نمره مردودی برای مدیریت «آلودگی هوا»

0
به گزارش Consbank، نتایج بررسی شاخص کیفیت هوا طی سه سال اخیر نشان می‌دهد، تهرانی‌ها اکنون آلوده‌ترین دی‌ماه بازه سه‌ساله اخیر را تجربه می‌کنند به نحوی که تعداد روزهای ناسالم برای عموم جامعه نسبت به سال گذشته، دوبرابر شده است. لیلا نظری، سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه در سال ۹۳ مجموع ایام آلوده ۲۵ روز نخست دی‌ماه، ۱۵ روز بوده است، گفت: در این بین تنها یک روز کیفیت هوا در شرایط اضطرار قرار گرفت و از ۱۵۰واحد فراتر رفت. 
این در حالی است که در مدت مشابه سال ۹۴ هم ۱۵ روز هوا ناسالم بود اما تعداد روزهایی که وضعیت هوا در شرایط اضطرار قرار گرفت، دو روز بوده است. به گفته نظری، طی ۲۵ روز سپری شده از دی‌ماه امسال وضعیت به مراتب از دو سال گذشته بدتر بوده به نحوی که تعداد روزهای ناسالم به ۱۸ مورد رسیده و سهم وضع اضطرار (شاخص بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ و وضعیت «ناسالم برای عموم جامعه») چهار روز بوده است. 
به این ترتیب شمار روزهای ناسالم تهران با شاخص بیش از ۱۵۰واحد (وضعیت قرمز) در بازه سپری شده از زمستان امسال، طی سه سال ۴ برابر شده و از یک روز در سال ۹۳ به چهار روز در سال ۹۵ افزایش یافته است. این گزاره مویدی بر استمرار روند افت کیفیت هوای تهران طی سه‌سال اخیر بوده و نشان می‌دهد میزان آلودگی هوا در ایام بروز پدیده اینورژن (وارونگی هوا) در پایتخت، امسال بدتر از سال‌های قبل بوده است.
از سوی دیگر، بررسی آمارهای شاخص کیفیت هوا از سوی دنیای اقتصاد نشان می‌دهد وضعیت آلودگی هوا در طول سه ماه اخیر نیز هرچه پیش رفته‌ایم، بدتر شده است؛ به نحوی که در هیچ‌یک از روزهای مهرماه وضعیت «قرمز» نبوده اما در آبان‌ماه سه روز، در آذرماه دو روز و ۲۵ روز سپری شده از دی‌ماه چهار روز وضعیت قرمز بر هوای تهران حاکم بوده است. در مقابل شمار روزهای سالم روندی نزولی را طی کرده و در مهرماه ۲۸ روز، در آبان‌ماه ۱۴ روز، در آذرماه ۱۵ روز و در ۲۰ روز نخست دی‌ماه، هفت روز بوده است. همچنین در حالی که روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس در مهرماه امسال فقط دو روز بوده است، این میزان در روزهای سپری شده از دی‌ماه به ۱۴ روز افزایش یافته است. به این ترتیب سیر نزولی کیفیت هوا در طول نیمه سرد امسال نیز، مشهود است و نشانه دیگری برای تاثیر ناچیز برنامه‌های پیاده‌شده برای مهار آلودگی هوا است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.