مشاوران املاک در انتظار کلید رونق

0
به گزارش Consbank، به نقل از دنیای اقتصاد حسام عقبایی با تاکید بر اینکه مدل پرداخت وام مسکن به متقاضیان مصرفی بهترین شکل حمایت و تامین مالی از طرف تقاضا به شمار می‌رود، درباره اشکالی که به مدل «پرداخت وام ساخت با قابلیت انتقال به خریدار» وجود دارد، گفت: در صورتی که تسهیلات به ساخت پرداخت شود، سازنده متناسب با محاسبات اقتصادی خود، قیمت فروش را به چند برابر قیمت تمام شده افزایش می‌دهد. در این حالت سهم تسهیلاتی که در پایان مراحل ساخت آپارتمان به خریدار آپارتمان داده می‌شود از قیمت فروش کاهش می‌یابد. این تجربه در سال‌های اخیر که بانک‌ها غالب تسهیلات مسکن را به سمت ساخت‌و‌ساز هدایت کردند، مشهود است و نشان می‌دهد در هر سال قیمت مسکن در تهران به طور متوسط ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بازار مسکن به شدت نیازمند ارائه تسهیلات بانکی موثر و پر قدرت است، گفت: دولت باید برای جلوگیری از ایجاد رانت و تبعیض در طرح خود برای افزایش وام مسکن، به طور جدی و دقیق برنامه‌ریزی کند. حسام عقبایی افزود: هر چند در دنیا ارائه تسهیلات مسکن به بخش ساخت‌و‌ساز و سازندگان، به عنوان راهکار اصلی برای ایجاد رونق و تقویت قدرت خرید و تولید مسکن پذیرفته شده و موفق است، اما در ایران با توجه به فراهم نبودن شرایط و بستر‌های اقتصادی در بازار ساختمانی که مهم‌ترین نقطه ضعف آن عدم کنترل قیمت فروش می‌باشد، بهتر است تسهیلات به منظور تقویت قدرت خرید متقاضیان مستقیما به طرف تقاضای مسکن تزریق شود و دولت هم برای جلوگیری از ایجاد رانت با اقدامات کنترل‌کننده راه را بر هرگونه تخلف ببندد.

وی خاطر نشان کرد: لحاظ مجموعه‌ای از پارامترها در پرداخت وام از جمله تعیین شرط سنی توجه ویژه به مساله تامین مسکن افراد جوان و سالخوردگان و همچنین ارائه تسهیلات خرید مسکن به هر متقاضی تنها یک‌بار می‌تواند فیلترهای مناسبی برای جلوگیری از بروز تبعیض و تخلف محسوب شود، هر چند لازم است دولت با مطالعات بیشتری به راهکارهای موثر برای این امر بیندیشد و عمل کند.

عقبایی با بیان اینکه انبوه سازی هنوز در کشور ما به معنای واقعی وجود ندارد، گفت: در کشور‌های پیشرفته دنیا اعطای تسهیلات مسکن به سازندگان امری منطقی و تصمیم درستی است که باعث افزایش ضریب امنیت در سرمایه‌گذاری و تولید پایدار و اثرگذار مسکن می‌شود و از این جهت این روش بیشتر مورد تایید کارشناسان اقتصادی است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.