مسکن را نجات دهید تا اقتصاد از رکود خارج شود

0

عضو کمیسیون صنعت اتاق ایران در خصوص سیاست‌های پولی و بانکی، اتخاذ سیاست‌های انبساطی را مورد تأکید قرار داد و گفت: بی‌تردید هدفمند کردن یارانه‌ها، قیمت سوخت را افزایش می‌دهد، احتمال دارد بازپرداخت‌ها با تأخیر صورت گیرد و نیز با توجه به تأثیرات غیرمستیم یارانه‌ها بر روی کارگران، کارفرما باید مبلغ بیشتری پرداخت کند.
به گزارش ایلنا، احمد پورفلاح در نشست کمیسیون صنعت اتاق ایران یادآور شد:‌ با هدفمند کردن یارانه‌ها، نیاز به پول بیشتر برای تأمین نقدینگی ایجاد می‌شود و از آنجا که چشم انداز برابری نرخ ریال با سایر ارزها کاملاً مشهود و اجتناب ناپذیر است و همچنین دلار محدود و دولت کسری بودجه دارد؛ به نظر می‌رسد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تنها به دلیل تأمین کسری بودجه دولت وضع شده است.
پورفلاح با اشاره به مشکل شدن فرایند گرفتن تسهیلات بانکی ابراز کرد: تداوم تحریم‌های قبلی و زمزمه تحریم‌های جدید، باعث می‌شود ماشین‌آلات و مواد اولیه غیر مستقیم و گران به دست ما برسد. مشکل شدن فرایند گرفتن تسهیلات، سرعت تأمین نقدینگی را کاهش داده که نشان‌دهنده نیاز به پول بیشتر برای تأمین هزینه‌ها است، بنابراین باید سیاست انبساطی برای ارائه تسهیلات بانکی در پیش گرفته شود.
وی افزود: با در نظر گرفتن ضرورت بازسازی صنایع و حرکت به سمت ملحق شدن به سازمان جهانی تجارت، صنعت به پول بیشتری احتیاج دارد و بنابراین باید سهم بیشتری به صنعت اختصاص یابد.
پورفلاح به مشکلات بخش صنعت نیز توجه و خاطرنشان کرد: حداقل ۶۰۰ رشته صنعتی به بخش مسکن مرتبط است و با صدمه خوردن مسکن، اقتصاد کشور آسیب می‌بیند، زیرا بخش مسکن بیش از ۲۲ درصد در تولید ناخالص ملی سهم دارد.
وی بر حمایت صد درصد از بخش مسکن تأکید کرد و گفت: این حمایت نباید به شکلی که امروز تبلیغ می‌شود صورت گیرد، چرا که امروز کیفیت قربانی سرعت ساخت شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.