نرم افزاری برای کاهش هزینه استفاده از جداساز "پی" در ساختمان

0

محققان و پژوهشگران گروه خاک و پی بخش عمران دانشکده فنی مهندسی دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی برنامه‌ای شدند که هزینه‌های تولید جداسازهای پی در ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد.
به گزارش consbank به نقل از ایرنا، مجید سبزپوشان مجری طرح بهینه‌سازی کاربرد جدا گرهای پی با استفاده از الگوریتم ژنتیک گفت: قدمت فناوری جداسازی پی ساختمان‌ها به ‪ ۵۰‬تا ‪ ۶۰‬قبل برمی گردد و دراین چند سال به تکامل رسیده است.
سبزپوشان افزود: این فناوری باعث می‌شود ساختمان در زمان وقوع زلزله تخریب نشود به عبارتی این جدا سازها نیروی زلزله را از ساختمان دور می‌کند.
به گفته وی، جداسازی لرزه‌ای یک روش نسبتا جدید برای طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله است که مبنای کاهش نیروهای وارده بر سازه ، به جای افزایش ظرفیت سازه برای تحمل بارهای جانبی است.
وی که این طرح را در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد ارائه داده افزود: استفاده از این فناوری هزینه زیادی به دنبال دارد و به همین خاطر استفاده از آن برای هر قشری و یا هر ساختمانی امکان پذیر نیست و فقط در ساختمان هایی که سالم بودن آنها در زمان بحران الزامی است از این فناوری استفاده می کنند.
سبزپوشان با اشاره به اینکه قبلا از این فناوری بیشتر در پل‌ها استفاده می شد، گفت: حتی در برخی ساختمان‌های قدیمی مانند منارجنبان در اصفهان نیز این فناوری به کار رفته، اما در طول زمان کاملتر شده است.
وی ادامه داد: دراین طرح با اصلاح برخی از قوانین و فرایند استفاده از این فناوری سعی کردیم آن را عمومی کنیم یعنی به گونه‌ای شود که تمام اقشار جامعه بتوانند از آن استفاده کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.