مسکن مهر به تنهایی نمی‌تواند جایگزین تولید مسکن شود

0

یک کارشناس مسکن با بیان اینکه طرح مسکن مهر تا به حال موفق نبوده است، خاطرنشان کرد: این طرح سیاستی حمایتی است و نمی‌تواند جایگزین تولید مسکن در بازار شود.
فردین یزدانی کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارداشت: با اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها هزینه‌های تولید مسکن به شدت افزایش می‌یابد.
وی افزود: همچنین با اجرای لایحه سطح توان اقتصادی خانوارها کاهش می‌یابد و در نتیجه تقاضای موثر در بازار مسکن نیز افت می‌کند.
یزدانی با بیان اینکه کاهش تقاضای موثر و همچنین افزایش قیمت تمام شده مسکن به معنای رکود تورمی است، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد اجرای لایحه به رکود موجود در بازار مسکن دامن بزند و در کنار رکود با افزایش قیمت‌ها روبرو می‌شویم.
این کارشناس مسکن گفت: اگر لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها اجرا شود و قیمت‌ها نیز افزایش یابد، رکود بازار مسکن از بین نمی‌رود مگر اینکه رشد اقتصادی بهبود یابد.
وی اضافه کرد: در ابتدای اجرای لایحه و افزایش قیمت‌ها، مسکن‌های موجود که در گذشته تولید شده‌اند راحت‌تر به فروش می‌رسند اما با افزایش هزینه تولید پس از اجرای لایحه و همچنین کاهش تقاضا، تولید در بازار مسکن افزایش نمی‌یابد و احتمال کاهش آن نیز وجود دارد.
یزدانی با بیان اینکه طرح مسکن مهر تا به حال موفق نبوده است، خاطرنشان کرد: این طرح سیاستی حمایتی است و نمی‌تواند جایگزین تولید مسکن در بازار شود.
وی افزود: بررسی نتایج طرح مسکن مهر طی سه سال گذشته موفقیت یا عدم موفقیت آن را نشان می‌دهد و تغییراتی که در آن ایجاد می‌شود.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه کاهش تولید ناشی از سیاست‌های کلان است، گفت: مسکن مهر هنوز نتیجه‌ای نداشته است، بنابراین هیچگونه اثری بر بازار ندارد.
یزدانی گفت: دهک‌های اول و دوم نمی‌توانند در طرح مسکن مهر حضور یابند چراکه متقاضیان طرح مسکن مهر باید توانایی پرداخت قسط داشته باشند و همچنین بتوانند بخشی از هزینه تولید مسکن را تامین کنند.
وی با بیان اینکه بخشی از نیاز مسکن دهک‌های سوم تا ششم با استفاده از تسهیلات بانکی در بازار تامین می‌شود، تصریح کرد: نمی‌توان کل نیاز مسکن کشور را با طرح مسکن مهر تامین کرد.
یزدانی با اشاره به اینکه کاهش رشد اقتصادی کشور از سال گذشته باعث بروز رکود شده است، گفت: کاهش درآمد خانوار و همچنین آغاز سیاست‌های انقباضی توسط دولت، جلوگیری از پرداخت وام خرید و افزایش نرخ بیکاری باعث شده چشم‌انداز روشنی برای افراد وجود نداشته باشد تا اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.