منبع نامحدود انرژی پاک

0

جمعی از فیزیک‌دانان روزنه‌ای در گرافین (graphene) یافته‌اند که راه‌حلی نوین پیش روی بشریت می‌گشاید. گفته می‌شود با استفاده از این یافته علمی منبع نامحدودی از انرژی پاک در دسترس قرار می‌گیرد. تحقیقات جدید در مورد گرافین، دانشمندان را به پدیده‌ای فیزیکی در سطح اتمی رسانده که به‌کمک آن منبع نامحدود انرژی پاک به دست می‌آید. چند دانشمند از دانشگاه آرکانزاس مدیریت این تیم را برعهده داشتند و ایده شروع پروژه ربطی به تأمین انرژی ابزارهای الکترونیکی نداشت. درواقع همه‌چیز به‌صورت تصادفی اتفاق افتاد. پروژه آن‌ها تنها با این هدف شروع شد که لغزش و تکانه‌های گرافین را بررسی کنند.

همه ما با گرافیت آشنایی داریم. ماده‌ای که در کنار نوعی ماده سرامیکی، تشکیل‌دهنده سرب مداد است. آنچه از رد مداد روی کاغذ می‌بینیم درواقع انباشته‌ای از اتم‌های کربن است که در الگویی خاص قرار می‌گیرد. سال‌ها دانشمندان در این مورد کنجکاو بودند که آیا صفحات تکی گرافیت قابلیت ایزوله شدن دارند و امکان دسترسی به صفحه دوبعدی از کربن وجود دارد یا نه. حالا در این تحقیق مشخص شده است که هر روزنه در این ماده باعث می‌شود تکان‌های آهسته و تصادفی اتم‌ها به سمت جلو و عقب، تصویری سه‌بعدی از صفحه دوبعدی گرافین بسازد. برای ارزیابی همین تکان‌ها بود که تیمی متشکل از فارغ‌التحصیلان دانشگاه در رشته فیزیک به ریاست پل تیبادو (Paul Thibado) تشکیل شد. اما در هیچ‌کدام از آزمایش‌ها، نتایج سنخیتی با مدل‌های موجود نداشت. به‌همین‌خاطر تیبادو مسیر تحقیق را تغییر داد و از زاویه‌ای متفاوت به داده‌های موجود نگاه کرد. بدین‌ترتیب آنها به یک الگوی معنادار رسیدند.

اگر دو عدد الکترود به دو سمت گرافین خم‌شده وصل کنیم، ابزار تغییر ولتاژ کوچک و ساده ساخته می‌شود. طبق محاسبات تیبادو، یک گرافین به اندازه ده میکرون در ده میکرون قادر است تا ده میکرووات انرژی تولید کند. حالا اگر ۲۰هزار عدد از این گرافین‌ها را روی هم قرار دهیم، در دمای اتاق انرژی لازم برای یک ساعت به‌صورت نامحدود تولید می‌شود. بدین‌ترتیب از هرگونه باتری بی‌نیاز می‌شویم. حالا تیبادو با گروهی دیگر از دانشمندان و متخصصان این عرصه در حال بررسی بیشتر پدیده مذکور است تا بنیان‌های علمی آن بیشتر شکافته و به روند عملی تبدیل شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.