معماری ارگانیک چیست؟

0
معماری پایدار

معماری ارگانیک یک رویکرد طراحی است که ساختمان ها، ساختارها و فضای داخل یک ساختمان را با محیط طبیعی اطرافش ارتباط می دهد. این ایده ناشی از این تفکر می باشد که افراد بخشی از طبیعت هستند و به علت زندگی و کار در یک شرایط طبیعی، تمایل به رشد و پیشرفت در این فضا را دارند.

اصطلاح معماری ارگانیک توسط فرانک لوید رایت ساخته شد. شکل و فرم معماری ارگانیک، طبیعت را دنبال می کند و مانند ساختمان های مستطیل شکل با گوشه های تیز که نشانگر سبک مدرن هستند، نمی باشد.

معماری ارگانیک شبیه یک باغ می باشد که ساختمان ها بخشی از فضای سبز آن می باشند. کلمه ارگانیک، اشاره دارد به چیزی که دربرگیرنده ویژگی های گیاهان یا حیوانات می باشد.

فرانک لوید رایت از پیشگامان سبک معماری ارگانیک می باشد. برای فرانک لوید رایت، معماری ارگانیک، معنا و مفهوم متمایزی دارد. برای او معماری ارگانیک بیانگر ویژگی های طبیعت می باشد که در ساختمان هایی که هماهنگ با جهان اطرافشان می باشند، آشکار می شود. رایت معتقد بود که یک ساختمان باید محصولی از مکان و زمان خود باشد و به یک لحظه و محل خاص مرتبط باشد.

رایت علاقمند به ساختمان ها و محیط اطرافشان بود. او اعتقاد داشت که یک ساختمان باید مکمل محیط اطرافش باشد، به گونه ای که به نظر برسد به طور طبیعی از زمین خارج شده است. رایت معتقد بود که یک ساختمان باید مانند یک ارگانیسم یکپارچه عمل کند، به صورتی که هر یک از بخش ها با کل مجموعه مرتبط باشد. رایت در معماری ارگانیک، عناصر طبیعی مانند نور، گیاهان و آب را در طراحی هایش به کار می برد. انتخاب های رنگ او منعکس کننده محیط با استفاده از رنگ هایی مانند زرد، نارنجی و قهوه ای بود.

طی سال ها مطالعه و آزمایش، معماری ارگانیک معرف ایدئولوژی طراحی رایت بود. برخی از اصول حاکم بر این فلسفه شامل موارد زیر می باشد:

  • اعتقاد به اینکه یک ساختمان باید به راحتی در مکان خود رشد کند.
  • انتخاب یک فرم غالب برای یک ساختمان و یکپارچه سازی آن با کل مجموعه
  • استفاده از رنگ های طبیعی
  • آشکار کردن ماهیت مواد
  • گسترش دادن فضاها
  • تأمین یک محل برای گیاهان طبیعی

رایت همچنین مواد، ساختارها و تکنولوژی های جدید را به کار می برد. به جای اینکه آنها را نقطه مقابل طبیعت ببیند، آنها را به صورت متحد در کنار هم به کار برد.

اصول معماری ارگانیک از نظر رایت:

پناهگاه Shelter: ساختمان ها باید از امنیت و حریم ساکنین خود حفاظت کنند.

فضا Space: داخل یک ساختمان بخشی از دکور و زیبایی آن می باشد. فضاها باید به طور طبیعی از نقطه ای به نقطه بعدی بدون جداسازی، جریان داشته و دنبال شوند. با این وجود هیچ اتاق یا فضایی نباید از هر زاویه ای قابل رویت باشد.

طبیعت Nature: در انتخاب مواد، بافت ها و رنگ ها باید از محیط طبیعی الهام گرفته شود، بدون اینکه کپی برداری صورت گرفته شود.

زبان Language: رایت به الگوها و شکل های طراحی یک ساختمان به عنوان عناصری نگاه می کند که زبان ساختمان می باشند. هر ساخت و سازی صدای خود را دارد.

تزئین Ornamenation: در صورتی که تزئینات در دکوراسیون ساختمان استفاده می شود، باید بخش یکپارچه ای از ساختار آن باشند.

سادگی Simplicity: طراحی ها باید با داشتن یک طرح واحد و منحصر بفرد، واضح و آشکار باشند.

اجزای مکانیکی و وسایل دکوراسیون Mechanical components and furniture: تا جایی که ممکن است وسایلی که برای دکوراسیون انتخاب می شوند، باید به صورت بخشی از فضا و یکپارچه با آن باشند. اجزای مکانیکی مانند وسایل روشنایی و لوله کشی باید به صورت بخشی از فضای خود باشند، نه بیش از حد آشکار و نه به عنوان بخشی مخفی و پنهان.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.