مناطق زلزله‌خیز در اولویت نوسازی

0

معاون وزیر مسکن و شهرسازی گفت: با توجه به برنامه‌ پنجم توسعه، دولت طرح مسکن مهر را به سمت بافت‌های فرسوده سوق داده و تسهیلات بیشتری را برای ساکنان این بافتها در نظر گرفته است.
احمد صادقی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کارهای راهبردی و سیاست‌گذاری در دست انجام و چهار هزار و پانصد میلیارد ریال تسهیلات برای نوسازی ۳۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهرهای کشور اختصاص داده شده است.
وی با بیان اینکه ۶۵ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور شناسایی شده است، اضافه کرد: استان تهران دارای سه هزار و ۳۰۰ هکتار بافت فرسوده است و نقاطی که روی خط زلزله واقع شدند و خط زلزله آنها را تهدید می‌کند در اولویت ما برای نوسازی قرار دارند.
معاون وزیر مسکن و شهرسازی با بیان اینکه مناطقی که در اولویت نوسازی قرار دارند بر روی نقشه‌ای که خطرات نسبی زلزله را نشان می‌دهد، مشخص شدند، گفت: مناطقی مانند جنوب فارس، کرمان، رودبار، بخشی از شمال کشور و تهران زلزله‌خیز بوده و به نظر می‌رسد باید برای آنها بیشتر سرمایه‌گذاری کرد.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری با بیان اینکه باید مردم را از حقوقشان آگاه کنیم، تصریح کرد: سرمایه‌های اصلی در بافت‌های فرسوده مردم هستند بنابراین باید تسهیلات بیشتری در اختیار آنها گذاشته شود که تا به حال انجام شده است .
صادقی با بیان اینکه باید مردم را راهنمایی کنیم، ادامه داد: راهنمایی و مشورت در طرح جدیدی در قالب تشکیل دفاتر نوسازی محلات که در شهر تهران ایجاد شدند امکان‌پذیر است.
وی گفت: دفاتر نوسازی محلات سایر استان‌ها نیز در شرف تشکیل است و مردم را برای تسریع در نوسازی بافتهای فرسوده کمک می‌کند.وی در ادامه از ارائه لایحه‌ای به مجلس خبر دارد و اضافه کرد: در طرح حمایت از بافت‌های فرسوده به تخفیف لازم در هزینه عوارض، صدور پروانه و تراکم توسط شهرداری‌ها اشاره شده است.
معاون وزیر مسکن و شهرسازی با بیان اینکه شهرداری تهران و برخی شهرهای دیگر این کار را انجام می‌دهند، اظهار کرد: در این لایحه بر اجباری بودن تخفیف تاکید شده و همچین میزان تخفیفات افزایش یافته است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری در پاسخ به این سوال که چگونه باید روند نوسازی بافت‌های فرسوده را تسریع بخشید؟ تصریح کرد: دفاتر نوسازی محلات باید بیشتر فعال باشند و همچنین مردم باید بیشتر در جریان لزوم نوسازی بافت‌ها قرار بگیرند چراکه نوسازی علاوه بر ارتقاء فرهنگ مناطق، مقاوم‌سازی در برابر زلزله را در پی دارد.
وی با بیان اینکه میزان تسهیلات سالانه به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: برای ساخت مسکن مهر به زمین نیاز داریم و بافت‌های فرسوده که در مراکز شهرها قرار دارند مکان‌های مناسبی برای طرح مسکن مهر و هدایت تسهیلات به سمت طرح مسکن مهر هستند.
صادقی در پاسخ به این سوال که آیا تسهیلاتی برای ساکنان بافت‌های فرسوده که برای نوسازی این بافتها باید به مناطق دیگر مهاجرت کنند در نظر گرفته می‌شود؟ خاطرنشان کرد: ایجاد صندوقی را پیشنهاد داده‌ایم که در قانون نیز به آن اشاره شده است تا از محل اعتباراتی که دولت به این صندوق واریز می‌کند بتوانیم پیش ودیعه مسکن استیجاری را فراهم کنیم تا اهالی بافت‌ها بتوانند برای خود مسکن تهیه کنند.
انتهای پیام‌

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.