نمایندگان ایران، ارمنستان و روسیه ساخت راه‌آهن را بررسی می‌کنند

0

نمایندگان ایران، ارمنستان و روسیه ساخت راه‌آهن را بررسی می‌کنند.
به گزارش نوستی، گورگن سرگسیان ـ وزیر ترابری و ارتباطات ارمنستان ـ در دیدار با سیدعلی سقائیان ـ سفیر ایران در ایروان ـ اطلاع داد که دیدار کارگروه سه جانبه ارمنستان ـ ایران ـ روسیه درخصوص ساخت راه‌آهن ایران ـ ارمنستان اواخر ژانویه در ایروان برگزار خواهد شد. دفتر مطبوعاتی وزارت ترابری و ارتباطات ارمنستان در گزارشی با اعلام مطلب فوق عنوان کرد که ایروان اهمیت بسیاری برای ساخت راه‌آهن ارمنستان ـ ایران قائل است و با در نظر داشتن اهمیت ساخت این راه‌آهن، در سطح معاونان وزرای ترابری ارمنستان، ایران و روسیه کارگروهی ایجاد شده است.
راه‌آهن ایران ـ ارمنستان به طرف ارمنی اجازه خواهد داد که از راه جایگزینی برای حمل و نقل منابع سوختی و سایر کالاها استفاده کند. درحال حاضر خطوط آهن ارمنستان به کشورهای خارجی تنها با گذر از گرجستان هستند.
بهای کل این پروژه حدود ۱٫۲ میلیارد دلار تخمین زده شده و ایران ابراز آمادگی کرده است که برای ساخت راه‌آهن در خاک ارمنستان ۴۰۰ میلیون دلار وام دهد.
انتظار می‌رود باقی این مبلغ از روسیه، بانک توسعه آسیا و بانک جهانی دریافت شود.
ارمنستان و ایران در ماه آوریل ۲۰۰۹ یادداشت ایجاد مسیر مستقیم راه‌آهن بین دو کشور را امضا کردند. ساخت این جاده راهیابی ارمنستان به خلیج فارس و دستیابی به بندرهای ایران را فراهم می‌کند که برای توسعه اقتصادی این کشور که راه دریایی ندارد، بسیار مهم است. طول راه‌آهن می‌تواند ۴۷۰ کیلومتر باشد که ۶۰ کیلومتر آن در خاک ایران خواهد بود. ساخت این راه‌آهن سه تا چهار سال زمان می برد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.