مشوق‌های جدید برای بافت‌های فرسوده‌

0

وزارت مسکن و شهرسازی بعد از دو سال از آغاز پروژه ملی مسکن مهر با توجه به وجود زیرساخت‌های لازم در بافت‌های فرسوده تصمیم گرفته است که بخشی از اجرای این پروژه را به بافت‌های فرسوده منتقل کند.
اما این بدان معنا نیست که قیمت زمین از این واحدها حذف شود، بلکه وزارت مسکن تخصیص بخشی از تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده از محل خط اعتباری مسکن مهر را انتقال بخشی از طرح مسکن مهر در بافت‌های فرسوده قلمداد می‌کند.
این در حالی است که با توجه به اینکه محوریت اصلی طرح مسکن مهر حذف زمین از قیمت تمام شده ساخت است این تصمیم وزارت مسکن مبنی بر انتقال مسکن مهر به بافت‌های فرسوده بیش از هر چیز جنبه ظاهری دارد. به اعتقاد کارشناسان، اگر دولت قصد دارد واقعا بخشی از اجرای پروژه مسکن مهر را به بافت‌های فرسوده انتقال دهد باید قیمت زمین را حذف کند که این مهم یا از طریق تهاتر زمین یا از طریق خرید زمین از سوی دولت امکان‌پذیر است. ب
بهرام وهابی – مدیرکل دفتر تجهیز منابع مالی و مشارکت‌های مردمی شرکت عمران و بهسازی وزارت مسکن و شهرسازی- روز گذشته در یک نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده از اولویت و اضطرار زیادی برخوردار است، گفت: به این منظور با توجه به فراهم شدن جذابیت‌های سرمایه‌گذاری، زمینه‌های بسیار مطلوبی برای جذب انبوه‌سازان به سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده فراهم شده است.
وهابی خاطرنشان ساخت: همزمان با تسهیلاتی که شهرداری برای نوسازی این بافت‌ها در نظر خواهد گرفت در نوسازی هر واحد مسکونی ۷ میلیون تومان برای سازنده صرفه‌جویی صورت خواهد گرفت و بر این اساس اگر سازنده‌ای بخواهد ۱۰۰ واحد مسکونی بسازد در حدود ۷۰۰ میلیون تومان به نفع وی خواهد بود.
وی تاکید کرد: در همین حال با توجه به موافقت وزیر مسکن و شهرسازی نرخ سود تسهیلات بافت‌های فرسوده از ۵/۱۷درصد به ۱۲ درصد کاهش یافته است و بازپرداخت آن نیز در قالب اقساط ۱۰ ساله است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.