نابودی تهران انکار ناپذیر است

0

سالهاست که بسیاری از زلزله نگاران تهران را شهری زلزله خیز عنوان کرده اند و معتقد هستند که با پیش آمدن این فاجعه در تهران می توان منتظر اتش سوزی ،قطع آب و برق و شیوع بیماری هایی عفونی در شهر بود
تهران نابود می شود واز بین می رود واین واقعیتی انکار ناپذیر است .شاید به این دلیل که نمی دانیم آن روز چه وقت خواهد آمد اهمیتی به این موضوع نمی دهیم .امازلزله نگاران معتقدند که آن روز دور نیست و به زودی شاهد فاجعه ای در سطح شهر تهران و حومه اش از جمله کرج ،ری و….خواهیم بود .شهرری نیز در طول تاریخ بارها زلزله ۶ ریشتری را به خود دیده است و نابود شده تا جایی که مردم ری ترجیح دادند تا شهر و دیار خود را ترک کنند و به تهران بیایند و منطقه دربند را که پناهگاهی خوش آب وهوا به شمار می رفت را برای ادامه حیاط استفاده کنند غافل از آنکه خود دربند روی گسل عمیق نیاوران واقع شده است .
به هر حال تهران گسل های بسیاری دارد بیش از ۱۰۰ گسل کوچک با طول ۳۲ کیلومتر و گسل های دیگری چون گسل نیاوران به طول ۱۷ کیلومتر که از لشگرک تا کرج ادامه دارد و عمق بسیاری در سراسر نیاوران داشته که خطر آفرین است .این گسل پتانسیل یک زلزله ۶ ریشتری را داراست .گسل دیگر گسل شمال تهران است و پتانسیل ایجاد زلزله ۷ ریشتری را داراست به جزاین گسل ۴ گسل دیگر در شمال ری ،جنوب ری و کهریزک داریم که آنها نیز زلزله های ۶ ریشتری ایجاد می کنند . از طرفی دیگر زلزله ۵/۶ ریشتری دیگری در جنوب تهران در معرض رخ دادن است که می تواند مسئله ساز باشد برای تمام تهران و برای جان عده زیادی از مردم . نکته مهم آنکه خطر ۹ درجه مرکالی (تخریب ) بیش از همه اینها تهران را تهدید می کند .
پس اگر گسل شمال تهران و جنوب تهران به تبع آن فعال شود تهران غیر قابل سکونت خواهد شد وتا ۱۰ سال این روند ادامه دارد علم زلزله شناسی می گوید نه شخص یا اشخاصی . ۱۸۰ سال پیش این اتفاق در تهران افتاد و زلزله ای ۷ ریشتری تهران را لرزاند چرا که این شهر در دامنه البرز قرار دارد وکوههای جوان البرز زلزله خیز هستند آنقدر که می توانند زلزله ۸ ریشتری را به وجود آورند .
با همه این اطلاعات این سوال در ذهن پدید می آید که مسئولان می خواهند چه اقدامی انجام دهند آیا سازمان حوادث غیر مترقبه می تواند این بحران را از جلوی راه مردم بر دارد آیا می تواند در عرض ۱۰ دقیقه اتوبان همت را خالی کند ؟آتش سوزی ها را مهار کند ؟در تهران ۳۰۰۰۰۰ علمک گاز وجوددارد ضمن آنکه آب قطع خواهد شد و ۴۷۹۲ هکتار بافت فرسوده نا پایدار از بین خواهند رفت و جان ۲۸۷۳۷۱۱ نفری که در این بافت زندگی می کنند کاملا در خطر خواهد بود .باید در پایان اظهار کرد که در ایران کشته ها بر اثر زلزله میلیونی هستند .
استاد ژئوفیزیک در دانشگاه تهران و دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی
منبع:خبرآنلاین
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.