معماری ایرانی اسلامی نباید در حد شعار باشد

0

عضو سازمان توسعه و عمران کشور گفت: ساخت و سازها در کشور بگونه ای است که به معماری ایرانی اسلامی توجهی نشده لذا نباید معماری ایرانی اسلامی در حد یک شعار باشد.
به گزارشConsBank به نقل از ایرنا، مهدی محمدی افزود: در بافت جدید شهرها ساخت و سازها بگونه ای است که روح واحد در آن یافت نمی شود و همین امر باعث آشفتگی در نمای ساختمانها شده است.
وی ادامه داد: شهرها باید به عنوان یک مجموعه به هم پیوسته عرضه شود اما کلانشهرها و شهرهای دیگر از چنین ویژگیهایی برخوردار نیستند.
این کارشناس صنعت ساختمان اظهار داشت: قوانین موجود در شهرداریها به چندین سال قبل برمی گردد لذا اصلاح این قوانین و در کنار آن مشخص شدن معیارها و ضوابط مهم زیرساختی از سوی وزارت راه و شهرسازی می تواند در نظم دهی منظر شهری موثر باشد.
وی با اشاره به نشست تخصصی معاونین شهرسازی و معماری کلانشهرهای کشور گفت: امیدواریم در چنین نشستهایی که نخبگان شهرسازی و معماری شهرداریها حضور دارند بتوانیم در زمینه ضوابط قانونی یک شهر به نظر جامع و قابل اجرا دست یابیم.
او در خصوص جایگاه شهرسازی و معماری کلانشهرهای کشور در مقایسه با سایر شهرهای دنیا نیز گفت: شهرسازی و معماری شهرها در تمام نقاط دنیا به یک شکل نیست زیرا هر کشوری بنا به شرایط جغرافیایی و فرهنگی خود از الگوهای مخصوص خود استفاده می کند.
عضو سازمان توسعه و عمران کشور افزود: کشورهای صنعتی و یا پیشرفته از برنامه هایی منضبط در شهرسازی خود استفاده می کنند، در حالی که این امر در کشور ما اصلاً وجود عملی ندارد.
وی گفت: شورای عالی معماری و شهرسازی با هدف اصلاح قوانین و تدوین برنامه هایی مرتبط با شهرسازی ایرانی اسلامی شکل گرفته که امیدواریم این شکل گیری نتیجه ای عملیاتی و اجرایی داشته باشد.
او ادامه داد: کشور ما از ظرفیتهای بالقوه ای در طراحی و ساخت سازه ها برخوردار است لذا با استفاده از توان کارشناسان داخلی می توانیم به شهرسازی مورد نظر دست یابیم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.