مصالح ساختمانی طبیعی مورد استفاده در معماری پایدار

0

این مطلب را با نقل قول معروفی از Ludwing Mies Van der Rohe شروع می کنیم. هر آنچه دیدگاه یک معمار را به واقعیت تبدیل می کند، آجر، ملات، چوب یا شیشه و به طور کلی مصالح ساختمانی می باشد. مصالح ساختمانی طبیعی ، نه تنها پایداری پروژه را افزایش می دهند، بلکه سرمایه گذاری اقتصادی را تا حد زیادی می کاهند. در این مطلب، به معرفی مصالح ساختمانی طبیعی که برای معماری پایدار مناسب می باشند، می پردازیم.

خشت

خشت، در واقع آجرهای خشک شده زیر آفتاب می باشد که از گل ساخته شده اند. گاهی اوقات، کاه و سایر مواد افزودنی اضافه می شوند تا ترکیب بهتری به دست آید. با این حال، بایستی در پایان کار لایه ای گچی روی دیوار آجری کشیده شود. به لحاظ تاریخی، استفاده از این روش به ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد و ریشه آن در آمریکای جنوبی است. این ماده در برابر تغییرات دما خوب عمل کرده و در فصل تابستان فضا را خنک نگه داشته و در زمستان گرم نگه می دارد.

مصالح ساختمانی طبیعی

چوب

چوب یکی از مصالح ساختمانی جهانی است که کاربردهای متنوعی دارد. سوال اصلی این می باشد که چه نوع چوبی مناسب می باشد؟ چوب نرم، چوب سخت یا روکش چوب؟ پاسخ این سوال بستگی به عواملی مانند آب و هوا، منطقه و نوع کاربرد آن دارد. چوب، ویژگی های حرارتی فوق العاده ای دارد و می تواند دمای بسیار بالا را بدون از بین رفتن، تحمل کند. همچنین، خواص مکانیکی و الکتریکی آن عالی می باشد.

مصالح ساختمانی طبیعی

بامبو

بامبو یکی از سریع ترین گونه های گیاهی در حال رشد می باشد. امروزه، ساختارهای هنرمندانه زیادی توسط افراد ماهر با استفاده از بامبو ساخته شده است. بامبو کاربردهای زیادی دارد، از داربست گرفته تا به عنوان مصالح اصلی ساخت یک خانه. کاربردهای بامبو به علت وزن کم و قدرت فشرده سازی فوق العاده آن می باشد.

مصالح ساختمانی طبیعی

خاک کوبیده

خاک کوبیده، در ساخت و ساز دوران باستان رایج بوده است که امروزه دوباره از آن استفاده می شود. تکنیکی است که در آن، نسبت مساوی از خاک، شن، خاک رس و ماسه به علاوه تثبیت کننده، مخلوط می شوند که به پایداری ساختار کمک می کند. اما باید اعتراف کنیم که کار سخت و طاقت فرسایی می باشد. ساختمان هایی که با خاک کوبیده ساخته می شوند، بادوام بوده و در برابر آتش مقاوم می باشند.

مصالح ساختمانی طبیعی

بسته کاه

کاه، بخش غیرخوراکی غلات، برنج، جو و غیره می باشد که به عنوان یکی از مصالح ساختمانی طبیعی برای ساخت و ساز استفاده می شود. استفاده از آن در کشورهای غربی بسیار رایج می باشد. این ماده، بادوام بوده و در برابر دماهای بالا مقاوم می باشد. خانه هایی که با بسته های کاه ساخته می شوند، به لحاظ عایق بندی فوق العاده می باشند.

مصالح ساختمانی طبیعی

هیزم

هیزم که در واقع تکه های بریده شده چوب می باشد، می تواند به عنوان یکی از مصالح ساختمانی طبیعی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از هیزم، علاوه بر اینکه نمای زیبایی به ساختمان می دهد، عایق خوبی نیز می باشد.

مصالح ساختمانی طبیعی

مصالح بازیافتی

صنعت ساخت و ساز، معمولاً مواد زائد زیادی را تولید می کند، مانند چوب های بریده شده و … . می توان مجدداً از این مواد برای ساخت و ساز استفاده کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.