با سبک معماری فولدینگ آشنا شوید

0
معماری فولدینگ

در سال های اخیر، تکنیک های فولدینگ به طور گسترده ای توسط معماران زیادی مورد استفاده قرار گرفته است تا اشکال سه بعدی را از برگه های دو بعدی بسازند و در طراحی هایشان از آنها الهام بگیرند، چرا که این تکنیک، راه حل های ساده تر و شهودی تری را برای تحقق معماری فراهم می سازد. فولدینگ در واقع زاییده مکتب دیکانستراکشن می باشد، با این تفاوت که در معماری فولدینگ به افق گرایی و هم ترازی اهمیت بیشتری داده می شود.

تکنیک های فولدینگ که به عنوان اوریگامی نیز شناخته می شود، اصطلاح اساسی تا کردن کاغذ می باشد، در زمینه های زیادی مانند ساختار ربات ها، وسایل الکتریکی و معماری به کار برده شده است. تکنیک های فولدینگ به دلیل برخورداری از ساختارهای معماری خلاقانه بسیار رایج هستند و در طراحی معماری، به ویژه برای تئوری طراحی نوآورانه دارای اهمیت زیادی می باشند. بر اساس این یافته های مثبت، مطالعات زیادی کاربردهای خاص تکنیک های فولدینگ را در طراحی ساختمان بررسی کرده اند.

فولد یعنی چین و لایه های هزار تو، یعنی لایه ای در کنار لایه دیگر، هیچ اندیشه ای بر دیگری برتری ندارد، همه چیز افقی است. فولدینگ هم مانند دیکانستراکشن در پی از بین بردن مبناهای فکری تمدن غرب و بالاخص منطق مطلق و ریاضی گونه مدرن می باشد. فولدینگ عمودگرایی، طبقه بندی و سلسه مراتبی را مردود دانشته و به جای آن افقی گرایی را مطرح می کند.

معماران سبک فولدینگ

فلسفه فولدینگ برای نخستین بار توسط فیلسوف فقید فرانسوی، ژیل دلوز مطرح شد.

پیتر آیزنمن، فرانک گهری، زاها حدید که از معماران سبک دیکانستراکشن بودند و حتی معماران مدرنیست مانند فیلیپ جانسون به این سمت گرایش پیدا کردند. از دیگر معماران و نظریه پردازان سبک فولدینگ، می توان از بهرام شیردل، جفری کیپینز، گرگ لین و چارلز جنکز نام برد.

گرگ لین در تعریف معماری فولدینگ می گوید:”فولدینگ یعنی تلفیق نمودن عوامل نامربوط در یک مخلوط به هم پیوسته.” در این رابطه می توان لایه های رسوبی در کوه ها را مثال زد که در اثر فشارهای درونی زمین، روی یکدیگر خم شده و پیچ و تاب خورده اند، در عین اینکه هر لایه خصوصیات درونی خود را حفظ کرده است ولی با لایه مجاور خود درگیر شده و لایه ها به صورت انعطاف پذیری در کنار یکدیگر انحنا پیدا کرده اند.

تکنیک های فولدینگ دستی

جکسون یکی از اولین محققان می باشد که سعی کرد به طور سیستماتیک، تکنیک های فولدینگ دستی را برای طراحان معرفی کند. او ۷۰ تکنیک را به واسطه طرح های مرحله به مرحله واضح، طرح هایی با الگوهای تا شده و چین دار و همچنین عکس های متعدد، توضیح داده است.

فولدینگ خمش ناپذیر

معماری فولدینگ

در این نوع فولدینگ، همه تغییر شکل ها در قسمت لولا شکل گرفته و سطح بین تاخوردگی ها مسطح می ماند. برای معماری، مصالح تخت و مسطح استاندارد، بسیار مهم و ضروری هستند. طی فرآیند فولدینگ خمش ناپذیر، این ویژگی که همه بخش ها تخت و مسطح می مانند، برای طراحان موضوعی حیاتی است.

فولدینگ منحنی

معماری فولدینگ

در فولدینگ منحنی، خط تا دارای انحنا می باشد و نسبت به فولدینگ خمش ناپذیر، پیچیده تر می باشد. در واقع، در طول فرآیند فولدینگ منحنی، هم خط تا و هم سطح بین خطوط تا دارای انحنای متغیری هستند.

کاربرد تکنیک های فولدینگ در معماری

همانطور که فولدینگ فرآیندی ساده و سریع برای دستیابی به شکل های سه بعدی می باشد، الهام بخش بسیاری از معماران برای طراحی بوده است. به علاوه، با ترکیب ابزارهای گرافیکی پارامتریک، تکنیک های فولدینگ به چرخه طراحی سرعت بخشیده اند. کاربردهای فعلی تکنیک های تاشو در طراحی معماری، به طور اساسی بر طراحی ساختاری معماری و طراحی سطح معماری تمرکز دارد.

ویژگی های معماری فولدینگ

  • لایه لایه بودن با حفظ ماهیت هر لایه و قرارگیری لایه ها در کنار هم
  • افق گرایی و هم ترازی لایه ها
  • فرم های قابل انعطاف و قابل تطبیق با شرایط محیطی

آثار سبک معماری فولدینگ

خانه لویس در کلیولند آمریکا

معماری فولدینگ - خانه لویس در کلیولند آمریکا

برج سیزر در شهر شیکاگو

معماری فولدینگ - برج سیزر در شهر شیکاگو

مرکز گردهمایی کلمبوس در ایالت اوهایو، آمریکا

معماری فولدینگ - مرکز گردهمایی کلمبوس در ایالت اوهایو، آمریکا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.