مقاوم‌سازی بافتهای فرسوده منابع مالی مناسب می‌خواهد

0

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: مقاوم سازی بافتهای فرسوده احتیاج به منابع مالی مناسب دارد که این مهم با حضور سرمایه گذاران داخلی و بین المللی محقق می‌شود.
به گزارشConsBank به نقل از مهر، محمدحسین مقیمی ضمن بیان این مطلب گفت : چنانچه امنیت سرمایه گذاری توسط دولت تضمین شود، سرمایه گذاران داخلی و بین المللی رغبت بیشتری برای حضور در طرح مقاوم سازی بافت های فرسوده خواهند داشت.
وی با بیان اینکه سرمایه گذار بدنبال کسب سودی عادلانه و مکانی امن برای سرمایه گذاری است، تصریح کرد: حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه مسکن علاوه بر فرصت بهره مندی از مزیت های نسبی رشد اقتصادی و اشتغالزایی، باعث دستیابی به دانش و فناوری روز برای ساخت و ساز استاندارد می شود.
مقیمی با اشاره به اینکه در بازسازی بافت های فرسوده روستایی طبق برنامه زمان بندی شده برنامه چهارم توسعه عملکرد خوبی داشته ایم، گفت: ۶۵ هزار هکتار بافت فرسوده (در حوزه شهری) نیز در کشور شناسایی شده که فقط هفت درصد از این میزان تاکنون بازسازی شده است و از این بابت از برنامه چهارم عقب تر هستیم.
وی تاکید کرد:‌ در شرایط کنونی دولت بهتر است به موازات توسعه مسکن مهر، با اعطا تسهیلات ویژه به انبوه سازان، از این پتانسیل در تولید مسکن و در نهایت رونق بازار مسکن استفاده نماید.
رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه تامین منابع مالی نقش بسزایی در سرعت بخشیدن به احیا و نوسازی بافت های فرسوده شهری دارد، افزود: به همین منظور مجلس مجوز انتشار و عرضه ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت از سوی شهرداری ها به منظور بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری را در سال جاری داده است.
مقیمی ادامه داد: همچنین مجلس به دولت اجازه داد تا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال از سهام قابل واگذاری متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی را به شرکت پیمانکاری بخش‌های خصوصی و تعاونی مجری یا متقاضی اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای واگذار کند.
وی مجوز اعتبار ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت برای تکمیل طرح های وزارت نیرو و ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ارزی را از دیگر منابع تامین مالی که مجلس شورای اسلامی در سال ۸۹ آن را صادر کرده، عنوان کرد.
بنابه گفته مقیمی در برنامه توسعه باید سالیانه هزار کیلومتر آزادراه و هزار کیلومتر خط راه آهن در کشور ساخته شود که این روند بطور کامل محقق نشده است و باید در انجام این مهم، تمهیدات لازم اتخاذ شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.