معماری شناور

0
معماری شناور

بالا آمدن سطح آب دریاها، پرجمعیت شدن شهرها و تمایل برای زندگی آزادانه منجر شده است تا برخی معماران به ساخت و ساز روی آب یا معماری شناور روی بیاورند.

مدت زیادی است که ساختارهای شناور وجود دارند. مردم برای قرن ها روی خانه های قایقی در شهرهایی مانند آمستردام زندگی می کرده اند، همانطور که در هنگ کنگ، در دهه ۱۹۷۰ هزاران نفر در روستاهای شناور عظیم زندگی می کردند. به گفته یک سازمان آزادی خواه، موضوع خانه های شناور روی آب می تواند منجر به ایجاد شهرهای شناور زیادی بشود که روی آبهای بین المللی در حرکت هستند و به آنها اجازه می دهد تا شکل جدیدی از حکومت را آزمایش کنند.

در دنیایی که با چالش بالا آمدن سطح آب دریاها مواجه است، جایی که تکنولوژی و شیوه رفتار بشر به سرعت در حال تغییر است، تعداد بسیاری از معماران به این فکر واداشته شده اند که معماری شناور می تواند شیوه زندگی ما را تغییر دهد.

به گفته معماری به نام Koen Olthuis، به جایی خواهیم رسید که معماری شناور برای توسعه شهرها امری مهم و ضروری خواهد شد. از سال ۲۰۰۳، این معمار بر روی خانه ها، مدرسه ها، استراحتگاه ها، استخرهای شنا و دیگر پروژه های شناور کار کرده است. Olthuis می گوید:”تصور کنید میامی میزبان برگزاری مسابقات المپیک باشد، ساخت ورزشگاه برای همه رشته های ورزشی نیازمند صرف پول و زمان زیادی است، اما بعد از اتمام المپیک امکانات فراهم شده قابل استفاده نیستند. بنابراین می توان استادیوم ها و هتل های شناور ساخت و آنها را اجاره داد. می توان موزه ها و بناهای فرهنگی ساخت و آنها را از شهری به شهر دیگر ببرد، این شیوه جدیدی در معماری خواهد بود.

نمونه هایی از معماری شناور 

معماری شناور

ساختمانی به نام آرکتیک بث (Arctic Bath) متشکل از ۶ کابین، یک سونا، آب گرم و رستوران که همه آنها در اطراف یک حمام سرد در فضای باز قرار گرفته اند، این ساختمان که بر روی رودخانه Lule سوئد ساخته می شود، در سال آینده افتتاح خواهد شد و در تابستان بر روی رودخانه شناور بوده و در زمستان در نقطه ای بی حرکت خواهد بود. این طرح توسط Bertil Harström و Johan Kauppi ارائه شده است.

معماری شناور

طرح درخت دریایی که ایده ای جدید برای فضای سبز متراکم در شهرها می باشد و یک خانه شناور را برای گیاهان و جانوران فراهم خواهد کرد. این طرح توسط Koen Olthui ارائه شده است.

معماری شناور

سازه چوبی که شامل سینما، محل نشستن و یک استخر شنای عمومی در فضای باز می باشد. این طرح توسط Tom Emerson و جمعی از دانش آموزان ارائه شده است.

معماری شناور

ساخت یک  شهر متشکل از هرم های شناور که تک به تک و مستقل از هم می باشند. طرح این پروژه از معماری Mayan الهام گرفته است و همچنین از اهرام مصر و معابد ژاپنی نیز تأثیر پذیرفته است. طرح های ارائه شده نشان می دهد که این پروژه ترکیبی از معماری زیگورات و قایق های تفریحی لوکس می باشد. این طرح توسط Pierpaolo Lazzarini ارائه شده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.