نوسازی کارخانه لاستیک کونمینگ

0

آشنایی با شرکت طراح

کارخانه لاستیک کونمینگ
کارخانه لاستیک کونمینگ

شرکت کوکای‌استودیوز (Kokaistudios) شرکت معماری و طراحی داخلی است که در سال ۲۰۰۰ در ونیز توسط دو معمار ایتالیایی به نام‌های فیلیپو گابیانی (Filippo Gabbiani) و آندره‌آ دستفانیس (Andrea Destefanis) تأسیس شد. از سال ۲۰۰۲ دفتر مرکزی شرکت به شانگهای چین منتقل شد و ۴۰نفر کارمند از فرهنگ‌های مختلف در این شرکت فعالیت می‌کنند. دایره فعالیت‌های شرکت از اروپا و آسیا تا خاورمیانه و آمریکای شمالی گسترده است. تمرکز اصلی شرکت روی پروژه‌های فرهنگی،‌ تجاری و بعضاً کوچک است اما در حوزه‌های بازسازی شهری و مرمت آثار باستانی هم صاحب تجربه است. کوکای‌استودیوز همیشه سعی داشته با آثارش تأثیری مثبت در محیط داشته همگام با بافت اجتماعی شهر و کشور مورد نظر حرکت کند. ساختمان اصلی شرکت در یکی از سنتی‌ترین خیابان‌های شهر شانگهای، خود گواه این مدعاست. نمونه‌ای زیبا از بازسازی یک اثر قدیمی و استفاده خلاقانه از آن در دنیای امروز. جایی که دمیده شدن حیات در کالبد یک بنای قدیمی به‌خوبی حس می‌شود. این شرکت برای آن‌که همیشه به اهدافش در زمینه خلاقیت و ارائه طرح‌های بهتر برسد، فضای آموزشی و اطلاعاتی لازم را برای کارکنانش مهیا کرده تا آنها بتوانند همگام با دانش روز و سلیقه مخاطب، طرح‌های خلاقانه و موفقی ارائه کنند.

کارخانه لاستیک کونمینگ

آیینه دوران تاریخی چین
کارخانه لاستیک کونمینگ (Kunming) در زمینی به مساحت یک هکتار در منطقه ژیشان (Xishan) شهر کونمینگ مرکز استان یونان (Yunnan) در جنوب‌غربی چین واقع شده است. این کارخانه در سال ۱۹۵۶ درست زمانی که چراغ صنعت در شهر روشن شده بود و صنایع در حال رشد و شکوفایی بودند تأسیس شد. در دهه ۸۰ بود که این کارخانه به اوج بازدهی خود رسید و ۲هزار کارمند داشت. اما با شروع دوران اصلاحات در چین در میانه دهه ۱۹۹۰، مشکلات جدی اقتصادی همه‌چیز را تغییر داد. کم‌کم روند تولید متوقف شد و ورشکستگی پایان خط بود. گروه وینارت (Winart) این کارخانه را خریداری کرد تا یک پروژه نوسازی تجاری را کلید بزند. در سال ۲۰۱۱ که از کوکای‌استودیوز برای انجام پروژه دعوت شد، شهر در حال تجربه تغییرات بزرگی بود. بافت اصلی شهر کم‌کم حذف می‌شد و جایش را به پروژه‌های چندمنظوره مدرن می‌داد. بدین‌ترتیب کونمینگ در حال از دست دادن بافت شهری و تمام المان‌هایی بود که زمانی آن را به یکی از پویاترین و جذاب‌ترین شهرهای چین تبدیل کرده بود. اطراف کارخانه پر بود از ساختمان‌های آجری ۵-۶ طبقه با نمای سیمانی و البته برج معبد شرقی سلسله کینگ (Qing). درون محوطه کارخانه هم بافت‌های مختلفی از دوره‌های زمانی گوناگون مانند آجرهای سیاه دهه‌های ۵۰ و ۶۰، آجرهای قرمز دهه‌های ۷۰ و ۸۰ و نمای سیمانی دهه ۹۰ یافت شد.

تغییر چهره به‌جای حذف تاریخ

کارخانه لاستیک کونمینگ

ایده اصلی طراحان این بود که بافت و روح اصلی بنا حفظ شود اما در بازسازی آن به کارکردها و نیازهای روز توجه شود. برای حفظ تاریخ، تا جای ممکن سعی شد هویت سازه تغییری نکند. طراحان با نگاه به ساختار فرهنگی، اجتماعی-اقتصادی و محیطی بنا تلاش کردند روحی تازه در کالبد این سازه قدیمی بدمند.
اول از همه کارگاه اصلی تخریب شد چون نه هویت تاریخی خاصی داشت نه می‌شد در پروژه جدید از آن استفاده کرد. این فضا برای ساختارهای جدید مناسب بود. در مرحله بعد، ۵ ساختمان اصلی کارخانه با حفظ روح تاریخی‌، بازسازی شد. نمای ساختمان‌ها تا جای ممکن به‌روزرسانی شد و سازه به‌کمک فولاد، آهن و شیشه تقویت شد. تالار شیشه‌ای ساختمان اصلی، تراس‌ها و راه‌پله‌ها، پل ارتباطی دو ساختمان اصلی، سقف فلزی کارخانه و ورودی اصلی، همه و همه دستخوش تغییر شدند. بدین‌ترتیب ترکیبی از نوآوری و روح تاریخی در چهره سازه مشخص شد. سپس دو بدنه شیشه‌ای منحنی در محوطه کارخانه قرار گرفت که بر ستون‌هایی استوار هستند و به‌نوعی مخاطبان را از دور به بازدید از سازه تشویق می‌کنند. این تغییرات جدید در کنار حفظ شخصیت تاریخی بنا، شهر را به مشخص‌کردن مرزها دعوت می‌کند: استفاده از فضا و فرصت‌دادن به خلاقیت در عین حفظ گذشته و تاریخ. در نهایت سازه به بهره‌برداری کامل رسید. حالا مردم می‌توانند هم از سمت خیابان شولین (Shulin) و هم از کوچه تیه‌پی (Tiepi) وارد شوند. در ابتدا یک مرکز لایف‌استایل کاملا جدید و مدرن در برابر بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. محوطه بزرگ اطراف ساختمان اصلی به فضایی برای برگزاری رویدادهای مختلف تبدیل شده است. ساختمان قدیمی کارگاه‌ها جای خود را به کافه‌ها، رستوران‌ها و باشگاه‌های ورزشی داده است. ساختمان ماشین‌ها حالا محلی برای تهیه نوشیدنی است. ساختمان مخصوص کوره به کلوب تغییرشکل داده و در ساختمان‌های اقماری کارخانه هم دفاتر تجاری جای گرفته‌اند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.