نیاز مسکن کشور تنها با مسکن مهر حل نمی‌شود

0

یک کارشناس مسکن با اشاره به اینکه با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها بر اثر افزایش قیمت مصالح و دستمزد نیروی انسانی، قیمت ساخت و ساز نیز افزایش می‌یابد، تصریح کرد: به دلیل اینکه دولت قیمت زمین را کنترل می‌کند به نظر نمی‌رسد که سال آینده افزایش قیمت مسکن داشته باشیم.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا، علی شاهنوش کارشناس مسکن درباره افزایش تسهیلات ساخت مسکن اظهار کرد: اگرچه افزایش تسهیلات ساخت مسکن خوب است اما به دلیل اینکه واحدهای ساخته شده بسیاری وجود دارد که باید به فروش برسند، بنابراین بهتر است ضمن تسریع ساخت و ساز مسکن با افزایش تسهیلات ساخت، بانک مرکزی با زمان‌بندی مشخص تمهیداتی را ایجاد کند تا افراد برای خرید مسکن ترغیب شوند.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه تعدادی از واحدهای مسکونی آماده انبوه‌سازان به فروش نرفته است، خاطرنشان کرد: با به فروش رفتن این واحدها، انبوه‌سازان مسکن می‌توانند نقدینگی خود را از رکود نجات دهند و مجددا در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کنند و در نتیجه باعث تحرک این بخش شوند.
وی ادامه داد: در افزایش و پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اولویت باید با دست‌اندرکاران و انبوه سازان حوزه مسکن و سپس تعاونی‌ها باشد.
شاهنوش گفت:‌ بهتر است این تسهیلات وارد بخش‌های عمومی جامعه نشود و به بخش‌های اختصاصی و انبوه‌سازی مسکن اختصاص یابد تا بتواند جوابگوی نیازهای آتی بوده و برای عموم مفید باشد.
این کارشناس مسکن در ادامه با تاکید بر اینکه در کنار افزایش تسهیلات ساخت و ساز مسکن تسهیلات خرید مسکن نیز باید افزایش یابد، اضافه کرد: ‌برای جلوگیری از افزایش تورم، این اقدام باید در یک مقطع خاص و با نظارت پرداخت شود تا واحدهای مسکونی آماده که به فروش نرفته و برای انبوه‌سازان ایجاد مشل کرده‌ به فروش برسد.
وی ادامه داد: تسهیلات خرید مسکن درصورتی که دارای برنامه مدون باشد و با نظارت پرداخت شود، باعث تشدید تورم نمی‌شود.
شاهنوش درباره گرانی مسکن اظهار کرد: با توجه به اینکه بخشی از طرح مسکن مهر برای نیازمندان در حال تحقق است، در قیمت مسکن با افزایش روبرو نخواهیم بود.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه باید شاخص‌هایی را که باعث گران شدن قیمت مسکن هستند بررسی کنیم، اضافه کرد: یکی از دلایل گرانی مسکن عرضه زیادتر از میزان خریداران است بنابراین در شرایط فعلی که میزان عرضه بسیار بیشتر از توان خریداران و نقدینگی جامعه است، شاهد افزایش بیشتر قیمت مسکن نخواهیم بود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا با افزایش ساخت و ساز، در صورتی که مردم توان خرید نداشته باشند با افزایش انباشت تقاضا روبرو نمی‌شویم؟‌ خاطرنشان کرد: اکنون چنین شرایطی در جامعه حاکم است و به همین دلیل است که معتقدم تسهیلات باید در حوزه خرید مسکن نیز پرداخت شود.
شاهنوش درباره آینده طرح مسکن مهر گفت: طرح مسکن مهر در حد خودش مفید بوده و در حوزه‌هایی که قراردادهای منطقی منعقد شده، موفق بوده است.
این کارشناس مسکن افزود: به دلیل اینکه مکان‌هایی که زمین‌های طرح مسکن مهر در آن‌ها واقع شده با مراکز شهرها فاصله زیاد دارد به‌نظر می‌رسد ساخت و سازهای فردی به دلیل هزینه‌های سنگین طولانی شود.
وی ادامه داد: واحدهای طرح مسکن مهر که مسوولیت ساخت آن‌ها به انبوه‌سازان واگذار شده، در صورت واگذاری تسهیلات وعده داده شده، به‌نظر می‌رسد سال آینده به مردم تحویل داده شود. شاهنوش خاطرنشان کرد: باید توجه کرد نیاز مسکن کشور تنها با طرح مسکن مهر حل نمی‌شود و برای تامین سایر نیازها بانک مرکزی باید تمهیداتی را بیندیشد تا سایر بانک‌های نیز نسبت به پرداخت تسهیلات مسکن اقدام کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.