نمایشگاه ملی ایران در تاجیکستان

0

نمایشگاه کالاهای ایرانی با هدف نمایش تولیدات بیش از ۶۰ شرکت ایرانی و تقویت روابط اقتصادی تاجیکستان و ایران در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان افتتاح شد.
امضای قراردادهای همکاری میان صاحبکاران ایرانی و تاجیک و راه اندازیهای خطوط تولید در تاجیکستان از اهداف اصلی این نمایشگاه عنوان شده است.
علی اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان در در مراسم افتتاح نمایشگاه ملی ایران گفت که این تدبیر بزرگ نمایش کالاهای ایرانی محسوب شده و در آن از ۶۲ شرکت ایران شرکت کرده اند.
شریف سعید، رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان نیز برگزاری همچنین نمایشگاهها را به رشد بیشتر همکاریهای اقتصادی و تجارتی و افزایش میزان تبادل کالا میان تاجیکستان و ایران و جلب سرمایه بخش خصوصی ایران به بخش خصوصی تاجیکستان مهم و سازنده ارزیابی کرد.
کارشناسان تاجیک می گویند که همه ساله در تاجیکستان حاصل فراوان میوه و سبزیجات پرورش شده، ولی به دلیل کمبود کارخانه های کارکرد بخش اعظم این نوع محصول کشاورزی تلف می شوند.
گفته می شود، در شرایط فعلی صاحبکاران تاجیک به وارد کردن تجهیزات مدرن و برای بسته بندی جوابگوی معیارهای بین المللی شربت و آب میوه به سرمایه خارجی نیاز دارند.
مقامات سفارت ایران در تاجیکستان در هفته گذشته ابراز داشتند که نمایندگان دو شرکت تولید لامپهای ایرانی وارد تاجیکستان شده و با صاحبکاران تاجیک موضوع تاسیس کارخانه مشترک تولید لامپهای کم مصرف را مطرح کرده اند.اما روشن نیست که در این زمینه موافقت حاصل شد یا خیر و اینگونه کارخانه ها چه وقت و در کدام مناطق تاجیکستان بنیاد خواهند شد.
مقامات تاجیکستان ایران را از شریکان استراتژی این کشور عنوان کرده اند.
طبق اطلاع رسمی، ایران در بخشهای انرژی، راه سازی، کشاورزی و بهداشت و بخشهای دیگر تاجیکستان سرمایه های زیاد وارد کرده است.
از جمله نیروگاه سنگتوده-۲ با توانایی ۲۲۰ مگاوات با سرمایه ایران احداث می شود. تونل “استقلال” در شمال تاجیکستان که طولش ۵ کیلومتر است، از جانب شرکت ایرانی “صابر اینترنیشنل” بنیاد گردیده است.
همچنین در بخش پرنده پروری یا مرغداری، نساجی و کارکرد محصولات کشاورزی کارخانه های مشترک تاجیکستان و ایران فعالیت می کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.