منابع صندوق توسعه ملی به صورت عادلانه جهت اشتغال توزیع شود

0
به گزارش Consbank به نقل از خبرگزاری خانه ملت، عیسی امامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: این ایام یادآور خون های مقدسی است که پای شجره طوبی انقلاب اسلامی ریخته شد. فرزندان جبهه و شهادت اطاعت را عبادت می دانستند. وارثان دفاع مقدس عزت جهاد را با ذلت در خانه نشستن عوض نمی کند.

وی افزود: ایستادگی آنها نشستگان تاریخ را به قیام وا می دارد و این پیام بزرگ دفاع مقدس است. هفته دفاع مقدس نمودار مجموعه ای از برجسته ترین آحادی ملت ایران در دفاع از مرزهای ایران اسلامی و جانفشانی دلاورانه پای پرچم برافراشته اسلام و قرآن است. در این مجموعه تابناک درخشنده ترین نگین یاد و خاطره شهدا است آنها جوانان و مردان نیک سرشتی بودند که با درک بالای خود موقعیت حساس کشور را تشخیص دادند و وظیفه بزرگ جهاد در راه خدا را مشتاقانه پذیرا شدند.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی گفت: هر ملتی که چنین دلاورانی آگاه و شجاع را در دامان خود پرورده باشد حق دارد به آنها ببالد و آنها را الگوی تربیت جوانان خود در همه دوران بداند. یاد و خاطره دلاوری های دفاع مقدس به ویژه شهدای گرانقدر را گرامی می داریم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات گفت: تذکرم به رئیس جمهور این است که صندوق توسعه ملی با هدف سرمایه گذاری تشکیل شده است اما متأسفانه در چند سال اخیر توفیق چندانی نداشته و بیشتر به صندوق نگهداری منابع تبدیل شده است در حالی که این منابع می بایست در چرخه تولید و با هدف سرمایه گذاری قرار گیرد.

وی گفت: امروز تولید، تشنه منابع است و در صورت تأمین و توزیع مناسب می تواند موجب فعال شدن تولید با حداکثر ظرفیت شود و بخش اعظم نیروهایی که در حالت رکود از بنگاه‌های اقتصادی خارج شده اند برگشته به کار کنند. واحدهایی مانند پتروشیمی گلستان که چندین سال در پیچ و خم های منابع تا یک قدمی راه اندازی پیش رفته اند فرصت جذب داده شود تا هر چه سریعتر وارد چرخه تولید گردند.

امامی در ادامه گفت: با این اقدامات بخش عظیمی از معضل بیکاری و اشتغال که امروز جزء مطالبات جدی مردم به ویژه جوانان فارغ التحصیل چشم انتظار رفع خواهد شد. آقای رئیس جمهور اخیرا مطلع شدیم علیرغم نیاز جدی دولت به این منابع در شرایط رکود در تصمیمات سال ۹۳ این صندوق برای توزیع و تعیین تکلیف ده ها میلیارد دلار در بخش‌های مختلف متأسفانه به دلیل یک اقدام ناشیانه و سختگیرانه در مفاد قراداد عاملیت بانک‌ها هیچ اشتیاق و استقبالی از این بابت نشان ندادند و هیچگونه قراردادی امضا نشده است.

وی گفت: امیدواریم با تعدیل مفاد قرارداد بانک ها و صندوق توسعه ملی تسریع شود و در غیر این صورت اقدام مناسبی برای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در ارتباط با اقتصاد مقاومتی و نامگذاری سال ۹۳ به نام فرهنگ و اقتصاد شده است، نخواهیم بود.

نماینده مردم گرگان و آق قلا خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: آقای حجتی امسال میزان آفات در مزارع محصولات زیادی را از بین برده است و این امر نگرانی های بسیاری را برای کشاورزان ایجاد کرده است. قطعا نظر شما و کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی این است که کشاورزان از سموم مناسب استفاده کنند ولی متأسفانه سموم توزیع شده هم قیمت بالایی دارد و هم از خاصیت پایینی بهره می‌برد. در نتیجه استفاده از سموم نامرغوب، زیان زیادی به کشاورزان وارد شده است و امیدواریم با این اتفاق جبران خسارت را از هر منبع ممکن توسط وزارت جهادک شاورزی دنبال شود.

امامی خطاب به وزیر نیرو گفت: آقای چیت چیان پتانسیل منابع آب استان حدود ۲ و نیم میلیارد متر مکعب است در حالی که نیاز آبی استان ۷ میلیارد مترمکعب است. آقای وزیر، در سند چشم انداز کشاورزی محور توسعه استان قرار گرفته و بر همین اساس ۸۱ درصد منابع آب در حال بهره‌برداری در کشاورزی است با این وجود برای ۲۵۱ هزار هکتار از زمین های کشاورزی آب تأمین نشد است.

نماینده مرم گرگان و آق قلا در ادامه گفت: ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های مرغوب کشاورزی فاقد آب است و به صورت کشت دیم بهاره کار کشت انجام می گیرد. در سال های کم آبی خسارات سنگینی به کشاورزان وارد شده است که امسال نیز یکی از آن سال ها است. انتظار ما این است از منابع آبی که در سایر استان های مجاور و بالا دست است، تدبیری اندیشیده شود و مصوبات مجمع نمایندگان استان اجرایی شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.