ناسزاها را می شنوم اما بافتهای فرسوده تهران باید نوسازی شود

0

شهردار تهران از آغاز مرحله سوم فروش متری مسکن از هفته آینده به دلیل مثبت بودن نتایج اقدامات در طرح نوسازان خبر داد.
به گزارش ایلنا، محمدباقر قالیباف در همایش سالانه نوسازی بافت‌های فرسوده افزود: حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها و آسیب‌های ناشی از این مسائل نظیر فقر، فساد، ناامنی و انواع جرم و جنایت مساله‌ای نیست که بتوان از کنار آن به سادگی عبور کرد.می‌دانم چه طوفانی را پیش رو دارم و پرخاش‌های مردم در محله‌ اتابک به من و همکارانم از چه نوعی است و همه آن‌ها را به جان می‌خرم. بگذریم که بخشی از این افراد را عده‌ای تحریک می‌کنند اما به نظرم این ناسزاها شاید بخشی از گناهان من را پاک کند.
وی گفت: مشکل و گره کاربافت‌های فرسوده مشخص است اما برای حل آن توافق و اهتمام وجود ندارد در جریان این کار، نامه نگاری اداری زیادی وجود دارد و برای اخذ مجوز اوراق مشارکت نزدیک به ۱۸ ماه دوندگی کردیم تا توانستیم مجوز را بگیریم.
شهردار تهران با هشدار نسبت به این مساله که ۳۵ درصد تخلفات کلان شهرها در حاشیه شهرها اتفاق می‌افتد، توسعه و نوسازی بافت‌های فرسوده را موضوعی مرتبط با انسانیت، حیات و مرگ عنوان کرد و گفت: این حرف‌ها شعار نیست و من با چشم‌های خودم آن‌ها را دیده و لمس کرد‌ه‌ام.
قالیباف ادامه داد: به دوستان در شهرداری اعلام کرده‌ام که نمی‌شود بگوییم شهرداری هیچ طمعی در بافت‌های فرسوده ندارد. اما برای دادن مجوز این قدر مانع می‌گذاریم و این قدر سخت می‌گیریم که مردم محروم مناطق بافت فرسوده ترجیح می‌دهند در همان خانه بمیرند و این همه پول را پرداخت نکنند.
وی به اظهاراتی که به زمان شروع فعالیت‌هایش در بافت‌های فرسوده گفته شده اشاره کرد و گفت:‌ می‌گفتند قالیباف شهرستانی است و در مورد این مسائل توجیه نیست و اگر بفهمد در چه گردابی افتاده خودش را درگیر نمی‌کند و دیگران چون فهمیدند آن را انجام ندادند اما من می‌دانم چه طوفانی را پیش رو دارم. می‌دانم پرخاش‌های مردم در محله‌ اتابک به من و همکارانم از چه نوعی است و همه آن‌ها را به جان می‌خرم. بگذریم که بخشی از این افراد را عده‌ای تحریک می‌کنند اما به نظرم این ناسزاها شاید بخشی از گناهان من را پاک کند.
شهردار تهران تولید ثروت در مناطق جنوبی شهر را از اهداف خود اعلام کرد و افزود: برخی می‌گویند این هدف نوعی رواج اشرافی‌گری است، در حالی که محقق شدن آن عین عدالت است و افرادی این حرف‌ها را می‌زنند که نمی‌توانند چنین اقداماتی را انجام دهند.
وی در رابطه با زندگی مردم در بافت‌های فرسوده و خانه‌های ۳۰ تا ۴۰ متری تصریح کرد: اگر چه این صحنه‌ها فجیع به نظر می‌رسد، اما من در جنوب و غرب تهران صحنه‌های بسیار دردناک‌تر از این را دیده‌ام. خانه‌هایی وجود دارد که با وجود هفت تا هشت خانوار کنار هم تنها از یک یا دو دستشویی استفاده می‌کنند و زن و مرد و کودک و پیر با شرایط بسیار ناراحت‌کنند‌ه‌ای روزگار می‌گذراند ،برای این افراد طرح‌های فروش متری، یا دادن وام پاسخگو نیست و حتی زمانی که فوت می‌کنند نیز هزینه کفن و دفنشان را رایگان می دهیم.
قالیباف با اشاره به قیمت پایین زمین در مناطق مرکزی شهر گفت: شهرداری به دنبال آن است که چند صد هکتار زمین را در مناطق مرکزی خریداری ‌کند و دراین مناطق سکونت مردم را دوباره برقرار کند، در حالی که سیاستی دیگر به دنبال ساخت شهرهای جدید در خارج از محدوده شهرهای فعلی و بردن زیرساخت‌های چندین هزار میلیارد تومانی در فاصله زمانی حداقل ۲۰ ساله است، چرا باید مناطق مرکزی شهر با این همه زیرساخت و شبکه‌های آب و برق وگاز و مترو روزانه جمعیتی یک سوم جمعیت واقعی داشته باشد و مرکز فقر و فساد و جنایت شود. آن وقت ما به نقاط دیگر شهر برویم و شهر دیگری بسازیم.
وی گفت: من به عنوان شهردار تهران، وظیفه بزک کردن شهر و انجام زیرساخت‌های بنیادی به عنوان ضروریات اولیه را بر عهده دارم و از سویی دیگر تلاش کرده‌ام تا با تولید ثروت در مناطق جنوبی فاصله‌ای را که سال‌هاست بین شمال و جنوب به وجود آمده کم و یا متوقف نگه دارم. انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.