معاملات زمستانی با قیمت‌های تابستانی

0

پیش‌بینی‌ها درباره «رکود بیشتر در بازار معاملات مسکن با ورود به نیمه دوم سال»، به واقعیت پیوست.
به گزارش consbank به نقل از دنیای اقتصاد ،تازه‌ترین گزارش وزارت بازرگانی از نتایج رهگیری معاملات مسکن نشان می‌دهد حجم خرید و فروش‌ها در پاییز امسال نسبت به تابستان، در تهران و کل کشور به ترتیب ۲۹ درصد و ۳۳ درصد کاهش پیدا کرده؛ در حالی که ارزش معاملات بر مبنای قیمت هر مترمربع واحد مسکونی، در این مدت تقریبا ثابت مانده است.
سامانه رهگیری معاملات مسکن متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران را در حال حاضر یک میلیون و ۵۴۸ هزار تومان و برای کل کشور نیز ۶۰۸ هزار تومان اعلام کرده است. در شهر تهران متوسط قیمت مسکن از ابتدای امسال تاکنون در سطح یک‌ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثابت مانده است.
این در حالی است که پیش‌بینی‌ها درباره هفته‌های پایانی سال، حاوی افت بیشتر حجم معاملات به همراه تثبیت قیمت در بازار مسکن است. رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه، کاهش ۳۰ درصدی معاملات مسکن در پاییز به دلیل همزمانی این فصل با ایام محرم و صفر بوده، گفت: تا پایان سال‌جاری قیمت مسکن قدرتی برای افزایش نخواهد داشت.
مصطفی قلی‌خسروی با بیان اینکه هم‌اکنون قیمت مسکن به سطح واقعی نزدیک شده، تصریح کرد: در حال حاضر، رکود معاملاتی زمینه تغییر قیمت در بازار مسکن را از بین برده است.
تازه‌ترین اطلاعات منتشر شده از سامانه کد رهگیری – وابسته به وزارت بازرگانی – حاکی است، در پاییز سال‌جاری نزدیک به ۶ هزار فقره خرید و فروش قطعی مسکن در شهر تهران انجام شده است که نشان می‌دهد در سه ماه سوم امسال روزانه ۶۶ فقره معامله مسکن در تهران به ثبت رسیده است. در تابستان امسال کل معاملات خرید و فروش در شهر تهران، ۸ هزار و ۵۰۰ فقره بوده است.
در کل کشور طی پاییز امسال ۱۱ هزار معامله خرید مسکن به ثبت رسیده است که این رقم در تابستان ۱۶ هزار و ۲۳۷ فقره بوده است.براساس این گزارش، متوسط ارزش معاملات مسکن در کل کشور در ۷ ماه اخیر با تغییرات جزئی – در حد ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان- در مرز ۶۰۰ هزار تومان ثابت مانده است.
در حال حاضر طبق آماری که سامانه رهگیری معاملات مسکن از متوسط قیمت در ۳۰ استان کشور تهیه کرده، هر متر مربع واحد مسکونی متر مربعی ۶۰۸ هزار تومان معامله می‌شود. در رتبه‌بندی استانی، طی سه ماه سوم امسال، تهران گران‌ترین و ایلام ارزان‌ترین استان در بازار مسکن بوده‌اند. در استان ایلام متوسط قیمت مسکن متر مربعی نزدیک به ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

تثبیت از کجا آمد؟
روند تغییرات قیمت مسکن در شهر تهران به عنوان شهر پیشتاز در بازار مسکن، نشان می‌دهد سطح قیمت‌ها از ابتدای امسال تاکنون تقریبا ثابت بوده و در برخی ماه‌ها از جمله مردادماه که حجم نقل‌وانتقالات جهش پیدا کرده، قیمت حدود ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. هرچند افزایش متری ۱۰۰ هزار تومانی از دید مشاوران املاک، طبیعی است و نمی‌توان آن را نشانه تحریک قیمت‌ها دانست.کارشناسان معتقدند آنچه باعث شده، بازار مسکن طی ماه‌های اخیر روند تثبیت قیمت را تجربه کند، مراجعاتی است که از سوی متقاضیان خرید به بنگاه‌های مسکن صورت گرفته که از یک سو جلوی کاهش بیشتر را گرفته و از سوی دیگر عدم‌خرید از بازار توسط این عده باعث شده زمینه افزایش قیمت کور شود.

آرامش تداوم می‌یابد
محمد صادق مفتح، معاون وزیر بازرگانی معتقد است آرامش فعلی در بازار مسکن تداوم خواهد داشت و کشور با افزایش قیمت مسکن مواجه نخواهد شد.
مفتح گفت: با خروج مسکن از رکود، سامانه ثبت املاک و مستغلات به طور قطع می‌تواند از سوداگری در بازار مسکن جلوگیری کند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.