مرکز هنر سبز

0

مرکز هنر سبز

مرکز هنر سبزکمپانی معماری (CYS.ASDO) در سال ۲۰۰۳ از سوی چانگ یی شنگ (Chung-Yei Sheng) بنیان‌گذاری شد. این دفتر معماری از همان ابتدا خط‌مشی ویژه‌ای در پروژه‌های خود پیش گرفت که مشتمل‌بر خلق سازه‌هایی با احترام به هارمونی طراحی شهری منطقه می‌شود. تنوع در پروژه‌های CYS.ASDO به اندازه پایبندی این گروه طراحی نیز مهم تلقی می‌شود. در همان چند سال ابتدای کار تمام شاخه‌های مسکونی، تجاری، اداری، مبلمان شهری و نمایشگاهی در کارنامه این مجموعه تایوانی به چشم می‌خورد. اصلی‌ترین الگوی اندیشه و نگاه این گروه معماری بر پایه ایجاد شکلی از دیالوگ و مفهوم میان فضا، شهر و مردم است تا متناسب با کاربری سازه، جنس احساس مردم را در مجموعه مورد نظر مهندسی کنند.

سابقه کاری

مرکز هنر سبزچانگ یی شنگ مدیر خلاق کمپانی معماری CYS.ASDO فارغ‌التحصیل از دانشکده معماری دانشگاه هاروارد در سال ۱۹۹۷ است و سوابق ارزشمندی در سایه همکاری با مجموعه مشهور SOM (Skidmore, Owings & Merrill) و همچنین دفتر گروه معماران پولشت (Polshek Partnership Architects) در کارنامه خود می‌بیند. وی هم‌اکنون عضو شورای ملی معماری است و در چندین دانشگاه و آکادمی علمی شرق دور آموزش می‌دهد. وی تاکنون جوایز متعددی از آکادمی‌های برجسته کشور و دنیا نظیر آکادمی طراحی داخلی تایوان (TIV) در سال ۲۰۱۲ و انستیتوی سلطنتی معماری بریتانیا (RIBA) به خود اختصاص داده است.

مرکز هنری وانهوا

مرکز هنر سبزپروژه مرکز هنری وانهوا (Wanhua Center) در یکی از بخش‌های سنتی و قدیمی کشور تایوان واقع شده است. این مجموعه در مساحتی حدود یک‌هزار و ۷۰۰ مترمربع بنا شده و فصل تازه‌ای در بافت شهری به نسبت بخش فرسوده بنا کرده است. در حالی که تمام این سازه در محاصره بازار‌ سنتی شهر و خانه‌های قدیمی قرار دارد، روحیه‌ای جوان و چشم‌نواز به‌پشتوانه این سازه به منطقه تزریق شده است. بهره‌مندی از انحنا‌های متعدد و خودداری از خطوط شکسته در معماری این مجموعه حسی از پذیرش برای شهروندان به ارمغان می‌آورد و در عین حال آرامشی ذاتی به فضای داخلی مجموعه می‌بخشد.

وُید‌های دوست‌داشتنی

مرز‌های میان مجموعه با فضای شهری به کمک دیوار‌هایی سفید و بلند ایجاد شده است و هسته مرکزی این محیط فرهنگی در آرامشی به دور از ازدحام شهر به سر می‌برد. این در حالی است که انحنا‌‌های این دیوار‌ها نقش بسیار مهمی بر پذیرش بازدیدکنندگان بر عهده دارد. ۳ وُید اصلی در این سازه قرار دارد که یکی از آن‌ها با کاربری پارکینگ اعضای خدمه مجموعه در نظر گرفته شده است. چندین لکه فضای سبز در این وُید‌ها دیده می‌شود که ترکیبی از چمن‌کاری، درختان مینیاتوری و مسیر‌‌های آبی است. شکل ساختاری این سازه که از بتن به‌عنوان متریال محوری در آن استفاده شده است نیز در هدایت باد‌های شدید به بیرون از مجموعه و همچنین کاهش جریان باد‌های منطقه‌ای برای امنیت فضای پیرامون بسیار مفید عمل می‌کند.

پارکت‌های برزیلی

تمام نورپردازی موضعی و بیرونی مرکز هنری وانهوا از لامپ‌های ال‌ای‌دی تأمین می‌شود و همچنین بهره‌گیری از سقف باز در بسیاری از بخش‌های مجموعه و همچنین شیشه‌های بزرگ و قدی، نیاز به صرف انرژی زیاد برای چراغ‌های روشن را مرتفع کرده است. کف این مرکز فرهنگی با پارکت‌های برزیلی اینداس پارکت (IndusParquet) پوشیده شده است. این پارکت‌های محکم و بادوام در برابر آفتاب، خش و آب مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. همچنین گزینش رنگ تیره برای این کفپوش‌ها به حفظ نظافت و زیبایی مجموعه نیز کمک می‌کند. شایان ذکر است که در دیواره این مجموعه نیز از سنگ مصنوعی استفاده شده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.