معماری در گرانش صفر

0
معماری در گرانش صفر

تجربه ساخت و ساز در فضای خارج از گرانش زمین برای هر معماری اتفاق نمی افتد، اما هیچ کس نمی داند در آینده چه رخ خواهد داد؟ اخیراً مجله متروپلیس (Metropolis Magazine) در مقاله ای به طراحی ایستگاه فضایی بین المللی پرداخته است و بررسی کرده است که چگونه قوانین مرسوم معماری در گرانش صفر بی کاربرد شده اند. جای دیوارها، سقف و کف ممکن است بنا به موقعیت عوض شود.

۲۰ سال از زمان شروع ساخت اولین ایستگاه فضایی می گذرد. این ماهواره از ۳۴ قطعه جداگانه تشکیل شده است که هر یک از آنها توسط شاتل فضایی به فضا منتقل شدند. ساخت ۱۳ ساله ایستگاه فضایی به عنوان یک پروژه معماری در گرانش صفر شاید یکی از بزرگترین موفقیت های هزاره باشد که ۲۳۰ فضانورد و توریست فضایی در دو دهه گذشته از آن دیدن کرده اند.

معماری در گرانش صفر

برای هر کسی که روی زمین زندگی می کند، زندگی بدون گرانش می تواند یک چالش بزرگ باشد. بسیاری از افراد ممکن است دچار تهوع یا سرگیجه شوند. اگر چه معماری در ایستگاه فضایی بین المللی سخت و پیچیده می باشد، اما با یک سری نشانه ها، خطوط و یا برچسب زدن سطوح، بالا و پایین را مشخص می کنند.

در فضای کوچکی که در اختیار فضانوردان می باشد، یک میز ناهارخوری کوچک وجود دارد که بایستی هر یک از اعضا به آن بسته شوند، در محفظه خواب شخصی نیز از بندهایی استفاده می شود تا شب هنگام کسی به بیرون پرتاب نشود. هنگام نیاز به استراحت، هیچگونه اتاق نشیمنی وجود ندارد، تنها یک کابین چند پنجره ای هست که مکان مطلوبی برای تماشای زمین از دوردست ها می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.