تفاوت های معماری مدرن و معماری معاصر

0
معماری مدرن و معماری معاصر

با وجود سبک های متنوع و گوناگون معماری که  در طی سال ها به وجود آمده است، سردرگمی در بین دو سبک معماری مدرن و معماری معاصر بسیار زیاد شده است. اغلب اوقات، نمی دانیم کی و کجا کدام اصطلاح را باید به کار ببریم؟ این دو اصطلاح گاهی به جای هم به کار می روند. آیا معنی یکسانی دارند؟ قطعاً نه. اگر چه این اصطلاحات در برخی از ویژگی ها همپوشانی دارند، اما دو گونه متفاوت طراحی هستند.

 معماری مدرن و معماری معاصر

دوره زمانی معماری مدرن و معماری معاصر

معماری مدرن، به سبک طراحی بعد از جنگ جهانی دوم اشاره دارد. این سبک در اواخر قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم پا به عرصه وجود گذاشت. این سبک معماری، تأثیرش را با انقلاب در مصالح و فناوری نشان داد. و منجر به جنبش بزرگی شد که در سرتاسر جهان گسترش یافت.

معماری مدرن و معماری معاصر

بر خلاف آن، معماری معاصر معماری زمان حال است. یک مفهوم در حال تغییر است.  ماهیت آن پویاست و مربوط به دوره زمانی خاصی است و با زمان پیش می رود.

مشخصه های ظاهری معماری مدرن و معماری معاصر

طراحی مدرن با اشکال ساده شناخته شده است. از تزئینات مربوط به سبک های گذشته پرهیز کرده و حاوی خطوط واضح و آشکار و طراحی مینیمالیستی می باشد. معماری مدرندر مقایسه با معماری معاصر، بیشتر بر روی کارکرد تمرکز داشته تا بر روی شکل و فرم.

معماری مدرن و معماری معاصر

به طور مشخص، هیچ ویژگی خاصی در طراحی معاصر وجود ندارد. همه چیز به راحتی قابل آزمایش و امتحان کردن است. هیچ چیز در معماری معاصر در مقایسه با دیگر عوامل برجسته و مورد تأکید نیست. منحصر بفرد بودن حضور بصری معماری معاصر است که هویت آن را می سازد.

معماری مدرن و معماری معاصر

مصالح کاربردی در معماری مدرن و معماری معاصر

معماری مدرن، از مواد و مصالحی مانند شیشه، فولاد و بتن در ساخت آسمانخراش ها و یا هر ساختمانی که به این سبک ساخته شده است، استفاده می کند. معماری مدرن نسبت به مصالح با وفا بوده و استفاده از این مواد در نمای ظاهری ساختمان ها منعکس می باشد.

معماری مدرن و معماری معاصر

تمامی مواد و مصالح مورد نظر معماری مدرن، در معماری معاصر به طور گسترده ای استفاده می شود، به علاوه موادی مانند چوب، آلومینیوم، تیتانیوم، سنگ های طبیعی و غیره. این مصالح جدید، مشخصه های بیشتری را در ساختمان های معاصر ارائه می دهند.

تفاوت های مفهومی معماری مدرن و معماری معاصر

معماری مدرن می گوید، کمترین چیزها نیز زیاد می باشد و بر قابلیت و کارکرد تأکید بیشتری دارد. طرح های سطوح باز، نماهای واضح از نشانه های رویکرد مدرن هستند. در حالی که معماری مدرن ساده انگارانه می باشد، معماری معاصر پارامتریک است. با توجه به پیچیدگی بیشتر طراحی، استفاده از کامپیوترها موجب ارتقای سطح طراحی شده است. شکل های جذاب، زاویه های سخت و نماهای کامپوزیت همه از نشانه های معماری معاصر است. این سبک معماری از رویکرهای پایدار و طبیعی برای فراهم نمودن راحتی انسان استفاده می کند.

معماری مدرن و معماری معاصر

نتیجه ای که می گیریم

معماری معاصر، تنها تکامل تمام سبک های قبلی است که شامل معماری مدرن نیز می باشد. بیشتر یک اصطلاح است تا یک سبک طراحی باشد. هر آنچه امروز به سبک معاصر می شناسید، ممکن است فردا به گونه ای دیگر باشد. از سوی دیگر، سبک معماری مدرن پایدار باقی خواهد ماند. آنچه که به عنوان معماری مدرن شناخته می شود، برای همیشه یکسان است. به طور خلاصه، می توانیم بگوییم همه طرح های مدرن، معاصر هستند اما همه طرح های معاصر، مدرن نیستند.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.