از آثار مختلف در حوزه‌های گوناگون شهری، مسکونی و اداری با ۲۰۰جایزه بین‌المللی. مفهوم و معنا، خلاقیت و توجه زیاد به جزئیات از فاکتورهای مهم کاری در این شرکت به‌شمار می‌آیند. گریم‌شاو در هر پروژه تلاش می‌کند به بالاترین حد ممکن از کیفیت و رضایتمندی مشتریان برسد. مدیریت شرکت هم با نظارت بر کار دفاتر مختلف، اطمینان حاصل می‌کند تمام کارکنان فلسفه کاری شرکت را سرلوحه کارشان قرار دهند. در آغاز هر پروژه، نکته مهم درک نیازها و منابع دنیای معاصر است. باید دانست سازه موردنظر قرار است چه کارکردهایی داشته باشد و چه توقعاتی را برآورده سازد. در مرحله بعد، سلیقه مشتری و مصالح موردنظر برای ساخت سازه مطرح می‌شود.

مرکز فناوری یوکس شرکت نت‌ای پورتر
مرکز فناوری یوکس شرکت نت‌ای پورتر

آشیانه‌ای برای فناوری
شرکت گریم‌شاو، مرکز فناوری یوکس (Yoox) را برای شرکت نت‌ای‌پورتر (Net-a-Porter) طراحی کرده است. این سازه در زمینی به وسعت ۷۰هزار فوت مربع ساخته شده و ۵۰۰نفر کارمند در آن مشغول به ‌کار هستند. تیم طراحی این بنا در مورد طراحی داخلی یوکس به فاکتورهایی چون سازگاری، انعطاف و پایداری توجه کرده است. به‌همین‌خاطر از مصالح طبیعی و اسباب و طراحی داخلی خلاقانه استفاده شده است تا هم فضای موردنظر در ارتباط با کارکرد آن باشد، هم اینکه کارکنان به‌راحتی در این فضا کار کنند. این نکات ظریف از طراحی دیوارها و دکوراسیون بخش‌های مختلف بنا گرفته تا نوع صندلی‌ها و مبل‌ها مدنظر بوده است.

گشت‌وگذار در یوکس
در بخش پذیرش، گرما و صمیمیت از طریق دکوراسیون میز برونزی پذیرش و رنگ انتخابی به‌خوبی به بازدیدکنندگان منتقل می‌شود. راهروی ورودی بنا هم به کمک نورپردازی و گل و گیاه به‌کار ‌رفته، به‌مثابه ورودی یک باغ زیباست. در انتهای راهرو، لابراتوآر خلاقیت شرکت قرار دارد. در این فضای آرام و زیبا به‌راحتی می‌توان تیمی از متخصصین را جمع کرد تا ساعت‌ها بدون احساس خستگی در کنار هم کار کنند. در ضمن در اتاق «ایده‌های دیجیتال»، تا ۷نفر می‌توانند همزمان روی یک پروژه کار کنند و از طریق فناوری‌های ارتباط از راه دور، داده‌های یکدیگر را مدیریت و ویرایش کنند.
در این مرکز فناوری، بخش‌های رسمی و غیررسمی از هم جدا شده‌اند. به‌عنوان مثال پنج کافه برای صرف چای و قهوه در نظر گرفته شده تا کارکنان بتوانند با همکاران خود به صحبت و تبادل‌نظر بپردازند. سالنی بزرگ هم برای جلسات یا رویدادهای دیگر پیش‌بینی شده که تا ۱۷۵نفر گنجایش دارد و اسباب داخل آن را به‌سرعت می‌توان تغییر دکوراسیون داد تا برای رویداد موردنظر و تعداد دلخواه، آماده شود. به‌عنوان مثال صندلی‌هایی که به دیوار می‌چسبند و به‌گونه‌ای تعبیه شده‌اند که در صورت نیاز می‌توان آنها را حذف کرد تا فضای بیشتری ایجاد شود. یک سالن مجزا هم برای ارائه پروژه در نظر گرفته شده که فضایی شبیه به سینما دارد که صندلی‌های راحت و خوش‌فرمی دارد و در فضای مطبوعش می‌توان پروژه‌ها را به مشتریان ارائه کرد.

مرکز فناوری یوکس شرکت نت‌ای پورتر
مرکز فناوری یوکس شرکت نت‌ای پورتر

سیاه و سفید
ترکیب‌کردن مفاهیم متفاوت یکی از ظرافت‌های طراحی است که در سراسر این بنا می‌توان آن را حس کرد. در واقع طراحان به ‌نحوی خواسته‌اند با این ترکیب، جنبش و بافت سازه را با کمک رنگ‌ها و المان‌های مدرن در تاروپود بنا جای دهند. آن‌ها در جای جای یوکس از چوب، بتن، مخمل، چرم، نمد، برونز و سرامیک به‌گونه‌ای استفاده کرده‌اند که اتمسفری آرام و پویا برای کارکنان نت‌ای‌پورتر بسازند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.