میراث آرمان‌شهر هادسون ‌یاردز نیویورک

0

میراث آرمان‌شهر هادسون ‌یاردز نیویورک

میراث آرمان‌شهر هادسون ‌یاردز نیویورککان پدرسون فاکس به‌عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین شرکت‌های معماری جهان، متولی پروژه‌های متعدد با کاربری‌های گوناگونی در سراسر جهان است. این گروه معتبر آمریکایی در سال ۱۹۷۶ در ایالت فیلادلفیا و توسط یوجین کان (Eugene Kohn)، ویلیام پدرسون (William Pedersen) و شلدون فاکس (Sheldon Fox) گشایش یافت. کان پدرسون فاکس هم‌اکنون در تمام قاره‌ها پیشینه اجرایی و شعبه‌های بزرگی داشته و تاکنون جوایز بی‌شماری را از آن خود کرده است. کلان‌پروژه هادسون یاردز (Hudson Yards) در ایالت نیویورک شامل چندین مجموعه‌ای بی‌بدیل از سامانه‌های مدیریت شهری و چندین آسمان‌خراش است که در ادامه قصد داریم به شرح این پروژه عظیم و شاخص‌های اصلی آن بپردازیم.

هادسون یاردز

میراث آرمان‌شهر هادسون ‌یاردز نیویورکپروژه شهر هوشمند هادسون یاردز از سوی مقامات فدرالی و شهری نیویورک در سال ۲۰۱۱ کلید خورد.  تمرکز اصلی و مبنای بنیادین مجهزسازی این شهر بر هوشمندسازی و یکپارچه‌سازی بخش‌های گوناگون آن است. نخستین اقدام مقامات شهری در این رابطه طرح پوشش پهنای اینترنت برای تمام شهر تا سال ۲۰۲۵ میلادی بود تا با این کار شهر نیویورک به بزرگ‌ترین و سریع‌ترین شبکه بی‌سیم اینترنت شهری در دنیا بدل شود. البته نباید سرعت اینترنت بالا را مفهومی عام برای هوشمندسازی شهری بپنداریم، در نتیجه از پروژه عظیم هادسون یاردز بیشتر خواهیم شنید. مطالعات محله هوشمند هادسون یاردز در مرکز علوم و پیشرفت‌های شهری نیویورک انجام شد و با سرفصل «خلق جامعه‌ای واجد شرایط کیفی زندگی» در نیویورک آغاز به کار کرد. زیربنای مهندسی و اجرایی محله هادسون یاردز، ساخت یک منطقه مسکونی-تجاری با وسعت ۱۵۸ هکتار است که در آن یک مرکز آموزشی، فضایی عمومی با مساحت ۷ هکتار، یک نیروگاه برق  بزرگ با پایه تولید انرژی سبز و یک سامانه مرکزی مدیریت زباله قرار دارند. هسته اصلی تولید انرژی هادسون یاردز در مجموعه کارخانه‌های تولید همزمان برق و حرارت با تولید تقریبا ۷۰درصد نیاز حوزه هادسون‌ یاردز قرار دارد و به‌نوعی این بخش از ایالت را از این منظر خودکفا می‌سازد. این در حالیست که بررسی دقیق خروجی مصرف انرژی با استفاده از حسگرها، امکان کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن را فراهم می‌کند.

بهینه‌سازی مصرف آب

میراث آرمان‌شهر هادسون ‌یاردز نیویورکدر فضا‌های سبز این شهرک پیشرفته، جت‌فن‌ها و سامانه‌های تهویه هوا با جلوگیری از خروج گرمای حاصل از عبور قطارهای زیرزمینی، دمای خاک را در اندازه استاندارد و بهینه حفظ می‌کند. همچنین برای این بخش‌ها تانکرهایی با ظرفیت ۶۰‌هزار بشکه، با هدف آبیاری پارک‌ها و صرفه‌جویی در مصرف آب پیش‌بینی شده است. محتویات این تانکر‌ها از آب باران تغذیه شده و بر اساس ظرفیت و طبق برنامه‌ای مدون و منظم در خدمت سامانه آبیاری فضاهای سبز است. تردیدی نیست که نیویورک در حال حاضر به مثابه آزمایشگاهی غول‌آسا برای آزمودن راهکاری‌های بهبود زندگی بدل خواهد شد که در تمام زمینه‌های مبلمان شهری، حمل‌و‌نقل، امکانات رفاهی، کیفیت هوا، تولید انرژی، ترافیک و دیگر ابعاد زندگی شهری  تا سال ۲۰۲۵ بستر تغییرات بنیادین خواهد بود.

شهر هوشمند

میراث آرمان‌شهر هادسون ‌یاردز نیویورکاز جالب‌ترین طرح‌های گروه کان پدرسون فاکس برای هوشمندسازی محله هادسون یاردز باید به پروژه میدتاون موشن (Midtown in Motion) اشاره کنیم. میدتاون موشن در حقیقت شبکه‌ای از حسگر‌ها و دوربین‌های کثیر و هوشمند شهری است که در تمام ساعات روز اطلاعات عبور و مرور خودرو‌ها را به رایانه اصلی منتقل می‌کند. این داده‌ها از سوی رایانه مادر تحلیل شده و بر اساس آن برنامه چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، مجرا‌های شهری و پل‌های متحرک به‌طور مجدد تنظیم می‌شود. به‌کمک این سامانه منحصر‌به‌فرد نه‌تنها ترافیک شهری به‌طور خودکار در طول روز مدیریت می‌شود، بلکه حین بروز بحران‌های شهری و مواقع ضروری می‌توان به‌سرعت بر شرایط چیره شد. مرحله نخست پروژه هادسون یاردز از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۱ آغاز شد که شامل نصب یکصد حسگر مایکروویو، ۳۲ دوربین ترافیکی و همچنین نصب دوربین‌های کنترل سرعت ای‌زد پس (E-ZPass) رد این محله می‌شد. طبق آزمایشات و گزارش‌‌های این حسگرها و دوربین‌ها، بهبود ۱۰درصدی شرایط تردد خودروها حاصل خواهد شد. از سوی دیگر پلیس محلی و مقامات برنامه‌ریز شهری برای مقابله با جرایم در این شهر نیز طرح پیاده کرده و سامانه‌ای هوشمند بر نظارت صوتی آکوستیک تیراندازی برپا کرده است. این سامانه به‌شکلی طراحی شده است که به محض شلیک گلوله محل شلیک و فرد ضارب را شناسایی می‌کند.  شناسایی می‌کند. نکته جالب و عملکرد این سامانه به‌شکلی است که یک اپراتور هوشمند مجزا نیز می‌تواند با بررسی و تحلیل رفتار و رفت‌و‌آمد، بحران‌های پیش‌رو را آنالیز کرده و به مقامات صلاحمند اطلاع دهد. گفتنی است هزینه ساخت این شهر هوشمند حدود ۲۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

 کلکسیون برج

شاید محله هادسون یاردز پیش از امکانات و فناوری‌های منحصر‌به‌فردی که دارد، با آسمانخراش‌ها و سازه‌های بلند‌مرتبه‌اش شناخته شود. مجموعه ساخت‌وساز‌های این محله شامل ۱۶ برج در زمینی به مساحت یک‌میلیون و ۱۸۰هزار مترمربع می‌شود که با کاربری‌های اداری، مسکونی و فروشگاهی بهره‌برداری خواهد شد. سال گذشته نخستین آسمان‌خراش محله هادسون یاردز به نام هادسون یاردز ۱۰ (۱۰ Hudson Yards) با زیربنایی حدود ۱۵۸ مترمربع با پایان رسید. در جریان عملیات خاکبرداری این پروژه در سال ۲۰۱۲ بیش از ۷۰ هزار مترمکعب خاک از محل برداشته شد و بلافاصله ۸ هزار و ۳۰۰ مترمکعب بتن در محل تخلیه و عملیات مهار‌بندی و مقاوم‌سازی خاک انجام شد. ۴ سال بعد در ۳۱ مه سال ۲۰۱۶ کاربران و مالکان واحد‌های گوناگون به‌منظور بهره‌برداری از این سازه به آن وارد شدند. این برج زیبا و شگفت‌انگیز در ارتفاع ۲۷۳ متر از سطح زمین در ۵۲ طبقه تقسیم‌بندی شده است. ۲۷ واحد آسانسور و ۱۴ پله‌برقی در این سازه اداری مشغول به کار است که همگی متعلق به شرکت اوتیس است.

فناوری‌های بهینه‌سازی نور محیط

برج هادسون یاردز ۱۰ میراث‌دار فناوری‌های نو و پیشرفته از محیط شهری پیرامون خود است. در‌های خروج اضطراری و سرویس‌های بهداشتی در این ساختمان از جنس در‌های زیردریایی و با مقاومت بسیار بالاست. این در‌ها با رایانه هوشمند مرکزی در ارتباط است تا در مواقع ضروری در‌ها قفل یا به‌طور کامل باز شود. جریان گردش هوا یا تعبیه فضا‌های امن برای افراد داخل این برج در نتیجه گزینش این درها حاصل شده است. همچنین تمام جریان نورپردازی و کرکر‌ه‌های این برج غول‌آسا از این سامانه فرمان می‌گیرد تا به‌دنبال گردش جهت تابش نور خورشید، ساختار شیشه‌ها و کرکره‌ها بر اساس اصل بهینه‌سازی مصرف انرژی ترتیب داده شود. این کرکره‌ها به‌طور اتوماتیک مسیر نورخورشید را تعقیب کرده و انرژی برق لازم برای تأمین انرژی وسایل و دستگاه‌های منزل را از این طریق تأمین می‌کنند. طبق گزارش‌ متولیان طراحی و ساخت این برج، استفاده از این محصولات، هزینه برق مصرفی تا ۷۰درصد کاهش می‌یابد. از سوی دیگر شیشه‌های کارشده در پنجره‌های این سازه عظیم با استفاده از فناوری الکتروکرومیسم ساخته شده است که در نوع خود ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارد. الکتروکرومیسم پدیده‌ای است که بعضی مواد خاص هنگامی که جریان الکتریکی از آن‌ها عبور می‌کند از خود نشان و به شکل برگشت‌پذیری تغییر رنگ می‌دهد. این شیشه‌ها به شکل از راه دور یا خودکار تغییر رنگ داده و از حالت کاملاً شفاف به حالت دودی و بالعکس تغییر می‌کند. این شیشه با استفاده از فناوری نانو و به‌کارگیری ۵ لایه مواد سرامیکی که ضخامت مجموع آن از موی انسان نیز کمتر است، تولید می‌شود. هنگامی که جریان الکتریکی از این مواد سرامیکی عبور می‌کند، رنگ آن‌ها تیره‌تر و سبب خواهد شد تا رنگ شیشه دودی شود. این تغییرات رنگ با استفاده از اپلیکیشن ویژه برج هادسون یاردز ۱۰ برای تلفن‌های هوشمند صورت می‌گیرد. این در حالی است که اگر این سامانه در حالت خودکار قرار گیرد این شیشه‌ها با توجه به دمای داخل رنگ خود را تغییر خواهد داد و میزان نور و گرمای ورودی به داخل را تنظیم می‌کند. نکته جالب دیگر در مورد آسمان‌خراش هادسون ۱۰ این است که به تمام کاربران و مالکان واحد‌های گوناگون این سازه به محض ورود اپلیکیشنی داده می‌شود که مدیریت تمام امکانات داخل واحد نظیر پنجره‌ها و کرکره‌ها مدیریت می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.