مشکل مسکن مهر زمین های نامرغوب است

0

 


یک کارشناس مسکن با بیان این‌که اگرچه طرح مسکن مهر دارای نواقصی است، اما احتمال موفقیت آن وجود دارد، گفت:بزرگترین مشکل طرح این است که دولت برای تولید واحد های مسکونی ارزان قیمت، زمین‌هایی را برای ساخت و ساز انتخاب کرده که در خارج از شهرها واقع شده‌اند و نامرغوب هستند و در نتیجه بسیاری از افراد سراغ این طرح نمی‌روند.
به گزارش ConsBank به نقل از ایسنا، شهریار شقاقی کارشناس مسکن درباره افزایش تسهیلات مسکن مهر و قرض‌الحسنه شدن آن اظهار کرد: این امر در صورت درست اجرا شدن، می‌تواند بر روند اجرای طرح مسکن مهر تاثیر مثبت داشته باشد.
وی با بیان این‌که اگر آن چیزی که روی کاغذ نوشته‌ شده در عمل نیز درست باشد، می‌تواند تا حدودی تاثیرگذاربوده و تبعات مثبت داشته باشد، تصریح کرد:‌ مسکن مهر تا حدودی توانست بر قیمت مسکن و ایجاد تعادل تاثیر بگذارد؛ به گونه‌ای که عده‌ای از اقشار کم درآمد نسبت به تهیه مسکن امیدوار شدند.
این کارشناس مسکن در پاسخ به این سوال که با وجود این‌که در داخل شهرها زمین برای طرح مسکن مهر وجود ندارد، راهکار چیست؟ گفت: راهکارهایی متفاوتی وجود دارد، اما سیاست باید با توجه به ویژگی‌های طرح اتخاذ شود. به طورمثال در شهرهای بزرگ مانند تهران مشکل زمین وجود دارد، اما در شهرهای کوچک مشکل زمین وجود ندارد؛ بنابراین باید برای هر شهر استراتژی جداگانه‌ای در نظر گرفته شود.
شقاقی درباره سیاست زمین صفر که توسط دولت در طرح مسکن مهر به کار گرفته شده است، خاطرنشان کرد: این سیاست می‌تواند از بورس بازی و افزایش قیمت جلوگیری کند. به عبارت دیگر اگر افرادی که دنبال خرید مسکن هستند، بدانند کالایی که تهیه می‌کنند تنها برای زندگی است و جنبه تجاری ندارد، آن‌گاه تنها متقاضیان واقعی مسکن اقدام به خرید می‌کنند.
وی تصریح کرد: اجرای این سیاست درکل جامعه ساده نیست، چرا که مردم در برهه کنونی اعتقاد دارند زمین باید ملکیت داشته باشد، اما در شرایطی که قیمت مسکن با درآمدهای مردم متناسب ندارد و اقشار کم درآمد مجبورند برای خانه‌دار شدن به این امر تن دهند، آنگاه این فرهنگ جا می‌افتد.
انتهای پیام


 


 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.