مسافرت با سرعت ۲۷هزار کیلومتر در ساعت

0

کمپانی اسپیس‌ایکس پرده از طرحی برداشته است که در آن مسافران کمتر از یک ساعت می‌توانند به هر نقطه از کره زمین سفر کنند.

مسافرت با سرعت 27هزار کیلومتر در ساعتبه گزارش ساخت‌وساز؛ ایلان ماسک، مدیر ارشد اجرایی شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) مدعی شده این شرکت طرح‌هایی برای استفاده از راکت به‌عنوان وسیله حمل‌ونقل دارد. به گفته وی، بدین‌ترتیب مسافران می‌توانند به هر نقطه از زمین در مدت کمتر از یک‌ ساعت برسند.

او در کنگره بین‌المللی ستاره‌شناسی در آدلاید استرالیا این صحبت‌ها را مطرح کرد. درضمن قیمت بلیت چنین راکتی برابر با قیمت بلیت هواپیما در سطح اکونومی خواهد بود.

گفتنی است او در ابتدا طرح‌هایی برای سفر به ماه و مریخ به‌کمک راکت ارائه کرد و بعد ادعا کرد می‌توان از راکت برای سفر در زمین هم استفاده کرد. در این روش مسافران سوار می‌شوند و راکت بعد از خروج از اتمسفر زمین به دو قسمت تقسیم می‌شود. نیمه پایینی تبدیل به سفینه‌ای می‌شود که به سیاره‌ای دیگر سفر می‌کند و نیمه دیگر به زمین برگشته روی ایستگاه شناور در نقطه موردنظر فرود می‌آید.

ماسک در پاسخ به یک تماشاگر در کنفرانس سفر فضایی گفت: «اگر شما سفینه‌ای بسازید که قادر باشد به مریخ سفر کند، نمی‌توان از آن سفینه برای رفتن از یک نقطه زمین به نقطه دیگر استفاده کرد؟»

مسافرت با سرعت 27هزار کیلومتر در ساعتالبته وی اطلاعات کامل و جزئی درمورد تجهیزات و عملیات این طرح جدید و جذاب ارائه نکرد؛ تنها ویدیویی به‌نمایش درآورد که همین مفهوم را برای مخاطبان به‌تصویر می‌کشید؛ سفر از نیویورک به شانگهای با راکت! در این ویدیو راکت با سرعت ۲۷هزار کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند و در شانگهای روی یک ایستگاه شناور فرود می‌آید؛ تنها ۳۹دقیقه بعد از ترک نیویورک!

اگر ایده‌های ماسک عملی شود، این سریع‌ترین وسیله نقلیه روی کره زمین خواهد بود؛ حتی سریع‌تر از ایده دیگر ماسک که هایپرلوپ (Hyperloop) نام دارد و می‌تواند به سرعت ۱۲۰۰کیلومتر در ساعت برسد.

ماسک در سال ۲۰۰۶ هم در یک سخنرانی جالب از برنامه زمان‌بندی سخن گفت که برای احداث یک شهر خودکفا روی کره مریخ برنامه‌ریزی شده ‌است. به گفته وی تا سال ۲۰۲۲ باید این طرح را جامه عمل پوشاند چون در غیر این‌صورت، انقراض نسل بشر اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.