وظایف و مسئولیت های پیمانکار ساختمان

0
وظایف پیمانکار ساختمان

پیمانکار ساختمان، فردی است  که طیف وسیعی از وظایف و مسئولیت ها را در پروژه های گوناگون ساخت و ساز بر عهده دارد. شغل این فرد شامل کار سخت و بازبینی کامل کل فعالیت هایی است که در طول انجام پروژه صورت می گیرد. در این مطلب به چگونگی مسئولیت ها و وظایف پیمانکار ساختمان خواهیم پرداخت.

پیمانکار ساختمان کیست؟

پیمانکار ساختمان، فردی است که درگیر برنامه ریزی، توسعه دادن و هماهنگ سازی فعالیت هایی است که در طی فرآیند ساخت انجام می شود. پیمانکار ساختمان بر کل فعالیت های مرتبط با ساخت و ساز نظارت داشته و اطمینان حاصل می کند که همه اقدامات لازم در راستای تکمیل پروژه در حال انجام است.

مسئولیت های اصلی پیمانکار ساختمان چیست؟

مسئولیت های اصلی پیمانکار ساختمان شامل برنامه ریزی های فردی و انجام همه فعالیت های مرتبط با ساخت و ساز پروژه مسکونی یا تجاری و … می باشد. پیمانکار ساخت و ساز علاوه بر نظارت بر کار کارکنان، بایستی به گونه ای برنامه ریزی نماید که همه اقدامات در راستای انجام پروژه مطابق با ضوابط و قوانین موجود صورت پذیرند.

وظایف خاص یک پیمانکار ساختمان چیست؟

وظایف زیادی وجود دارند که پیمانکار ساختمان بایستی به صورت روزانه انجام دهد تا پروژه ساخت و ساز به بهترین روش و در مدت زمان تعیین شده تکمیل شود. از جمله مهم ترین وظایف پیمانکار ساختمان ، برنامه ریزی برای پیش بردن پروژه ساخت و ساز می باشد. این برنامه ریزی شامل استخدام کارکنان تا تعیین یک جدول زمانی مرحله به مرحله که تمای فعالیت های لازم از ابتدا تا انتهای پروژه را تعیین کند.

علاوه بر برنامه ریزی پروژه ساخت و ساز، از دیگر وظایف پیمانکار ساختمان ، استخدام کردن، نظارت کردن و همچنین اخراج کردن کارکنانی است که بازدهی کافی ندارند. همچنین بایستی بر پرداختی تمام کارکنان و کارگران نظارت داشته باشد.

پیمانکار ساختمان مسئولیت تأمین مصالح مورد نیاز را نیز بر عهده دارد. از آنجایی که پروژه های ساخت و ساز بدون مصالح ساختمانی لازم انجام نمی شوند، پیشرفت پروژه از این لحاظ بستگی به تلاش پیمانکار ساختمانی دارد که لازمه آن برقراری ارتباطات لازم با تأمین کنندگان مصالح می باشد.

پیمانکار ساختمان بایستی تمامی قوانین و ضوابط مربوط به ساخت و ساز را بداند و توجه داشته باشد که بسته به مکان و زمان ساخت و ساز، قوانین ممکن است متفاوت باشند. از وظایف پیمانکار می باشد که توجه داشته باشد همه اقدامات در راستای ساخت و ساز به شیوه ای قانونمند انجام می شوند.

موضوع بودجه نیز مورد دیگری است که مرتبط با وظایف پیمانکار ساختمان می باشد. پیمانکار بایستی تمام اقدامات را متناسب با بودجه تعیین شده و با صرفه جویی در هزینه ها پیش ببرد. پیمانکار بایستی توجه داشته باشد که پروژه را با هزینه ای به اتمام برساند که در ابتدا تعیین شده بود.

در حین انجام پروژه، پیمانکار ساختمان مسئول بازبینی و نظارت بر پیشرفت ها و تغییرات می باشد. او بایستی پروژه را از نزدیک دنبال کند و در صورت لزوم تغییرات لازم را اعمال نماید.

ویژگی های یک پیمانکار ساختمان خوب

اگر چه با توجه به تفاوت های ویژگی های افراد، همه پیمانکاران ساختمان شبیه هم نیستند، اما یک سری مشخصه های مثبت وجود دارد که یک پیمانکار ساختمان خوب بایستی از آنها بهره مند باشد. اولین مشخصه یک پیمانکار خوب، قاطعیت و قدرت تصمیم گیری می باشد. با توجه به اینکه پیمانکار ساختمان بایستی روزانه تصمیمات مهمی را اتخاذ نماید، بسیار مهم است که بداند چه می خواهد و چگونه باید اقدام نماید.

دیگر ویژگی مهم یک پیمانکار ساختمان خوب، داشتن تجربه است. اگر چه تجربه ممکن است در همه شرایط و زمینه ها ضروری نباشد، اما منجر می شود که پیمانکار کارش را به روشی سریعتر و موثرتر انجام دهد. مسلماً داشتن تجربه یک ویژگی سودمند می باشد، اما در همه موارد ضروری نیست، چرا که هر کسی باید از جایی شروع کند و همه پیمانکاران ساختمانی سال ها تجربه در رزومه خود ندارند.

پیمانکار ساختمان بایستی رهبر خوبی باشد. افراد زیادی هستند که در انجام کارهایشان از پیمانکار پیروی می کنند و بایستی راه را به آنها نشان دهد، بنابراین مهارت رهبری از جمله ویژگی های مثبت یک پیمانکار ساختمان خوب می باشد. در صورتی که کارکنان، کارگران و شرکت های تأمین کننده بدانند که دقیقاً باید چه کاری انجام دهند و چه انتظاری از آنها می رود، وظایف خود را بهتر انجام خواهند داد.

در پایان، پیمانکاران ساختمان بایستی افرادی باشند که مشکلات را به سرعت حل کنند. از آنجایی که تأخیر در بخشی از پروژه می تواند کل پروژه را مختل کند، بسیار مهم است که پیمانکار ساختمان بداند چگونه مسائلی را که در حین پروژه ساخت پیش می آیند، حل کند.

یک پیمانکار ساختمان می داند چگونه حل مشکلات منجر به نتایج سودمند در پایان کار خواهد شد.

به طور خلاصه، پیمانکاران ساختمان افرادی با وظایف و مسئولیت های چندوجهی هستند. به دست آوردن تجربه و قدرت تصمیم گیری از ویژگی های مهم یک پیمانکار ساختمان می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.