منابع بانک مسکن ۲۰ درصد رشد کرد

0
به گزارش Consbank به نقل از بنکر (Banker)، وی با اشاره به اینکه بانک مسکن در حال حاضر دارای ۱۲۴۱ شعبه و ۱۹ باجه در سراسر کشور می باشد گفت: سهم بانک از سپرده های بانکی کشور ۷درصد و به لحاظ تسهیلات در رتبه نخست است.

بت شکن مانده سپرده های بانک مسکن در پایان سال گذشته را ۳۰۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرد که نسبت به سال ۹۱ معادل ۲۰درصد رشد داشته است. همچنین مانده تسهیلات خالص اعطایی نیز ۸۲۱ هزار میلیارد ریال برشمرد که نسبت به پایان سال ۹۲ معادل ۱۴درصد رشد داشته است.

وی گفت: ۴۰درصد منابع بانک تعهدی است و ۶۰ درصد از سایر سپرده ها مثل بانک های تجاری است که به حساب های بلندمدت مربوط می باشد. همچنین طی سال ۹۲ تسهیلاتی بالغ بر ۲۷۰هزار فقره به مبلغ ۸۳ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است . فروش اقساطی تعداد۳۸۵ هزار سهم الشرکه با مبلغی بالغ بر ۸۷ هزار میلیارد ریال نیز انجام شده است.
بت شکن نسبت تشکیل دهنده مطالبات غیرجاری بانک در پایان سال گذشته را شامل ۴۸درصد بخش ارزی،۳۰درصد ریالی و ۲۲ درصد مسکن مهر عنوان کرد.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به فعالیت‌های بانک مسکن در بخش بانکداری الکترونیک گفت: درحال حاضر ۱۰ میلیون مشتری از خدمات الکترونیک بانک مسکن استفاده می کنند و تعداد حساب های الکترونیک بانک مسکن بالغ بر ۱۴میلیون فقره می باشد. ضمن اینکه بانک مسکن تعداد۶میلیون و ۶۷۰ هزار کارت تسهیلات برای مشتریان صادر کرده است.

وی نقش اجتماعی بانک مسکن را در حوزه مسکن مهر برشمرد که در این خصوص به دولت در اجرای سیاست های حاکمیتی دربخش مسکن کمک می کند. بانک مسکن تا پایان سال۹۲ بالغ بر ۴۷۷ هزار میلیارد ریال قرارداد تسهیلات با متقاضیان منعقد کرده است . تعداد ۱۰۴۵۰۰۰واحد مسکن مهر به مبلغ نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد ریال در قالب عقد فروش اقساطی تقسیط شده است . تسهیلات پرداختی در سال گذشته بالغ بر ۵۲ هزار میلیارد ریال بوده است.

مدیرعامل بانک مسکن درخصوص تامین اعتبار مالی مسکن مهر گفت: با درایت دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی و نیز شورای پول و اعتبار ، خط اعتباری ۲۰ساله در نظر گرفته شد هرچند طی سال های ۸۹ تا ۹۱ مبلغی از اعتبار دریافتی به بانک مرکزی پرداخت شده است که امیدواریم به بانک مسکن عودت داده شود. در مجموع اضافه برداشتهای بانک به مبلغ ۴۵۰ هزار میلیارد ریال با تبدیل به خطوط اعتباری بلند مدت تعیین تکلیف شد.

بت شکن در ادامه درخصوص شفافیت و انضباط مالی در انجام فعالیت ها سخنانی بیان کرد و افشای تسهیلات کلان غیرجاری ، شفاف سازی مطالبات غیرجاری بانک، شفاف سازی سرمایه گذاری خارجی از موارد شفافیت مالی عنوان کرد و اصلاح فعالیت های بین الملل بانک، تدوین سیاست های اعتباری بانک متناسب با منابع و امکانات، اصلاح حدود اختیارات ارکان اعتباری متناسب با ظرفیت ها، تدوین مدل اعتبار سنجی کامل مشتری، تقویت نظارت بر مصرف تسهیلات، تقویت حوزه حسابرسی،پیاده سازی و تقویت نظام حاکمیت شرکتی را از تدابیر پیشگیرانه در شفافیت مالی برشمرد.

وی در ادامه به بیان توفیقات و دستاورد های بانک در سال ۹۲ پرداخت وعنوان کرد: تعیین تکلیف اضافه برداشت های بانک،افزایش سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن، بازنگری و تغییر سند راهبردی و استراتژیک بانک با توجه به اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلان دولت تدبیر و امید و سند راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی، رشد ۲۰درصدی منابع، پرداخت بالغ بر ۲۸۵ هزار فقره تسهیلات ،فروش اقساطی ۳۷۱ هزار واحد تسهیلات مسکن مهر، اصلاح ساختار شرکت های تابعه، اخذ نشان استاندارد بین المللی ارزش برند از اتحادیه اروپا ، ارتقای خدمات بانکداری الکترونیک و امکان پرداخت تسهیلات از محل حساب صندوق و حساب ممتاز از جمله این دستاوردها است.

بت شکن در ادامه بیانیه و ماموریت بانک مسکن را به عنوان یک بانک تخصصی دولتی با رویکرد توسعه ای با رعایت قواعد بانکداری تشریح کرد و با قرائت این بیانیه به برنامه های مورد نیاز بازسازی ساختاری بانک در بخش های تقویت ظرفیت های تسهیلات دهی بانک، بازسازی ساختار مالی، پیاده سازی نظام حاکمیت شرکتی، سمت دهی به برنامه های اجرایی بانک در جهت پشتیبانی از سیاست های خروج از رکود بخش مسکن،اصلاح مدل کسب و کار متناسب با انتظارات راهبردی وزارتخانه های اقتصاد و دارایی و راه و شهرسازی اشاره کرد.

وی همچنین پیشنهاد هایی درخصوص ارتقای جایگاه بانک در مجمع ارایه کرد که از مهم ترین آنها می توان به تصویب بیانیه ماموریت و چهارچوب برنامه بازسازی ساختار بانک، افزایش سرمایه بانک تا ۱۰۰ هزار میلیارد ریال،ایفای تعهدات باقیمانده مسکن مهر،یکسان سازی و اصلاح نرخ سود عقود مبادله ای و مدت قراردادهای اعتباری اولیه طرح مسکن مهر ،تمرکز وجوه مالی وزرات راه و شهرسازی در بانک مسکن،تسویه مطالبات بانک مسکن از دولت،افزایش فوق العاده جذب کارکنان بانک، تعیین تکلیف سرمایه گذاری های خارجی و اعطای مجوز انتشار اوراق مشارکت اشاره کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.