معامله حق‌تقدم امتیاز تسهیلات مسکن در فرابورس بلامانع است

0

کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، خرید و فروش حق‌تقدم امتیاز تسهیلات بانک مسکن در فرابورس را بلامانع اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازارسرمایه، سید عباس موسویان با بیان مطلب فوق افزود: بانک مسکن درخواستی به سازمان بورس مبنی بر خرید و فروش حق‌تقدم امتیاز تسهیلات این بانک در فرابورس را ارائه کرده بود که از نظر کمیته فقهی این امر بلامانع است. وی درمورد حق‌تقدم امتیاز تسهیلات بانک مرکزی اظهار داشت: این بانک سپرده خاصی دارد که علاوه بر سود علی‌الحساب به سپرده‌گذاران، امتیاز دریافت تسهیلات را به آنان اعطا می‌کند.
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس ادامه داد: کارت‌های امتیازی در بانک مسکن طراحی شده است که سپرده‌گذار می‌تواند خود یا شخص دیگری از این امتیازات استفاده کند.
وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بازار رسمی برای خرید و فروش این کارت‌ها در کشور وجود ندارد به‌طوری‌که نقل و انتقال این کارت‌ها به صورت غیررسمی در داخل شعب این بانک و به کندی صورت می‌گیرد. موسویان گفت: بررسی خرید و فروش حق‌تقدم امتیاز تسهیلات بانک مسکن در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز شد که در نهایت این کمیته با تعیین ضوابطی این معامله را شرعی دانست.
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس اظهار داشت: معامله این کارت‌ها در فرابورس بر اساس قرارداد بیع یا صلح انجام خواهد شد.
وی تصریح کرد: معامله این کارت‌ها پس از تدوین آیین‌نامه عملیاتی، ضوابط و مقررات آن در فرابورس و تصویب در سازمان بورس از سال آینده اجرایی خواهد شد.
‌موسویان در مورد برنامه‌های آتی کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این کمیته هم‌اکنون معامله اوراق قرضه طلا در بورس را در دستور کار خود قرار داده است تا تمامی ابعاد این اوراق را بررسی کند.
وی با بیان اینکه کمیته فقهی سازمان بورس پیش از این صکوک اجاره و استصناع را به عنوان ابزار مالی میان و بلندمدت تصویب کرده است، افزود: بازار سرمایه نیازمند صکوک و اوراق بهادار کوتاه‌مدت با سررسیدهای سه و شش‌ماهه است که به همین علت این کمیته بررسی صوکوک مرابحه را در دستور کار خود قرار داده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.