مصرف بهینه انرژی، نقطه آغازین اصلاح الگوی مصرف

0

منازل مسکونی و آپارتمان ها به عنوان اماکنی که بیشترین لحظات زندگی روزمره افراد در آنها سپری می شود، قابلیت آن را دارند تا بیشترین تاثیرپذیری را از شیوه های نوین و علمی مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف داشته باشند. شاید همین نکته کافی باشد که بر اساس تازه ترین تحقیقات به عمل آمده در این زمینه، استفاده از شیوه های نوین مصرف انرژی نظیر شیشه های دوجداره، درزگیری شکاف چارچوب درها و پنجره ها و عایق بندی سیستم های لوله کشی و گرمایش و سرمایش می توان تا ۳۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد و اگر این رقم را در صدها هزار منزل مسکونی ضرب کنیم، اهمیت آن بیشتر نمای یک «باید غیرقابل اجتناب» پیدا خواهد کرد.
به باور بسیاری از کارشناسان و متخصصان امور فنی سازه سازی، استفاده از شیوه های بهتر و مؤثرتر مصرف چه در منازل مسکونی و چه در ادارات عمدتا در قالب مصرف بهینه انرژی خلاصه می شود و نمود پیدا می کند.
در حال حاضر یکی از مهم ترین شاخصه های ساخت بناهای استاندارد در زمینه مصرف بهینه انرژی استفاده از پنجره های دوجداره است. گرچه استفاده از این نوع پنجره ها در مقایسه با پنجره های معمولی کمی پرهزینه تر است؛ اما اگر صرفه جویی درازمدت ناشی از پرداخت هزینه کمتر حامل های انرژی را در همان ابتدا محاسبه کنیم، استفاده نکردن از آنها اقدامی اشتباه و حتی خنده دار جلوه خواهد کرد.
بررسی های آزمایشگاهی نشان داده است که تبادل گرمایی و سرمایی در سازه هایی که با استفاده از این نوع پنجره ها ساخته شده اند، بسیار کمتر است. تا آنجا که در دوره های سرد سال نیاز کمتری به استفاده از سیستم های گرمایشی احساس می شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از پنجره های دو جداره، کاهش راه یافتن آلودگی صوتی کوچه و خیابان به محیط ساکت منازل و ادارات است که این خود نتیجه ای جز آسایش بیشتر و انجام کارها با تمرکز بهتر و استرس کمتر ندارد.
یکی دیگر از راهکارهای مؤثر در زمینه کاهش مصرف انرژی بخصوص در منازل مسکونی، استفاده از نسل جدید عایق های پوششی برای پشت بام هاست که در سال های اخیر پیشرفت های جالب توجهی در زمینه دانش ساخت آنها صورت گرفته است.
به عقیده کارشناسان استفاده از نوعی از این پوشش ها که لایه رویی آنها قابلیت انعکاس نور خورشید را دارد، می تواند یکی از راهکارهای مؤثر در مصرف بهینه انرژی به خصوص در فصول گرم سال شود. این نوع پوشش ها به دلیل ساختار خاص و مواد مخصوصی که در بافت سازنده آنها به کار گرفته شده است، در فصول سرد سال مانع از تبادل گرمایی با محیط می شود واز این رو در مصرف سوخت و تولید حرارت صرفه جویی قابل توجهی صورت می گیرد.
از آن گذشته نه تنها استفاده از این پوشش ها بسیار راحت و سریع است، بلکه ضریب نفوذ آب باران نیز در آنها تقریبا به صفر رسیده است که این نکته نیز در افزایش طول عمر مفید ساختمان ها بسیار مهم است.
در عین حال، بررسی های آزمایشگاهی نشان داده اند که در فصول گرم سال که تابش مستقیم نور خورشید به میزان قابل توجهی افزایش می یابد، مانع از گرم شدن بی دلیل ساختمان می شوند و در نتیجه سیستم های سرمایشی منازل از جمله کولرها فعالیت کمتری خواهند داشت. فعالیت کمتر سیستم های سنتی و رایجی نظیر کولرهای آبی معادل مصرف کمتر آب و الکتریسیته است و این یعنی اصلاح الگوی مصرف.
تجربه و بررسی های آزمایشگاهی نشان داده اند که استفاده از شومینه به عنوان منبع تولید حرارت در منازل با صرف انرژی قابل توجهی همراه است. در حقیقت مشکلی که درخصوص شومینه وجود دارد، نبود سیستم به جریان انداختن گرمای تولید شده در محیط و همچنین خارج شدن حجم قابل توجهی از گرمای تولیدی به همراه گازهای ناشی از سوخت و سوز از مجرای دودکش آن است. این هم اکنون عمدتا از شومینه به عنوان یکی از عناصر تزئینی و دکوری منازل یاد می شود تا بخشی از سیستم حرارتی منازل.
زمانی که نگاهی توام با مبانی بنیادین و ساده علمی در قبال چگونه زندگی کردن داشته باشیم بی شک، اصلاح الگوی مصرف به صورت خودکار در زندگی نمود پیدا خواهد کرد
روی آوردن به چنین راهکارهایی در مرحله نخست با صرف هزینه بیشتری همراه است؛ اما همان طور که گفته شد در طولانی مدت بازگشت سرمایه قابل توجهی دارد. اما در کنار این نکات، راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که نه تنها از بعد صرف هزینه هیچ تفاوتی نمی کنند بلکه در پایین آمدن هزینه های مربوط به حامل های انرژی تاثیر غیرقابل انکاری دارند. یکی از این راهکارها، استفاده از پرده های ضخیم در زمستان ها به منظور ایجاد لایه های بیشتر عایق در کنار دیوارها و پنجره هاست تا به این ترتیب تبادل گرمایی منازل با محیط باز و سرد خارج به حداقل برسد.
به نظر می رسد استفاده از مجموعه ای از این راهکارها به عنوان گامی مهم و اساسی در کاهش مصرف انرژی در منازل و ادارات سرآغاز خوبی برای دستیابی به اهداف نهفته در راهبرد اصلاح الگوی مصرف در جامعه باشد. البته دستیابی به چنین اهدافی چندان هم سخت به نظر نمی رسد. یکی از مهم ترین راهبردهایی که باید در زندگی روزمره مورد توجه قرار گیرد، تعمیر و نگهداری علمی و اصولی از وسایل و سیستم های مختلفی است که در منازل به کار گرفته می شوند.
به عنوان مثال، وسایلی همچون یخچال و فریز از جمله مصرف کنندگان اصلی انرژی در منازل به حساب می آیند که با کمی دقت و توجه ضمن آن که می توان سرانه مصرف انرژی آنها را پایین آورد، می توان طول عمر مفید بیشتری نیز به آنها بخشید. همواره توجه داشته باشید که فنرهای پشت یخچال در صورت تمیز ماندن امکان بهتری برای جریان آزادانه هوا ایجاد می کنند و این یعنی افزایش ضریب بازدهی یخچال و در نتیجه افزایش طول عمر مفید آن.
ماشین لباسشویی نیز از جمله این وسایل است که با کمی دقت و توجه به اصول اولیه علمی می توان صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی در این دستگاه داشت. هیچ گاه ماشین لباسشویی را بیشتر از حجم متناسب مملو از لباس های چرک نکنید، چون احتمالالباس ها به خوبی شسته نمی شود و در نتیجه با شستشوی مجدد شما هم در هدر رفتن انرژی سهیم خواهید بود. از آن گذشته، تجربه ثابت کرده است با قرار دادن چند تکه پارچه حوله ای یا حتی همان حوله دست و صورت در میان لباس ها در زمانی که مرحله خشک کردن آغاز می شود، آب اضافی لباس ها به راحتی گرفته می شود. تمامی این راهکارهای ساده از اصول اولیه علمی نشات گرفته اند و از این رو می توان گفت توجه به همین اصول پیش پا افتاده نقش قابل توجهی در کاهش هزینه های زندگی خواهد داشت. در حقیقت زمانی که نگاهی توام با مبانی بنیادین و ساده علمی در قبال چگونه زندگی کردن داشته باشیم بی شک، اصلاح الگوی مصرف به صورت خودکار در زندگی نمود پیدا خواهد کرد و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی را شاهد خواهید بود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.