شناخته شده ترین مصالح مورد استفاده در معماری مدرن

0
مصالح معماری مدرن

معماری مدرن، نتیجه انقلاب صنعتی در پاسخ به مواد و فناوری های جدید صنعتی می باشد که منجر به نماهای بیرونی مسطح و براق و مردود شمردن سبک های سنتی، مصالح و تکنیک های ساخت و ساز گذشته شده است. مصالح، شکل فیزیکی طراحی را مشخص می سازند. مواد و مصالح ساخت و ساز، تنها عامل محسوس و ملموس در طبیعت می باشد. مواد و مصالح انتخابی، هر یک حس خاصی را به انسان القا می کنند. به عنوان مثال، چوب احساس گرما، شادی و راحتی را منتقل می کند، فلزات حس سردی را منعکس می کند. بنابراین، انتخاب مواد و مصالح، به اندازه جنبه زیبایی و کاربردی بودن، در طراحی دارای اهمیت می باشد. در این مطلب، به شناخته شده ترین مصالح معماری مدرن خواهیم پرداخت.

بتن در معماری مدرن

مصالح معماری مدرن

ماده ای که ستون فقرات معماری مدرن می باشد، بتن است که از ترکیب سیمان و مصالح سنگی به یک نسبت مساوی، به دست می آید. این ترکیب را می توان به راحتی به شکل های مختلف قالب گیری کرد. بتن الهام بخش یکی از معماران بزرگ به نام Le Corbusier بود که با توسعه بیشتر آن، انواع مختلفی مانند بتن با مقاومت بالا، بتن با عملکرد بالا، بتن سبک هوادار، بتن متخلخل و … به وجود آمد.

آجر در معماری مدرن

مصالح معماری مدرن

بلوک های آجر مانند بلوک های لگو هستند که می توانند به واسطه تفکر نوآورانه و ماهرانه، شاهکاری خلاقانه را خلق کنند. با وجود شکل سخت و انعطاف ناپذیر آجرها، آنها در طول دوره های زمانی، نمونه های زیبایی را از خود به جا گذاشته اند. محققان این روزها به دنبال تبدیل مصالح ساختمانی کوچک به یک واحد پایدار ساخت و ساز ساختمان می باشند.

فولاد در معماری مدرن

مصالح معماری مدرن

فولاد به عنوان یکی از مصالح معماری مدرن ، ماده ای است که می تواند به عنوان یک ماده ساختاری و یا به عنوان ماده ای در نمای ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در چهارچوب در و پنجره ها، نرده ها، دستگیره های درب ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. فولاد به عنوان ماده ای با دوام، مستحکم، سبک و قابل بازیافت می باشد که در برابر شرایط گوناگون آب و هوایی می تواند مقاومت کند.

شیشه در معماری مدرن

مصالح معماری مدرن

مواد و مصالح مدرنیستی باید شفاف و روشن باشند. شیشه، یکی از رایج ترین مصالح معماری مدرن و مناسب برای نمای بیرونی ساختمان می باشد که علاوه بر داشتن قابلیت رویت، در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم می باشد. محققان توانسته اند شیشه هایی را بسازند که عایق حرارتی بالایی بوده و برای محیط زیست مناسب می باشد و همچنین انرژی موردنیاز ساختمان را کاهش می دهد.

آلومینیوم در معماری مدرن

مصالح معماری مدرن

آلومینیوم یک فلز غیرآهنی می باشد که به طور آماده در دسترس نیست و باید از سنگ معدن بوکسیت استخراج شود. ویژگی هایی مانند استحکام بالا نسبت به وزن، انسداد هوا، سهولت در ساخت و مونتاژ، هزینه کم حمل ونقل، بازتابندگی بالا، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر دمای بالا، از دلایل ساخت آن می باشد. معمولاً نمای شیشه ای ساختمان های مدرن، با چهارچوب آلومینیومی سبک و محکم، پشتیبانی می شود. صنعت ساختمان سازی، ماده جدیدی به نام آلومینیوم شفاف ارائه داده است که در برخی از ساخت و سازها به جای شیشه از آن استفاده می شود.

سنگ طبیعی در معماری مدرن

مصالح معماری مدرن

سنگ یکی از مصالح می باشد که بشر از همان ابتدا از آن در ساخت و ساز استفاده می کرده و امروزه نیز از مصالح پرکاربرد ساختمانی می باشد. با وجود سنگین بودن، به دلیل تنوع زیاد بافت، رنگ و اندازه از مصالح پرطرفدار می باشد. همچنین، بسیار بادوام بوده و به طور طبیعی در دسترس می باشد.

چوب در معماری مدرن

مصالح معماری مدرن

چوب یکی از مصالح معماری مدرن و از مصالح ساختمانی تجدیدپذیر می باشد که نه تنها احساس گرما و راحتی را به منتقل می کند، بلکه بر زیبایی بنا نیز می افزاید. این ماده خاص می تواند هر فضایی را تغییر دهد. استحکام کششی بالا، جذب صدا و دیگر ویژگی ها مانند مقاومت در برابر حرارت و مقاومت الکتریکی، آن را تبدیل به یک ماده استثنایی برای معماری مدرن کرده است.

کاشی کاری در معماری مدرن

مصالح معماری مدرن

کاشی ها به صورت قطعه قطعه از مواد سخت مانند سرامیک، سنگ یا حتی شیشه ساخته شده اند و به عنوان یک ماده پوشاننده برای کف دیوار، دیوارها و … مورد استفاده قرار می گیرد. کاشی ها یک ماده تکمیلی کارآمد می باشند که معمولاً در ساختمان های مدرن کاربرد دارند. حمل آسان، تعمیر آسان، در دسترس بودن در اندازه ها، رنگ ها و بافت های متنوع، آنها را برای طراحان محبوب ساخته است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.