مسکن مهر از «تورم یارانه‌ای» معاف است؟

0

آنچه این روزها ارزش ریالی قراردادهای انبوه‌سازان با تعاونی‌های مسکن مهر را تهدید می‌کند، افزایش احتمالی هزینه‌های ساخت شامل قیمت مصالح ساختمانی، دستمزد کارگر و خدمات حمل‌ونقل، با اجرای طرح هدفمند ‌شدن یارانه‌ها است.
به گزارش consbank ، تعاونی‌های مسکن نگرانند قیمت‌هایی که هم‌اکنون بین آنها و سازنده‌ها توافق شده و بخشی از عملیات پروژه‌های مسکن مهر به واسطه آن شروع شده، در سال آینده دستخوش تغییر شود، اما رییس کانون سراسری انبوه‌سازان در این باره به دنیای اقتصاد گفت: هیچ انبوه‌سازی اجازه دریافت هزینه اضافه‌تر از آنچه در متن قرارداد با تعاونی‌های مسکن مهر آمده، را ندارد.
در حال حاضر ساخت بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی مهر با قیمت متری ۳۰۰ هزار تا نهایت ۳۵۰ هزار تومان در نقاط مختلف کشور شروع شده که انبوه‌سازان در این پروژه‌ها متعهد شده‌اند ظرف یک سال واحدها را ساخته و تحویل متقاضیان دهند. همچنین مقدمات تنظیم قرارداد ساخت ۲۵۰ هزار واحد دیگر برای مسکن مهر نهایی شده است و انبوه‌سازان موظفند براساس شرایطی که وزارت مسکن مشخص کرده، با قیمت متری ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان ساخت پروژه‌ها را تقبل کنند.
اما این اواخر، بحث‌های یارانه‌ای محاسبات سازنده‌ها را تحت‌تاثیر قرارداده به طوری که در برخی استان‌ها، انبوه‌سازان فعال در پروژه‌های ۹۹ساله از بیم افزایش هزینه ساخت تحت‌تاثیر «هدفمندشدن»، از تنظیم قراردادهای جدید خودداری می‌کنند. و در مناطق دیگر، پیغام‌های غیررسمی از جانب سازنده‌ها به تعاونی‌های مسکن مهر ارسال شده مبنی‌بر اینکه، سال آینده معادل افزایش هزینه‌های ساخت، ارزش قرارداد تغییر خواهد کرد.
اما ایرج رهبر رییس کانون سراسری انبوه‌سازان که به نمایندگی از گروه‌های سازنده مسکن مهر، با وزارت مسکن بر سر قیمت ساخت متری ۳۰۰ هزار تومان توافق کرده، در این باره گفت: انبوه‌سازان در کلیه پروژه‌های ۹۹ساله‌ای که کار ساخت آن شروع شده تحت هیچ شرایطی اجازه افزایش هزینه ساخت و تحمیل قیمت اضافه‌تر از متن قرارداد به تعاونی‌ها را ندارند.
وی در عین حال تصریح کرد: تبعات هدفمندشدن به این زودی‌ها به بازار ساخت‌وساز نخواهد رسید.رهبر خطاب به تعاونی‌هایی که از بابت اجرای لایحه یارانه‌ها نگران هستند، نیز گفت: متقاضیان مسکن مهر خیالشان راحت باشد که حداقل تا یک سال آینده هر نوع افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد نیروی انسانی از رهگذر اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها متوجه هزینه‌های ساخت‌وساز در مسکن مهر نخواهد شد؛ چرا که قراردادهای ساخت‌وساز در مسکن مهر یک ساله است و تبعات اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها نیز به عهده پیمانکاران خواهد بود.

جبران افزایش احتمالی قیمت آهن و سیمان
رییس کانون سراسری انبوه‌سازان همچنین از تعهدی خبر داد که سازمان مسکن استان‌ها از جانب دولت در متن تفاهمی که با انبوه‌سازان برای ساخت مسکن مهر تنظیم کرده‌اند، آورده‌اند. این تعهد می‌گوید: چنانچه در خلال پروژه‌های ساخت مسکن مهر، قیمت آهن و سیمان تا سقف ۲۰ درصد افزایش پیدا کند، مابه‌التفاوت این رقم را دولت به پیمانکاران پرداخت خواهد کرد.

سردرگمی انبوه‌سازان
در این رابطه مهندس فرزام فاروقی، دبیر انجمن انبوه‌سازان استان کردستان گفت: مشکل افزایش هزینه‌های ساخت‌وساز مسکن مهر با توجه به اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها از جمله مشکلاتی است که باعث شده انبوه‌سازان دچار سردرگمی شوند.
وی گفت: اگر چه وزارت مسکن و شهرسازی به کلیه تعاونی‌های مسکن مهر ابلاغ کرده است که در صورت افزایش قیمت سیمان و آهن تا سال آینده پرداخت ۲۰ درصد از این افزایش قیمت را متقبل خواهد شد، اما این راهکار کارساز نخواهد بود؛ چرا که با اجرای طرح هدفمند شدن یارانه قیمت منابع انسانی و هزینه سوخت و سایر اقلام ساختمانی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
فاروقی اذعان داشت: اگر انبوه‌سازان و تعاونی‌ها برای ساخت‌وساز قرارداد ببندند و سپس قیمت مصالح ساختمانی و سایر ارکان ساختمانی افزایش یابد، دو حالت پیش می‌آید یا باید تعاونی‌های مسکن اقدام به پرداخت مابه‌التفاوت این افزایش قیمت کنند یا اینکه انبوه‌سازان باید زیر بار این افزایش قیمت بروند که با توجه به پایین بودن نرخ سود انبوه‌سازان در طرح مسکن مهر این مساله به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد.
وی گفت: پیشنهاد می‌شود که دولت در این زمینه با جدیت وارد عمل شود و به منظور کنترل هزینه‌های تولید مسکن مهر راهکاری اساسی بیندیشد.

جلوی اثرگذاری یارانه‌ها گرفته شود
در همین حال مهندس یعقوب ظروفچیان، عضو انجمن فن‌آوری‌های نوین ساختمانی نیز گفت: با توجه به رویکرد وزیر مسکن و شهرسازی و عزم او برای اجرای موفق طرح مسکن مهر باید تمهیداتی در نظر گرفته شود که طرح هدفمند شدن یارانه‌ها تاثیر زیادی بر طرح مسکن نگذارد.
وی گفت: با توجه به پتانسیلی که در وزیر مسکن و شهرسازی وجود دارد قطعا ایشان با اتخاذ راهکاری موثر مانع از آن خواهند شد که پروژه‌های مسکن مهر از محل اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها آسیب جدی ببینند.
وی تاکید کرد: پیشنهاد می‌شود که دولت به منظور جلوگیری از این اتفاق با احتساب تورم قیمت‌ها، پرداخت مابه‌التفاوت افزایش قیمت‌ها را به پیمانکاران متعهد شود تا ساخت‌وسازهای مسکن مهر هر چه سریع‌تر پیش رود.
عضو کانون جامعه مهندسان اسلامی تاکیدکرد: اگر این اتفاق رخ ندهد ممکن است طرح مسکن مهر با کندی ساخت مواجه شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.