نقشی از هنر آشتی با طبیعت

0

نقشی از هنر آشتی با طبیعت

گروه معماری بام (BAM ARQUITECTURA) در سال ۲۰۱۲ از سوی ماتیاس ماسخوئرا (Matias Mosquera) و گونزالو بارداخ (Gonzalo Bardach) با حضور جمعی از طراحان و محققان جوان و خوش‌فکر آغاز به کار کرد. این مجموعه آرژانتینی در ابتدا با پروژه‌های کوچک و سطوح اجرایی محدود کار خود را آغاز کرد و سپس با تکیه‌بر تجربه و شناختی که به‌سرعت کسب کرد توانست در طراحی و اجرای مجموعه‌های مسکونی بزرگی در سطح قاره آمریکا و بخش‌هایی از اروپای مرکزی مشارکت داشته باشد. آنچه که دفتر معماری بام را از بسیاری گروه‌های معماری فعال متمایز می‌کند، تنوع دانش و گوناگونی نگرش‌های اجرایی در حجمی محدود است. بسیاری از مدیران و اعضای ارشد دفتر معماری بام در اروپا و آمریکای شمالی تحصیل کرده‌اند. همچنین پیش از آغاز همکاری با این دفتر پیشینه حضور در گروه‌های بین‌المللی و شاخص را داشته‌اند. گرایش ویژه این گروه به همخوانی و هم‌داستانی با طبیعت و محیط پیرامون در تمام شاخه‌های اجرایی این مجموعه مانند پروژه‌های مسکونی، تجاری، رفاهی و آموزشی پیداست. شیوه‌ای جریان‌دار که در شعار برند بام پیداست: «کار ما شناخت، درک، تحلیل، تفسیر، گزینش و خلق است.»

ویلای مسکونی ممو (MeMo House) در کشور آرژانتین یکی از نمود‌های عینی و جدی سبک و نگرش گروه معماری بام در زمینه احترام به طبیعت محسوب می‌شود. این ویلای جذاب و منحصر‌به‌فرد در بخش شمالی استان بوئنوس‌آیرس و در یکی از چشم‌انداز‌های بسیار زیبا و منحصر‌به‌فرد قرار دارد. صاحب این ملک چنان که انتظار می‌رود انتظار داشته است تا در طراحی و اجرای خانه نه‌تنها محدودیتی برای این چشم‌انداز حاصل نشود، بلکه در خلق نماهایی ویژه نیز تلاش شود. نخستین چیزی که با تماشای این ویلا ذهن بیننده را به خود مشغول می‌کند ساختار توپوگرافی بکر و دست‌نخورده‌ آن است. با وجود اینکه ویلای مسکونی ممو سازه پرزحمتی از منظر هنر معماری و گزینش مصالح محسوب می‌شود اما همزمان شاهد نقش بسیار تأثیرگذار حضور طبیعت در نقش و نگار خانه هستیم.

توپوگرافی پیچیده در این خانه نه‌تنها دشواری و محدودیت‌ ایجاد نکرده است بلکه  ظرفیت‌های معماری بسیار منحصر‌به‌فردی را به وجود آورده است. بر این اساس تمام لکه‌ها و بخش‌های فضای سبز در این سازه حین ساخت حفظ شده و پس از پایان آن تقویت شده است. از سوی دیگر تمام پستی‌بلند‌‌های موجود در خاک این ملک حفظ‌شده و به‌نوعی در معماری سازه رعایت شده است. در نتیجه اتخاذ سبک معماری مورفولوژیکال (morphological) یا ظاهرشناختی، تمام متراژ و اندازه‌های این سازه، آمیخته با خاک، گیاه و مصالح ساختمان پیش‌رفته و ترکیبی بسیار صمیمی و راحت به ارمغان آورده است. از سوی دیگر تشکیل عرصه‌‌های گوناگون ورود نور طبیعی در قالب یک پاسیوی بزرگ در مرکز ویلا آرامشی جاری به داخل خانه وارد ساخته است. این نور طبیعی از تمام جهات فوقانی و طرفین به ساختمان وارد می‌شود.

توجه گروه معماری بام به شاخص توسعه پایدار در پنل‌های خورشیدی قرار داده‌شده در بام این خانه به چشم می‌خورد. این پنل‌ها تمام انرژی مورد نیاز خانه را تأمین می‌کند. این پنل‌ها از نمونه آزمایشی تسلا است که حدود چند ماه پیش از سوی ایلان ماسک، مدیر این مجموعه معرفی شد. قیمت بسیار پایین این پنل‌ها در مقایسه با پنل‌های خورشیدی عادی شاخص جالب آن محسوب می‌شود. این در حالی است که اگر بازده اقتصادی این محصولات را در نظر بگیریم قیمت آن حتی از سقف‌های معمولی نیز کمتر می‌شود. طبق گزارش‌های اولیه این محصولات در ۴ شکل متفاوت و ویژه طراحی شده است و جنس آن از شیشه حرارت‌دیده و نشکن خواهد بود که مقاومت بسیار بالاتری نسبت به کاشی‌های رایج در سقف‌سازی دارد. خانه ممو در ۲۱۵مترمربع و با مصالح محوری بتن و فولاد نقشی هنرمندانه از آشتی طبیعت و صنعت ساختمان است که بی‌وقفه بر حضور انسان در طبیعت تأکید دارد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.