مهدی موذن در اعتراض به عملکرد دفتر تشکلهای وزارت راه و شهرسازی استعفا کرد

0

به گزارش Consbank، روابط عمومی سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران اعلام کرد: مهدی موذن رئیس سازمان در اعتراض به عملکرد دفتر تشکلهای وزارت راه و شهرسازی استعفا کرد.
در نامه موذن خطاب به شیبانی مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی آمده است: بدون مقدمه و با کسب اجازه دلایل استعفای خود را پس از ۱۵ سال ریاست سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران اعلام می‌نمایم.
حدود سه سال از مدیریت جنابعالی در آن دفتر سپری شده و در ابتدای امر با شناخت کاملی که از مشکلات کاردان‌های فنی ساختمان داشتید، اعلام نمودید، در سه ماه اول مدیریت خود همه تلاش خود را معطوف به گره‌گشایی از مشکلات کاردان‌ها و رفع موانع حضور کاردان‌ها در صحنه ساخت و ساز خواهید نمود. اما متاسفانه نه تنها وعده‌های جنابعالی تحقق پیدا نکرد، بلکه حتی نتوانستید مفاد غیراصولی تبصره ۲ ماده ۱۲ آیین‌نامه اجرایی را که براساس آن (در جایی که مهندسان حضور دارند، کاردان‌های فنی حق فعالیت ندارند) را تغییر دهید و لذا اجازه دادید تا شهرداری‌ها کماکان از ارجاع کار به اعضاء این سازمان امتناع نمایند و موجب شد، در شرایطی که صنعت ساختمان تشنه حضور این عزیزان است.
حتی یک نفر از اعضاء این سازمان اعم از کاردان‌های فنی و معماران تجربی که با زحمات زیادی موفق به اخذ پروانه اشتغال شده‌اند، نتوانند در اجرای ساختمان نقش تاثیرگذار خود را ایفا نمایند و نتیجه آن وضعیت کنونی ساخت و ساز می‌باشد که همه مسئولان امر و کارشناسان از عمر کوتاه ساختمان‌ها و مقاوم نبودن اکثر آنها در برابر زلزله اظهار نگرانی می‌نمایند.
جناب آقای دکتر شیبانی، عدم توجه جنابعالی به درخواست‌های مکرر اینجانب و عدم توجه به این سازمان و اعضاء آن موجب شده تا اکثر کاردان‌های فنی تنها راه نجات خود را در ادامه تحصیل دیده و عمدتا با مهندس شده‌اند و یا به زودی مهندس می‌شوند و این موضوع موجب شده تا هرم نیروی انسانی در صنعت ساختمان معکوس شود و در آینده نزدیک همه ما شاهد خواهیم بود که صنعت ساختمان در این زمینه دچار بحران خواهد شد و به هم ریختن توازن نیروی انسانی، یعنی همه کارهای ساختمان را مهندسان انجام بدهند که همه می‌دانند امری محال است.
جناب آقای دکتر مگر فراموش کرده‌ایم که جنابعالی و همه مدیران و کارشناسان معتقدند جهت امکان اجرای مراحل صحیح ساخت و ساز باید به ازای یک نفر مهندس ۳ نفر کاردان فنی در کشور باشد، اما هم اکنون به جهت سیاست‌های اشتباه آن دفتر در حوزه ساختمان شاهد وضعیتی به شرح زیر هستیم: 
1- جمعیت مهندسان ساختمان کشور ۴۰۰ هزار نفر و کاردان‌های فنی ۵۵ هزار نفر می‌باشد (به ازای یک کاردان فنی ۷ نفر مهندس داریم).
۲- در استان تهران ۱۲۲ هزار نفر مهندس و ۶ هزار نفر کاردان فنی داریم (به ازای یک نفر کاردان فنی ۲۰ نفر مهندس داریم). 
3- در سال ۹۵ در استان تهران به ازای ۱۲۰ نفر مهندس که در آزمون پروانه اشتغال شرکت کرده‌اند فقط یک کاردان فنی شرکت نموده است (در کل کشور هم وضعیت همین‌گونه است).
۴- در سال ۹۵ در کشور هزاران نفر مهندس پروانه اشتغال گرفته‌اند و فقط ۸۳ نفر کاردان فنی در این سال در کشور پروانه اشتغال گرفته‌اند (در تهران ۷ کاردان فنی پروانه اشتغال گرفته‌اند).
جناب آقای دکتر شیبانی شاید تا به حال به آمارهای فوق توجه نکرده‌اید، اما اکثر آنها توسط وزارتخانه متنوع جنابعالی اعلام شده و آنچه که اینجانب پیوسته به صور مختلف از جنابعالی درخواست نموده‌ام اتخاذ راهکار جهت برون رفت صنعت ساختمان از این مشکل و پیش‌گیری از اضمحلال تدریجی سازمان‌های نظام کاردانی بوده است (همانطور که سازمان استان‌های زنجان و سیستان و بلوچستان انحلال یافته و استان البرز به جهت شرایط موجود، حاضر به تشکیل سازمان نمی‌باشد) لیکن متاسفانه جنابعالی به جای تامل و اندیشه و ارائه راهکار، پیوسته به اینجانب نهیب زده و نهایتا هم اظهار نموده‌ اید تا موذن کنار نرود و برای کاردان‌های فنی کاری انجام نمی‌دهیم (نامه مورخ ۹۵/۰۹/۲۵ رئیس اسبق سازمان استان آذربایجان غربی به عنوان مقام عالی وزارت و نامه شماره ۲۰۹۷/س/۹۵ مورخ ۹۵/۱۰/۱۱ اینجانب بعنوان معاونت محترم امور مسکن و ساختمان).
لذا ضمن اظهار تاسف از شرایط موجود در آن دفتر و اینگونه اظهارات جنابعالی، اینجانب استعفای خود را اعلام نموده و درخواست می‌نمایم جهت پیشگیری از مشکلات حد آتی صنعت ساختمان، تمهیدات لازم مبذول فرمایید تا ضمن تثبیت جایگاه کاردان‌های فنی از اضمحلال تدریجی سازمان استان تهران که با خون جگر و زحمات ۱۵ ساله از صفر مطلق به جایگاه قابل توجه کنونی رسیده و همواره تحسین مدیران ارشد صنعت ساختمان قرار گرفته، پیشگیری شود.
مهدی موذن

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.