مصرف برق خانگی ایران ۵/۲ برابر میانگین جهانی است

0

هم اکنون میزان مصرف برق خانگی در ایران بیش از ۵/۲ برابر متوسط جهانی است.
به گزارش ایلنا، کارشناس مسئول دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر در همایش مدیریت مصرف انرژی در خانه در مازندران ضمن اعلام مطلب فوق افزود: با ورود کالاهای جدید برقی میزان مصرف برق خانگی در حال افزایش است و در صورت تداوم این وضعیت تا سال ۱۴۰۱ کشور ما از وارد کنندگان انرژی خواهد بود.
او با بیان اینکه تاکید شرکت توانیر بر استفاده درست و بهینه و منطقی از برق و خارج از ساعت های اوج مصرف است گفت : هدف از اجرای طرح های اصلاح الگوی مصرف، کاهش سطح رفاه خانواده ها نیست بلکه استفاده بجا و شایسته از این انرژی پاک است .
کارشناس مسئول دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر به عوامل مؤثر در افزایش مصرف انرژی اشاره و به استفاده از عایق در پنجره ها وسقف و کف منازل تاکید کرد و گفت: ساخت و سازهای نامناسب از جمله عوامل هدررفت انرژی و افزایش مصرف برق در ساختمان های کنونی است.
سودابه پاک نژاد مصرف انرژی در ساختمان های ایران را ۶ برابر کشورهای اروپایی عنوان کرد و گفت: بیشترین مصرف وسایل برق در خانه ها مربوط به کولرها و یخچال و فریزر است که به ترتیب ۳۰ و ۲۶ درصد مصرف را به خود اختصاص می دهند.
وی ادامه داد: همچنین ماشین لباسشویی ، لوازم صوتی و تصویری و روشنایی در ردیف های بعدی پر مصرف ترین وسایل برقی در منازل دسته بندی شده اند.
وی اضافه کرد : مشترکان برق باید در هنگام خرید وسایل برقی به برچسب انرژی نصب شده توجه کنند تا میزان مصرف برق کنترل شود.
در این همایش شجاع محمودی عالمی معاون مشترکان ودرآمد شرکت توزیع نیروی برق استان مازندران نیز دراین همایش به تعداد مشترکان کشور اشاره کرد و گفت: در کشور ۲۲ میلیون و ۶۱۰ هزار مشترک وجود دارد که از این تعداد ۱۸ میلیون و ۶۰۶ هزار مشترک خانگی ، ۸۵۰ هزار مشترک عمومی ، ۱۷۴ هزار مشترک کشاورزی ، ۱۶۵ هزار مشترک صنعتی و ۲ میلیون و ۸۱۵ هزار مشترک تجاری وجود دارند.
عالمی در بخش دیگری از سخنان خویش به دلایل اهمیت مدیریت بر مصرف اشاره کرد و افزود : مصرف انرژی در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار بالاست و الگوی مصرف انرژی در کشور ما هیچ شباهتی با کشورهای دیگر ندارد .
وی ادامه داد: بررسی ها نشانگر آن است که سالانه ۲۰ میلیارد دلار صرف یارانه های انرژی می شود.
عالمی خاطرنشان کرد: آمارها همچنین بیانگر آن است که ایران در حال حاضر در زمره بیست و پنجمین کشور پر مصرف برق در جهان است .
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.