نرخ بیکاری در ۳۰ استان : کمترین ۶٫۳ درصد – بیشترین ۲۰٫۲ درصد

0

در حالی اختلاف نرخ بیکاری در کمترین و بیشترین استان در تابستان امسال ( ۶٫۳ و ۲۰٫۲ درصد ) به ۱۶٫۶ درصد رسید که این اختلاف در فصل بهار ۱۵٫۳ درصد و در تابستان ۸۷ نیز ۱۱٫۴ درصد بوده است.
به گزارش مهر، بررسی آمارهای مرکز آمار ایران درباره نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری در تابستان ۸۷ به ترتیب ۳۸ و ۱۰٫۲ درصد، در بهار امسال به ترتیب ۴۰٫۵ و ۱۱٫۱ درصد و در تابستان ۸۸ به ترتیب ۳۹٫۷ و ۱۱٫۳ درصد بوده است.

آذربایجان غربی پیشتاز نرخ مشارکت اقتصادی

این وضعیت در مورد استانهای ۳۰ گانه کشور متفاوت است به نحوی که استان آذربایجان غربی در تابستان ۸۸ با ۶/۴۹ درصد نرخ مشارکت اقتصادی بالاترین آمار کشور و استان سیستان و بلوچستان با ۸/۲۸ درصد نرخ مشارکت در همین فصل دارای کمترین نرخ مشارکت اقتصادی است.

نرخ بیکاری استانها در تابستان ۸۸ حاکی از آن است که استان هرمزگان با داشتن نرخ بیکاری ۶/۳ درصدی و استان لرستان با نرخ بیکاری ۲/۲۰ درصد کمترین و بیشترین نرخ بیکاری را در بین استانهای کشور داشته اند به نحوی که فاصله نرخ بیکاری در بهترین و بدترین شرایط ۶/۱۶ درصد بوده است.

نرخ مشارکت اقتصادی سیستان و بلوچستان ضعیف است

شرایط نرخ مشارکت اقتصادی در بهار سالجاری نیز به نحوی بوده است که علیرغم نرخ مشارکت ۵/۴۰ درصدی کل کشور، استان آذربایجان شرقی با نرخ ۵/۴۸ درصدی بالاترین و استان سیستان و بلوچستان نیز با ۷/۲۹ درصد کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را تجربه کرده اند.

مقایسه نرخ بیکاری در بهار سالجاری نیز نشان می دهد که با توجه به نرخ بیکاری ۱/۱۱ درصدی کل کشور، استان لرستان با ۵/۱۹ درصد بالاترین و استان خراسان شمالی نیز با ۲/۴ درصد کمترین نرخ بیکاری را تجربه کرده است. فاصله نرخ بیکاری در بهترین و بدترین شرایط بهار ۸۸، ۳/۱۵ درصد بوده است.

بهبود ۱٫۷ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان ۸۸

در فصل تابستان سال ۸۷ کشور نرخ مشارکت اقتصادی ۳۸ درصدی (تابستان سالجاری ۷/۳۹) را تجربه کرد که در همان مقطع نرخ بیکاری ۲/۱۰ درصد بوده است. استان آذربایجان غربی با ۴/۴۸ درصد و استان هرمزگان با ۲۶ درصد بیشترین و کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را در بین ۳۰ استان کشور داشته اند.

رشد ۲/۵ درصدی فاصله نرخ بیکاری استانها در تابستان ۸۸

نرخ بیکاری در تابستان ۸۷ به نحوی است که استان یزد با ۸/۵ درصد کمترین و استان ایلام نیز با ۲/۱۷ درصد بیشترین نرخ بیکاری را داشته اند. فاصله بین کمترین و بیشترین نرخ بیکاری کشور در تابستان سال گذشته، ۴/۱۱ درصد بوده است. لازم به یاد آوری است این فاصله در تابستان سالجاری به ۶/۱۶ درصد افزایش یافته است.

در همین مدت نرخ بیکاری ۲/۱۰ درصدی کل کشور در ۱۴ استان آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، خراسان رضوی، شمالی، زنجان، سمنان، قزوین، گلستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و یزد تک رقمی و زیر ۱۰ درصد بوده است که در همین ارتباط ۱۶ استان دیگر نرخ بیکاری بالای ۱۰ درصد و به عبارتی دورقمی را در کارنامه خود ثبت کردند.

نرخ مشارکت اقتصادی استانهای آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، خراسان جنوبی، رضوی، زنجان، چهارمحال و بختیاری، گیلان، گلستان، لرستان، مرکزی، همدان و یزد در تابستان سالجاری بالای ۴۰ درصد بوده است. نرخ بیکاری در این استانها نیز حداقل ۱/۶ و حداکثر ۲/۲۰ درصد بوده است.

این گزارش می افزاید: استانهای خراسان شمالی، تهران، ایلام، بوشهر، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم و کردستان، کرمان،کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، مازندران وهرمزگان در تابستان ۸۸ دارای نرخ مشارکت اقتصادی زیر ۴۰ درصد بوده است. نرخ بیکاری این استانها نیز بین ۶/۳ تا ۴/۱۵ درصد بوده است.

نرخ مشارکت اقتصادی در بهار ۸۸

در بهار ۸۸ نیز نرخ مشارکت اقتصادی استانهای آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل، اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، رضوی، زنجان، کردستان، گلستان، گیلان و همدان بالای ۴۰ درصد و استانهای دیگر نیز پایین تر از ۴۰ درصد بوده است که در این میان فقط استان سیستان بلوچستان کمتر از ۳۰ درصد و مابقی بالای ۳۰ درصد بوده است.

نرخ بیکاری دو رقمی ۱۵ استان در بهار ۸۸

بر پایه این گزارش، نرخ بیکاری در بهار سالجاری در استانهای اردبیل، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، گیلان، لرستان و همدان بالای ۱۰ درصد بوده است. استانهای استانهای آذربایجان شرقی، غربی، اصفهان، بوشهر، خراسان جنوبی، شمالی، زنجان، سمنان، کردستان، کرمان، گلستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان و یزد که در مجموع ۱۵ استان دیگر کشور راشامل می شوند دارای نرخ بیکاری تک رقمی بوده است به نحوی که در بهار ۸۸ نیمی از استانهای کشور موفق شدند نرخ بیکاری تک رقمی را تجربه کنند.
اگر بخواهیم نرخ مشارکت اقتصادی فصل تابستان سال گذشته را نیز داشته باشیم می توان گفت که در تابستان ۸۷، نرخ مشارکت اقتصادی علیرغم میانگین ۳۸ درصدی کل کشوردر ۹ استان آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، اصفهان، خراسان رضوی، زنجان، کردستان، گلستان و همدان بالای ۴۰ درصد و در ۲۱ استان دیگر بین ۲۶ تا ۴۰ درصد بوده است که می توان به استانهای ایلام، بوشهر، تهران، خراسان جنوبی، سمنان و مازندران اشاره کرد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.