مصباحی:دولت‌بخشنامه‌نظارتی‌برای‌مصرف‌انرژی‌ندارد

0

رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس شورای اسلامی گفت: از وجود بخشنامه و نظارت بر مصرف در بخش‌های دولتی بی‌خبرم و باید برای مصرف آب ، برق و … در بخش دولتی که بخش عمده‌ای از مصرف را به خود اختصاص داده است، استاندارد و الگوی مصرف تعریف شود.
به گزارش consbank به نقل ازمهر، غلامرضا مصباحی مقدم افزود: دولت باید استانداردهای مصرف در بخش های دولتی را تعیین کند و اگر خلاف آن اجرا شد، مردم تخلفات را گزارش دهند.
وی با انتقاد از بالابودن میزان مصرف درکشور نسبت به معیار جهانی در تمام بخش‌ها اعم از خصوصی، دولتی، صنایع، خانگی و کشاورزی، بر ضرورت تدوین استاندارد مصرف در کشور به منظور رعایت الگوی مصرف تاکید کرد.
مصباحی مقدم با تاکید براینکه استاندارد مصرف آب، گاز، برق، موادغذایی، دارو، پوشاک، آرد و… درکشور بسیار بالا است، افزود: اصلاح الگوی مصرف در کشور بیش از آنچه جنبه عملیاتی داشته باشد ، نیاز به فرهنگ‌ سازی دارد.
مصباحی مقدم گفت: اگر فرهنگ مصرف در کشور اصلاح شود ، الگوی مصرف درست رعایت خواهد شد. به عقیده وی، با صدور بخشنامه نمی‌توان رفتار مصرفی را اصلاح کرد بلکه باید فرهنگ مصرف اصلاح شود و فرهنگ‌سازی اصلاح الگوی مصرف از طریق کتب آموزشی ، ساخت برنامه‌های صدا وسیما و فیلم‌ها و… انجام شود.
رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مجلس با بیان اینکه با تدوین استاندارد مصرف می‌توان بخشی از زیاده روی در مصرف را تعدیل کرد، ادامه داد: رشد ‪ ۱۱‬درصدی مصرف گاز در کشور که درسال جاری رخ داده، حاکی از آن است که در سال اصلاح الگوی مصرف کاری در این بخش انجام نشده و مصرف گاز به جای کاهش‪ ۱۱‬درصدی، رشد ‪۱۱‬درصدی داشته است.
وی همچنین خواستار تدوین استاندارد مصرف پوشاک، ساختمان و مسکن و وسیله حمل و نقل شخصی در کشور شد.
مصباحی مقدم همچنین به بالابودن میزان اتلاف انرژی در شبکه‌های سراسری برق و آب کشور اشاره کرد و اظهار داشت: از ‪ ۳۸‬هزار مگاوات برق تولیدی کشور حدود هفت هزار مگاوات آن به دلیل فرسوده بودن شبکه و علل فنی دیگر ازبین می‌رود.
مصباحی مقدم با بیان اینکه اگر فرهنگ مصرف در کشور اصلاح شود ، در عمده بخشها با مازاد تولید مواجه خواهیم بود، بر فرهنگ‌سازی این امر از سوی رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما تاکید کرد و گفت: در مصرف ، باید حفظ سهم نسل‌های بعدی کشور مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.