نوردیا بانکی با دیوارهای شیشه‌ای

0

آشنایی با شرکت طراح

شرکت هنینگ لارسن (Henning Larsen) با پیش‌زمینه‌ای از معماری سنتی منطقه اسکاندیناوی، سعی دارد سازه‌هایی زیبا، پویا و پایدار بسازد که در تطابق با ارزش‌ها و فرهنگ جامعه‌ مخاطب باشد. هنینگ لارسن در سال ۱۹۵۹ این شرکت را تأسیس کرد و بیش از ۵۰سال به فعالیت خود ادامه داد. او آثار زیادی در دانمارک و کشورهای مختلف جهان دارد. لقب لارسن «استاد نور» بود. نهاد هنینگ لارسن هم در سال ۲۰۰۱ تأسیس شد و تلاش می‌کند معماری دانمارک را توسعه داده به افقی نوین برساند. این نهاد در رقابت‌های بین‌المللی طرح‌های معماری هم شرکت کرده و به جوایزی رسیده است. شرکت هنینگ لارسن تمرکز خود را بر روی استفاده از معماری برای یک تغییر پایدار گذاشته است. در آغاز هر پروژه، طراحان این شرکت پیش از هرچیز به این سوال می‌پردازند که مردم چه استفاده‌ای از این سازه خواهند داشت؟ در مرحله بعد باید به جامعه‌ای نگریست که این سازه در بطن آن قرار می‌گیرد.

ساختمان مرکزی بانک نوردیا

ساختمان مرکزی بانک نوردیا (Nordea) در شهر کپنهاگ واقع شده است. نوردیا یک بانک مشهور و شناخته شده در عرصه بین‌المللی است. نمای ساختمان اصلی به شکلی است که می‌توان از آن تمام شهر را زیر نظر گرفت. بخش ورودی سازه حالتی شفاف دارد و با طراحی بدیع چشم هر بیننده‌ای را به خود مشغول می‌کند. از نمای دور، این سازه شبیه به یک کوه یخ عظیم‌الجثه‌ای است که در بخشی از شهر سر از زمین برآورده و بر شهر حکومت می‌کند.

نمای کریستالی سازه باعث می‌شود در طول روز، نور خورشید به‌راحتی وارد ساختمان شده و نمایی شفاف از ساختمان بسازد. در ضمن می‌توان این شفافیت و عبور نور از دیواره‌های مختلف ساختمان را استعاره‌ای از شفافیت مالی و اعتمادی دانست که مشتریان به مسئولان این بانک دارند. از هر بخش ساختمان که به داخل آن بنگرید می‌توانید فعالیت و تلاش کارکنان و حضور مشتریان را به وضوح ببینید.

اینجا هیچ‌چیز مخفی نیست

البته در کنار ساختمان اصلی شرکت، یک تالار بزرگ هم برای بیش از ۶۰۰تاجر در نظر گرفته شده که در یکی از بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین مراکز تجاری اسکاندیناوی مشغول به فعالیت هستند. نمای ورودی سازه به‌گونه‌ای است که نوردیا آغوش خود را به سمت شهر باز کرده و به مشتریان خوشامد می‌گوید. پس از ورود به تالار اصلی، بخش پذیرش مشتری قرار دارد. در این قسمت پنجره‌های شیشه‌ای بسیار بزرگ، آسمان آبی را به داخل مجموعه می‌کشاند و تمام دیوارها و نماها شیشه‌ای است و با یک نگاه می‌توان فعالیت در هر اتاق و سالن و تالار را به‌راحتی مشاهده کرد. در انتخاب مواد و مصالح ساخت بنا به فرهنگ شمال اروپا توجه شده ‌است و در نمای سازه می‌توان ردی از تخته‌سنگ‌های بزرگ، درختان بلوط و جنگل‌های شمالی دید که مخاطب را به ورود و اکتشاف این سرزمین زیبا وادار می‌کند.

خوشامدگویی کوه‌های یخی

در نمای اصلی سازه هم از تصویر کوه‌های یخی الهام گرفته شده‌ است. شیشه به‌کار رفته در این نما، کیفیت بسیار بالایی دارد و تا حد امکان از آهن در نمای اصلی استفاده نشده است. در نتیجه با بازتابش طبیعی نور خورشید، زیبایی سازه در طول روز دوچندان می‌شود. این نکته را هم نباید فراموش کرد که تمام پنجره‌های این بنا از سیستم ویژه پنجره‌های دوجداره کاستنفنستر (Kastenfenster) بهره می‌برد تا دمای داخل بنا کنترل شده از خروج گرما و مصرف بی‌رویه انرژی جلوگیری شود. این پنجره‌های دوجداره به‌گونه‌ای طراحی شده ‌است که از دور نمایی شبیه نمای آجری دارد. این سیستم درکنار کمک به مصرف بهینه انرژی، عایق صوتی است و اجازه نمی‌دهد سروصدای بخشی از ساختمان به بخش‌های مجاور برسد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.