معماری داخلی چیست و چه تفاوتی با طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی دارد؟

0
معماری داخلی

معماری داخلی چیست؟ گاهی اوقات پیرامون مباحث معماری، معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی بحث های زیادی وجود دارد. تمرکز این مبحث بر روی عدم وضوح تعاریفی است که نقش و مسئولیت هر یک از این مباحث را روشن می کند: کجا طراحی داخلی یک فضا به پایان رسیده و معماری شروع می شود و برعکس؟

در چند دهه گذشته، عوامل زیادی باعث افزایش ابهام این موضوعات شده اند، از جمله ارتقاء آموزش طراحی داخلی. این موضوع به نوبه خود دامنه این حرفه را افزایش داده و سبب شده است که طراحان داخلی زیادی بیشتر با جنبه های تکنیکی و معماری طراحی داخلی درگیر شوند و کمتر به دکوراسیون بپردازند.

معماری داخلی

در نتیجه، بسیاری از دوره های طراحی داخلی به معماری داخلی تغییر نام داده اند تا دقیق تر آنچه را که پوشش می دهند، بازتاب دهند.

بنابراین معماری داخلی چه هست و چگونه با معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی متفاوت می باشد؟

در این مطلب، برآنیم تا تفاوت نقش ها و مسئولیت های هر یک از این مفاهیم را بیان نماییم.

معماری داخلی چه هست؟

معماری داخلی

معمار فردی است که دارای تخصص می باشد (مانند یک پزشک) و کسی که مدرک این کار را ندارد نمی تواند به خود لقب معمار را نسبت دهد.

معماری داخلی اصطلاحی است که اخیراً به علت افزایش دامنه و مسئولیت های طراحان داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که تکنولوژی طراحی و آموزش های طراحی داخلی دچار پیشرفت های شایان توجهی شده اند. در حال حاضر بسیاری از دوره های آموزشی به دانش آموزان، عناصر فنی و ساختاری ساختمان ها را آموزش می دهند که خطوط بین معماری و طراحی داخلی را محو کرده اند.

نقش دو طراحی داخلی متفاوت، ممکن است به شدت با هم متفاوت باشد. در حالی که یکی از آنها ممکن است بیشتر در ارتباط با دکور و انتخاب وسایل و پروژه هایی در مقیاس کوچک باشد، دیگری ممکن است با پروژه های بزرگ تر که نیاز به مهارت های فنی، هنری و ریبایی شناسی دارد، درگیر باشد. به احتمال زیاد مورد دوم، معماری داخلی مطالعه کرده است.

معماری داخلی

حرفه معماری داخلی به طراحانی نیاز دارد که به مسائلی که در فضای داخلی بر وضعیت سکونت افراد تأثیر می گذارد، بیشتر توجه می کنند، مواردی مانند مصالح ساختمانی، تجهیزات الکترونیکی، لوله کشی ها، وسایل روشنایی، تهویه و استفاده هوشمند از فضا بایستی در نظر گرفته شوند.

معماری داخلی

نیازهای در حال تغییر جامعه مدرن، نقش طراحان داخلی آگاه از معماری را بسیار برجسته ساخته است. به صورت جزئی، یک ساختمان اغلب داخل آن طراحی شده و پوسته اصلی آن بدون تغییر می ماند. این گونه پروژه های نوسازی در حوزه معماری داخلی می باشد.

به بیان ساده تر، طراحی داخلی بیشتر مربوط به جنبه هنری ساختمان می باشد و معماری داخلی بیشتر با علم آن ارتباط دارد.

دکوراسیون داخلی چیست؟

یک دکوراتور داخلی در ارتباط با جنبه هنری ساخت فعالیت می کند، شامل رنگ ها، وسایل و آثار هنری و … . آنها با جنبه هنری طراحی درگیر هستند و کمتر با جنبه علمی آن سر و کار دارند. دکوراتورهای داخلی با طراحی ساختاری ساختمان ارتباطی ندارند و نیازی به داشتن دانش در زمینه ضوابط و مقررات ساختمان ندارند.

دکوراتور داخلی نیازی به درگیر شدن با پروژه در شروع ساخت ندارد و همچنین نیازمند داشتن دانش عمیق در مورد عناصر تکنیکی و فنی نخواهد بود. آنها باید هنرمند باشند و چشم انداز فوق العاده ای برای طراحی و جزئیات و مسائل مربوط به زیبایی داشته باشند.

همه طراحان داخلی، حتی آنهایی که به عنوان معماران داخلی آموزش دیده اند، بایستی مهارت و هنر دکوراسیون داخلی را به منظور تکامل بخشیدن به کارشان داشته باشند.

به طور خلاصه

معماری داخلی برقراری تعادل بین هنر و علم طراحی فضای داخلی با استفاده از تمام عناصر ساخت می باشد. معماران داخلی علاوه بر داشتن دانش کافی در زمینه معماری، به توسعه و بهبود حس دریافتی از فضا می پردازند و در واقع معماری را از نقطه نظر ساکنان آن انجام می دهند.

طراحی داخلی یک حرفه گسترده ای است که تمام جنبه های برنامه ریزی و طراحی فضاهای داخلی را در محیط ساخت در نظر دارد. مهم ترین بخش حرفه یک طراح داخلی، داشتن هنر و علم درک رفتار مردم به منظور ایجاد فضاهای کاربردی خلاقانه می باشد.

دکوراسیون داخلی با دکوراسیون یا هنر فضا شامل وسایل و مبلمان و تم رنگی، پارچه، نورپردازی و … سر و کار دارد.

اگر علاقمند به مطالعه طراحی داخلی یا معماری داخلی هستید، به دقت در مورد مهارت هایتان فکر کنید و قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیرید اطلاعات کاملی از این دو شاخه به دست آورید تا دریابید در کدام یک موفق تر خواهید بود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.