نرخ بیکاری بالای ۱۲درصد

0
به گزارش Consbank، مسعود خوانساری امروز در بیست و چهارمین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه روسای کمیسیون اتاق تهران جمع‌بندی‌هایی را در رابطه با خواسته‌های بخش خصوصی از دولت در سال ۹۶ انجام داده‌اند، گفت: با تدوین و تصویب این خواسته‌ها در اولین یا دومین جلسه هیأت نمایندگان در سال ۹۶ خواسته‌هایمان را از نظام و دولت مطرح می‌کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه دولت در سال ۹۵ در برخی از شاخص‌های اقتصادی موفق بود، افزود: ثبات در اقتصاد، کنترل نوسانات قیمت‌ها و روند نزولی تورم و به زیر ۱۰ درصد رسیدن آن از شاخص‌های اقتصادی بود که دولت در آن موفقیت کسب کرد، اگر چه در اواخر سال با  افزایش نرخ ارز مواجه شد.
 خوانساری تصریح کرد: همچنین رشد اقتصادی سال ۹۵ بر خلاف سال ۹۴ مثبت بود و بالاتر از ۶ درصد رسید.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ارتباطات خوب خارجی در سال ۹۵، اظهار داشت: ۹٫۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی تا اواخر بهمن ۹۵ جذب اقتصاد کشور شده و تصویب قراردادهای نفتی قدم بزرگی بود که برداشته شد که مهمترین آن فروش و تولید نفت بود که به بیش از دو برابر در یک زمان کوتاه رسید.
وی با بیان اینکه اقتصاد با چند معضل در سال ۹۵  مواجه بود، بیان داشت: بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت ۶۰۰ هزار شغل در سال ۹۵ ایجاد شد، اما همچنان نرخ بیکاری بالای ۱۲ درصد است و این مشکل نه تنها یک مشکل اقتصادی است بلکه مشکل اقتصادی اجتماعی هم به شمار می‌آید و در سال ۹۶ به عنوان یکی از سرفصل‌های اصلی نظام مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه نظام بانکی همچنان معضل اقتصاد کشور در سال ۹۵ بود، گفت: ما انتظار داریم بحث بهبود محیط فضای کسب و کار در سال ۹۶ توسط دولت مورد توجه قرار گیرد و زیرشاخه‌های آن کاهش میزان دخالت دولت در اقتصاد و ساماندهی صدور مجوز و شفافیت در اقتصاد و همچنین کاهش اندازه دولت است که اقداماتی در این ارتباط صورت نگرفته است.
وی بیان داشت: اصلاح ساختار درآمدی دولت و تک‌نرخی شدن ارز و واقعی شدن قیمت ارز از جمله مسائلی بود که دولت قول آن را در سال ۹۵ داده بود، اما محقق نشد که امیدواریم در سال آینده محقق شود.
خوانساری در ادامه با بیان اینکه موضوعی در جراید مطرح شد مبنی بر اینکه بنگاه‌ها به دنبال افزایش قیمت ارز هستند، گفت: ما به دنبال افزایش قیمت ارز نیسیتم، بلکه خواهان واقعی شدن آن هستیم، چرا که دو نرخی بودن ارز و غیرواقعی بودن آن فساد ایجاد می‌کند و برای تولید مشکل‌زا است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: مسئله بعدی که در ساختار درآمدی دولت باید اصلاح شود، بحث قیمت حامل‌های انرژی است که نه تنها باعث ضربه اقتصادی می‌شود، بلکه شاید ارزانی آن دلیل آلودگی هوا باشد.
خوانساری با بیان اینکه بحث یارانه‌ها باید تعیین و تکلیف شود، بیان داشت: برای این که رشد اقتصادی ۴ درصد به ۸ درصد در سال برسد، باید معضل بیکاری حل شود که حل معضل بیکاری بدون سرمایه‌گذاری خارجی ممکن نیست، بنابر این باید شرایط سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم کنیم.
وی اظهار امیدواری کرد: سال آینده با توجه به انتخابات ریاست جمهوری مسائل اقتصادی تحت تأثیر قرار نگیرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.