نظافتچیان در گردش اقتصادی جامعه بیش از بانکداران سهیم‌اند!

0

یک موسسه تحقیقات اقتصادی در انگلیس سطح پرداختی شاغلان را نسبت به سهمی که کار آنها در حرکت چرخ جامعه انگلیس دارد، اندازه گیری کرده و به این نتیجه رسیده است که درآمد افراد لزوما منعکس کننده ارزش آنها برای جامعه نیست.
به گزارش بی‌بی‌سی، بنیاد اقتصادهای جدید مشاغل به اصطلاح دون پایه را با مشاغل افرادی مانند کارمندان ارشد بانک‌های سرمایه‌گذاری، که احتمالا میلیون‌ها پوند حقوق می‌گیرند اما به ناپایداری بازارهای مالی که منجر به سقوط اقتصادی جهان شد، دامن می‌زنند، مقایسه کرده است.
این موسسه می‌گوید با استفاده از روش جدیدی از ارزش‌گذاری روی مشاغل، به این نتیجه رسیده است که کارکنان بیمارستان‌ها و رفتگران در مقایسه با بانکداران برای این کشور ارزش بیشتری دارند.
بنیاد اقصادهای جدید در انگلیس که متمایل به افکار چپ گراست، شش شغل مختلف را ارزیابی کرده است.
مدیریت ارشد اجرایی شرکت‌های تبلیغاتی، یکی از مشاغلی است که بنیاد اقتصادهای جدید در انگلیس ارزش آن را برای بهزیستی جامعه بررسی کرده است. این موسسه معتقد است مدیران این شرکت‌ها مسئول تبلیغاتی هستند که نهایتا موجب نارضایی و اندوه مردم می‌شوند و مردم را ترغیب می‌کنند بیش از اندازه مصرف گرا باشند.
در این مطالعه مثلا هزینه کثیف بودن بیمارستان‌ها برای سلامت مردم در نظر گرفته شده است و بنا به روش محاسباتی جدید به کار گرفته شده، در ازای هر یک پوندی که نظافتچی بیمارستان دریافت می‌کند، برای جامعه ۱۰ پوند تولید می‌شود. ولی در ازای هر یک پوندی که یک بانکدار دریافت می‌کند، هفت پوند به اقتصاد جامعه ضرر وارد می‌شود.
به عقیده این موسسه تحقیقات اقتصادی در انگلیس حسابرسان مالیاتی نیز به این کشور آسیب وارد می‌کنند چون برنامه‌هایی را طراحی می‌کنند که پول در دسترس دولت را کاهش می‌دهد.
آیلیش لولور ـ یکی از تدوین کنندگان این گزارش ـ می‌گوید: لازمه مشاغلی مانند معلم مهد کودک، که از جمله مشاغلی بوده است که ما تحت مطالعه داشته‌ایم، مهارت‌های پیچیده است اما آنها حقوق پائینی می‌گیرند. در آنسوی جدول پرداخت‌ها، مدیران ارشد اجرایی را داریم که تعیین حقوقشان با خودشان است و در خیلی از مواقع در این دست مشاغل، مقوله عرضه و تقاضا در نظر گرفته نمی‌شود.
اما بنیاد اقتصادهای جدید در انگلیس می‌گوید قصد نداشته است علیه مشاغل پردرآمد گزارش تهیه کند یا خواستار افزایش حقوق شاغلان کم درآمد باشد.
خانم لولور می‌گوید: نکته‌ای که ما بر آن تاکید داریم اساسی‌تر است. ما می‌گوییم میان حقوق افراد و ارزش کار ما برای جامعه ارتباطی وجود داشته باشد. ما روشی برای اندازه گیری این موضوع پیدا کرده‌ایم.
بنیاد اقتصادهای جدید خواستار نظام‌های مالیاتی تصاعدی و مهار حقوق‌های خارج از اندازه شده است.
این گزارش یادآور این نکته است که مشاغلی که معمولا کمترین جذابیت را دارند یا در پایین‌ترین مرتبه جدول مشاغل قرار می‌گیرند، همان مشاغلی هستند که شریان حیات جامعه را دست دارند.
در زیر به برخی از مشاغل و نظر محققان این گزارش اشاره می‌کنیم:
بانکدار نخبه: “بانکدارها به جای این که ثروت تولید کنند، حقوق‌های بالا می‌گیرند و برای این که نظام مالی جهان را به ورطه سقوط کشیده‌اند، پاداش دریافت می کنند. بانکدارهای ارشد بین ۵۰۰ هزار تا ۸۰ میلیون پوند در سال حقوق می‌گیرند اما به ازای هر یک پوندی که می‌سازند، هفت پوند به آن ضرر می‌زنند.”
کارمندان مهدکودک: “برای خانواده‌ها و جامعه در کل، نگهداری از کودکان اهمیت زیادی دارد. ضمن ارائه خدمات به خانواده‌ها، آنها به والدین فرصت می‌دهند با ادامه به کار، درآمد زایی داشته باشند. آنها در ازای هر یک پوند حقوقی که می‌گیرند، ۹٫۵ پوند برای جامعه ارزش دارند.”
نظافتچیان بیمارستان‌ها: “در فعالیت بخش بهداشت نقش حیاتی دارند. آنها نه تنها بیمارستان‌ها را تمیز می‌کنند بلکه همچنین در سلامت مردم سهمیند. در ازای یک پوند که به آنها حقوق داده می‌شود، بیش از ۱۰ پوند ارزش اجتماعی تولید می‌کنند.
مدیران اجرایی شرکت های تبلیغاتی: “این صنعت مصرف‌گرایی و مقروض بودن را ترغیب می‌کند. تبلیغ کالاهای مصرفی ممکن است باعث آرزومندی سیری ناپذیر مردم شود و احساس نارضایی، استرس و خود کم بینی را دامن زند. برای حقوق‌هایی بین ۵۰ هزار تا ۱۲ میلیون پوند در سال، آنها به ازای هر یک پوندی که دریافت می‌کنند ۱۱ پوند جامعه را متضرر می‌کنند.”
حسابداران مالیاتی: “به ازای هر یک پوندی که حسابداران مالیاتی برای مشتری خود پس انداز می‌کنند، یک پوند کمتر به جیب اداره مالیات بر درآمد دولت ریخته می‌شود. در ازای هر یک پوندی که به فردی که حقوقش ۷۵ هزار تا ۲۰۰ هزار پوند است، آنها ۴۷ پوند به جامعه ضرر می‌زنند.”
کارکنان بازیافت زباله: “آنها وظایف مختلفی دارند که باعث می‌شود نهایتا تصاعد گازهای گلخانه‌ای به طور چشمگیری کاهش یابد. استفاده مجدد از کالاها ارزش مادی نیز دارد. در ازای هر یک پوندی که به آنها حقوق داده می‌شود، جامعه ۱۲ پوند سود می‌کند.”
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.