من (معمار) سازنده ارتباطات هستم!

0

من سازنده ارتباطات هستم
وقتی که به سازنده ارتباطات فکر می‌کنید، به طور خودکار بیاد معمار نمیافتید؟!
اما آنچه که ما (معماران) واقعا طراحی میکنیم ارتباطات است، چون شهرها در باره مردم است. مکان‌هایی است که مردم برای هر نوع تبادلی گرد هم جمع میشوند.
و علاوه براین، چشم اندازهای افق هم، محل سکونت شهری بسیار خاصی اند، با حشرات، گیاهان و حیوانات خاص و حتی آب و هوای ویژه خود.
اما امروزه، محل‌های سکونت شهری از تعادل خارج شده‌اند، تغییرات آب‌و‌هوایی به همراه مشکلات سیاسی و اقتصادی. در حال تاثیرگذاری و افزایش هستند و شهرها و ما، مردمی که در آن زندگی میکنیم را به هم میریزند.

در نظر من، شاخه بومی شناسی بینش مهمی به ارمغان آورده، چرا که بوم شناسان به گونه‌ها بصورت انفرادی نگاه نمی‌کنند، آنها به ارتباط میان جانداران توجه می‌کنند، و به محیط اطراف آنها . به چگونگی ارتباط تمامی قسمت های متمایز اکوسیستم به هم توجه میکنند، و در واقع این تعادل، این شبکه زندگی هست که باعث بقا میشود. تیم من و من درگیر اعمال این بینش از بومی شناسی به معماری هستیم، تا ببینیم فضای فیزیکی چگونه می‌تواند کمک کند تا ارتباطات قویتری بسازیم.

این مقدمه‌ای بود از زبان معمار پروژه‌ی آکوآ (جین گنگ)،

پروژه‌ای که امروز راجع به آن صحبت میکنیم، از ایده ساخت ارتباطات بعنوان محرک اصلی طراحی استفاده می‌کند.

ماهیت ساختمانهای بلند لزوما به ساختمانهای اجتماعی معطوف نمیشود، میتوانند منزوی و درونگرا بنظر برسند، شما ممکن است مردم را فقط حین سواری‌های ناخوشایند آسانسور ببینید، اما اینجا ساختمان بلندمرتبه‌ای را که بر اساس ساخت ارتباطات میان مردم ساخته شده است را میبینیم.

این آکوآ (aqou) است، یک ساختمان بلندمرتبه در شیکاگو، که برای متخصصین جوان و والدین تنها منظور شده است، که بسیاری از آنها تازه به شهر آمده‌اند، با بیشتر از ۷۰۰ آپارتمان.

هدف این بود که آیا میتوان از معماری استفاده کنیم تا به مردم کمک کنیم همسایه‌هایشان را بشناسند، حتی زمانی که ساختمانهای آنها بصورت عمودی سازماندهی شده باشند.
پس ما راهی ابداع کردیم تا از بالکن‌ها بعنوان رابط اجتماعی جدید استفاده کنیم، شکل قطعه‌های کف به میزان کمی شیب و انتقال پیدا می‌کند، همینطور که بالا می‌روند، نتیجه این است که می‌توانند در واقع مردم را از بالکنتان ببینند.
حالا با رفتن فقط به بالکنتان، یا تراس طبقه سوم، میتوانید با محیط بیرون در ارتباط باشید، بدون اینکه از ساختمان به محیط شهر آمده باشید، بطور همزمان هم با داخل و هم با بیرون ساختمان امکان ایجاد ارتباط را دارید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.