نخستین مجموعه اسکان اضطراری پایتخت در پارک چیتگر

0

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران و تجهیزات و امکانات پیش‌بینی‌شده در آن که به تازگی مورد بهره‌برداری قرار گرفته بازدید کردند و از نزدیک با نحوه فعالیت و خدمات این مرکز در شرایط قبل، حین و پس از بروز حوادث و بحران‌های طبیعی آشنا شدند.
به گزارش ایلنا ، مازیار حسینی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با ارائه توضیحاتی در مورد تنوع حوادث طبیعی‌ و لزوم پرداختن به عمده‌ترین و شاخص‌ترین آنها، گفت: بر اساس تحقیق انجام شده در حوزه حوادث و سوانح در مقطع سالهای ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۰۳ از مجموع حوادث طبیعی به وقوع پیوسته در کشور، بیشترین تلفات انسانی مربوط به رخداد زلزله است و از نظر شاخص جمعیت تحت تاثیر خشکسالی در رتبه اول قرار دارد و از جهت شاخص خسارت مالی نیز سه حادثه طبیعی زلزله ، خشکسالی و سیل در صدر سوانح و حوادث قرار دارند.بنابراین فعالیت‌ها عمدتا باید در این سه زمینه متمرکز شود به خصوص آن که در تهران وقوع زلزله و سیل سابقه تاریخی دارد.
وی گفت: موضوع مدیریت بحران امری پیچیده‌ و چند مولفه‌ای است چرا که حوادث متعدد و متنوع‌اند و در نتیجه باید بدانیم چه حادثه‌ای در کجا و با چه خصوصیات و در چه شرایطی به وقوع می‌پیوندد.
حسینی در بخش ‌دیگری از سخنانش در خصوص اقدام اخیر سازمان در تهیه نقشه دقیق گسل‌های شهر تهران گفت: مقیاس نقشه پیشین گسل‌های شهر تهران که در دهه ۵۰ تهیه شده بود یک به ۵۰‌ هزار بود که به علت بالا بودن مقیاس نقشه، فاقد کاربرد در طرح‌های شهری بود از همین رو طی سه سال مطالعه و فعالیت اجرایی ،برای نخستین بار نقشه دقیق گسل‌های تهران در مقیاس یک به دو‌هزار و دارای قابلیت بهره‌برداری در طرح‌های شهری تهیه شد.
وی یادآور شد: برای انجام این پروژه از حدود ۱۳۴ ترانشه(نوار حفاری) و ۱۱۳ محل گود برداری توسط کارشناسان سازمان بازدید شد و مختصات ۱۶۲۴موقعیت با استفاده از دستگاه GPS به وسیله آنان برداشت و روی نقشه پیاده شد.
حسینی گفت: مطالعاتی با همکاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خصوص پیش‌نشانگرهای زلزله در حال انجام است که این طرح در حال حاضر کاملا با نگاه علمی و تحقیقاتی دنبال می‌شود.
وی همچنین به اجرای طرح اسکان اضطراری در مجموعه پارک جنگلی چیتگر اشاره کرد و افزود: در اجرای این طرح نخست به تدوین استاندارد اسکان اضطراری بلند‌مدت پرداختیم و متعاقبا مرحله اول این پروژه در بخش غربی پارک چیتگر آغاز شد.
حسینی افزود: در این طرح که نخستین طرح اسکان اضطراری شهر تهران به شمار می‌آید سکو‌های بتنی با رنگ طبیعت شامل ۱۲ قطعه پیش ساخته در فواصل مشخص نصب شده که از قابلیت استقرار چادر ۱۲ متری برخوردار است. این امکانات می‌تواند در شرایط عادی نیز مورد استفاده گردشگران قرار گیرد.
وی گفت :در این مجموعه همچنین انبار، سرویس بهداشتی، ساختمان اداری، درمانگاه، مخزن آب و ژنراتور تولید برق پیش‌بینی شده است. به این ترتیب در شرایط اضطراری اسکان‌یافتگان به روشنایی، نیروی تامین گرمایش و سایر مایحتاج اولیه دسترسی دارند.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در انتهای سخنان خود از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد که با توجه به اهمیت ویژه مسئله مدیریت بحران‌های طبیعی در کشور، بر جایگاه این امر در برنامه پنجم توسعه کشور تاکید بیشتری به عمل آید.
در ادامه نمایندگان مجلس و هیات همراه از مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران که به تازگی افتتاح شده است بازدید کردند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.