مواد تجزیه پذیر قابل استفاده در صنعت ساخت و ساز

0
مصالح تجزیه پذیر ساختمانی

 

در معماری، ما همواره به دنبال خلق اثری جدید هستیم و توجهی به آنچه که در پایان عمر یک ساختمان رخ می دهد، نمی کنیم. ممکن است تمایل داشته باشیم که ساختمانمان را برای همیشه حفظ کنیم، اما در نهایت روزی این ساختمان تخریب خواهد شد و سوالی که پیش می آید این می باشد که ضایعات تولید شده از تخریب ساختمان به کجا خواهند رفت؟

هر ساله در انگلستان، ۷۰ تا ۱۰۵ میلیون تن ضایعات از تخریب ساختمان تولید می شود و تنها ۲۰ درصد آن تجزیه پذیر می باشد. با یک طراحی هوشمندانه و داشتن اطلاعات کافی از مصالح تجزیه پذیر موجود در ساخت و ساز می توانیم ساختمان هایی با چرخه عمر مناسب و حداقل ضایعات داشته باشیم.

چوب پنبه Cork

مصالح تجزیه پذیر-چوب پنبه

چوب پنبه یکی از مصالح ساختمانی فوق العاده می باشد که برداشت آن یک فرآیند کاملاً تجدیدپذیر بوده و هیچ آسیبی به درختان وارد نمی کند و به طور طبیعی بعد از ۱۰ سال دوباره رشد می کند. چوب پنبه با داشتن ویژگی هایی از قبیل بازدارنده آتش، عایق صوتی و ضدآب، ماده بسیار مطلوبی در صنعت ساخت و ساز می باشد. چوب پنبه با برخورداری از ویژگی سازگاری با محیط، به عنوان یکی از مصالح تجزیه پذیر قابل استفاده در داخل یا خارج ساختمان می باشد.

 

بامبو Bamboo

مصالح تجزیه پذیر-بامبو

امروزه ساخت ساختمان با بامبو بسیار رایج شده است، یکی از دلایل محبوبیت بامبو این می باشد که روزانه ۴ فوت می تواند رشد کند، همچنین بعد از برداشت نیز به رشد خود ادامه داده و ۲ تا ۳ برابر قوی تر از فولاد است.

 

لینولئوم Linoleum

مصالح تجزیه پذیر-لینولئوم

لینولئوم از مواد طبیعی مانند روغن بذر کتان، رزین طبیعی، پودر چوب و سنگ آهک پودر شده ساخته شده که انتخاب مناسبی برای کف ساختمان می باشد و با توجه به برخورداری از قابلیت تجزیه پذیری، استفاده از آن به عنوان یکی از مصالح تجزیه پذیر در امر ساخت و ساز بسیار مطلوب می باشد.

 

بیوپلاستیک Bioplastics

مصالح تجزیه پذیر-بیوپلاستیک

با توجه به آلودگی پلاستیک ها و زیان هایی که به آب دریاها و رودخانه ها وارد می کنند، بایستی مصرف آنها را کاهش داده و جایگزین های مناسبی برای آنها پیدا کنیم. سرعت تجزیه بیوپلاستیک به اندازه قابل توجهی بیشتر از پلاستیک و در حد سرعت تجزیه پذیری کاغذ می باشد. یکی از مواد اصلی که در ساخت بیوپلاستیک استفاده می شود چسبی بر پایه سویا می باشد که به کاهش نشر دی اکسید کربن کمک کرده و در طول فرآیند تولید نیاز به دمای پایین تری دارد.

 

MDF با بکارگیری نشاسته سیب زمینی

مصالح تجزیه پذیر- ام دی اف

با توجه به اینکه در فرمولاسیون MDF ماده ای به نام فرمالدئید وجود دارد که تجزیه پذیر نمی باشد، طبق تحقیقاتی که در دانشگاه لستر انجام شده است، برای حل این مشکل جایگزین مناسبی پیدا شده است که چسبی مشتق شده از نشاسته سیب زمینی می باشد.

 

میسلیوم Mycelium

مصالح تجزیه پذیر-میسلیوم

میسلیوم بخش گیاهی قارچ می باشد که از صدها فیبر در هم پیچیده تشکیل شده است که زمانی که خشک می شود، تبدیل به یک ماده قوی و پایدار می شود. در صورتی که با ضایعات مزرعه ترکیب شود، تبدیل به آجرهای ارگانیک می شود که در صنعت ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته که قابل تجزیه بوده و به چرخه کربن بازمیگردد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.