مهم ترین مهارت هایی که هر رهبری به آنها نیاز دارد

0
مهم ترین مهارت های رهبری

هنگامی که شما به موقعیت رهبری فکر می کنید، دامنه وسیعی از مهارت ها را نیاز خواهید داشت. مهارت های خاصی هستند که از بقیه مهم تر هستند. اگر تمایل دارید یک رهبر بشوید و می خواهید یک رهبر موثر باشید، مهم ترین مهارت های رهبری را در این مطلب مرور کنید.

اعتماد به نفس و نگرش مثبت

رهبری با خودتان شروع می شود. شما نمی توانید انتظار داشته باشید دیگران شما را باور داشته باشند، در حالی که خودتان را باور ندارید. این به معنی اعتقاد کورکورانه به اینکه شما قادر به انجام هر نوع کاری می باشید، نیست، صرفاً به معنی پذیرش خودتان همانگونه که هستید و اعتماد به اینکه شما می دانید چگونه کارتان را از طریق دیگران انجام دهید.

بسیار مهم است نگرش مثبت داشته باشید. نگرش مثبت یا اعتقاد به اینکه شما به هر آنچه گمان می کنید امکان پذیر است، می توانید برسید، بسیار خوشایند بوده و شما را به موفقیت خواهد رساند. اعتماد به نفس و نگرش مثبت از مهم ترین مهارت های رهبری می باشند.

خود انگیزشی

رهبران خوب ویژگی خودانگیزشی دارند و دارای مهارت ایجاد تغییر و حرکت به سمت جلو هستند. خودانگیزشی یکی از بخش های کلیدی هوش هیجانی است که توانایی استفاده و درک احساسات دیگران برای دستیابی به هدف می باشد. خود انگیزشی شامل موارد زیر می باشد:

  • انگیزه دادن، تمایل برای دستیابی یا بهبود بخشیدن.
  • تعهد به هدف
  • پیشقدم بودن یا تمایل برای کار کردن روی فرصت ها
  • خوش بینی، توانایی ادامه دادن در مواجهه با مشکلات.

صداقت و درستکاری

سومین بخش مهارت های شخصی رهبری، عمل کردن صادقانه می باشد. صداقت نیز بخشی از هوش هیجانی است و شامل اعتماد، وجدان کاری و قابلیت اطمینان می باشد.

افرادی که با صداقت کار می کنند، پایبند به اصول اخلاقی بالاتری هستند. آنها دایره اخلاقی مستحکمی داشته و این دایره اخلاقی آنها را در راستای عمل به روشی که مطابق به رعایت عدالت می باشد، هدایت می کند. آنها می توانند با تکیه بر آن، به حرف و گفته هایشان عمل کنند و نسبت به آنچه قول داده اند، متعهد بمانند. وقتی آنها به چیزی تعهد می کنند، به آن پایبند می مانند.

انعطاف پذیری

در چرخه عمر یک سازمان، تغییر موضوعی همیشگی است. رهبران خوب تغییر را پذیرفته و قادر به مدیریت آن می باشند.

کلید اصلی این موضوع این می باشد که عدم قطعیت را بی درنگ بپذیریم.

رهبران کارآمد همواره به سازمان یا تیمشان کمک می کنند تا آمادگی مواجهه با تغییر را داشته باشند. آنها باید در ایجاد یک دیدگاه شخصی روشن و به جلو راندن تغییرات لازم در سطح سازمانی ماهر باشند.

مهارت های ارتباطی

رهبران بایستی قارد باشند که جهت به اشتراک گذاشتن ایده هایشان، با دیگران ارتباط برقرار کنند. هر جنبه دیگر رهبری وابسته به این موضوع می باشد.

آنها باید رهبران موثری بوده و همچنین در شنیدن، درک زبان بدن و دیگر ارتباطات غیرزبانی ماهر باشند، زیرا اغلب آنچه گفته نمی شود به اندازه هر آنچه گفته شده، مهم است.

مهارت های انگیزه دادن

رهبران خوب تیمشان را در شرایط خوب یا بد، در حرکت رو به جلو حفظ می کنند، چرا که از مهارت انگیزه دادن به دیگران برخوردار هستند.

آنها درک می کنند که چه چیزهایی به هر کسی انگیزه می دهد- آنچه که آنها را هر روز بر سر کار و پشت میزشان نگه می دارد- و از این دانش برای فعال نگه داشتن افراد استفاده می کنند. آنها بیشترین تلاششان را می کنند تا یک کار چالشی و جذاب با اهداف دست یافتنی برای هر شخصی فراهم کنند. این کار، آسان نیست و یکی از مهم ترین چالش های هر رهبری می باشد.

مهارت تفویض اختیار

هر رهبری باید قادر باشد که کارها و وظایف را به گونه ای موثر به دیگران واگذار نماید، چرا که قادر به انجام همه آنها به تنهایی نیست. تفویض اختیار کار آسانی نیست، شما باید قادر باشید اطمینان حاصل کنید که هم شما و هم فردی که  کار را به او واگذار کرده اید، از وضعیت موجود و میزان کنترلی که هر یک از شما روی کار دارید، راضی هستید و کار به خوبی انجام می شود. برای بسیاری از مدیران و رهبران تازه کار، اعتماد به دیگران بسیار سخت می باشد.

شناخت اعضای تیم، نقش مهمی در تفویض اختیار به عنوان یکی از مهم ترین مهارت های رهبری دارد.

مهارت حل مسئله و تصمیم گیری

مهارت حل مسئله و تصمیم گیری هر چند که از مهم ترین مهارت های رهبری می باشد، اما تنها برای مدیران مهم نیست، بلکه همه افراد در هر موقعیتی با مشکلات و مسائلی مواجه می شوند که باید آنها را حل نموده و تصمیم گیری کنند. مسلماً برخی افراد در این زمینه بهتر از دیگران هستند.

برای انجام بهتر این کار، شما نیاز به یک چارچوب ساختاریافته دارید تا بتوانید مشکلات را به سطوح پایین تر تقسیم نموده تا بتوانید راحت تر آنها را مدیریت کنید.

مهارت تفکر استراتژیک

تفکر استراتژیک موضوعی است که رهبران تازه کار بسیار از آن هراس دارند، زیرا بدون تجربه کافی نمی توان این مهارت را به دست آورد. همراه با برنامه ریزی کاربردی و بازبینی تصمیمات در برابر اهداف استراتژیک، شما در این حوزه موفق خواهید بود.

نوآوری و مهارت تفکر خلاق

یکی از مهم ترین جنبه های رهبری و مهم ترین مهارت های رهبری ، یافتن راههای جدید برای انجام کارهاست.

تفکر خلاق، اندیشیدن به شیوه های مختلف برای ایجاد ایده های جدید می باشد. تفکر خلاق، ارائه دادن ایده های زیاد به طور مداوم می باشد، هر چند اکثر آنها مطرود شده و تنها یک یا دوتا از آنها ارزشمند می باشند.

نوآوری به معنای تولید ایده های جدید می باشد که در امورات روزانه کاربردی هستند. ما افراد زیادی را می شناسیم که ایده های زیادی دارند که هرگز انجام نمی دهند و تنها در مورد آنها صحبت می کنند. این نوآوری نیست، نوآوری باید عملی بوده و قابل مورد آزمایش قرار گرفتن باشد، حتی اگر با شکست مواجه شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.